TITUL! Junioři českými mistry!

30.3.2011 | Lukáš Peroutka, Jana Šremrová

Znojmo - Fantazie! Znojemský hokej zapsal další zlatou kapitolu do své historie. Junioři Orlů v rozhodujícím finálovém zápase nedali Karlovým Varům nejmenší šanci a třemi góly už v první třetině naklonili pohárové misky vah na svoji stranu. Jasné vedení po celý zbytek duelu ještě navyšovali a mílovými kroky se blížili k závěrečnému hvizdu a mistrovským oslavám. Orli Znojmo jsou juniorským mistrem České republiky pro sezónu 2010/2011!

F3, středa 30. 3. 2011, 18:00
Karlovy Vary
Branky a nahrávky: 7. Komínek (Bartoš, Stehlík), 8. Rachůnek (Pláněk), 13. Pláněk (Rachůnek), 25. Videlka (Piskoř, Šaur), 30. Podešva, 38. Havlík (Rachůnek), 56. Šaur (Jarůšek, Komínek) - 27. Schusser (Rohan, Klíma), 50. Rohan (Záhora). Rozhodčí: Hribik - Kis, Prchal. Vyloučení: 10:9, navíc Piskoř - Winkler, Švec všichni 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 1914. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1, 6:2, 7:2.
ORLI ZNOJMO: Kacetl - Pospíšil, Pláněk, Tichý, Latner, Opalek, Stehlík, Šaur - Rachůnek, Novák, Komínek, Kún, Bartoš, Trojan, Podešva, Zika, Piskoř, Kovalský, Havlík, Videlka, Jarůšek.
HC Energie Karlovy Vary: Habal (41. Endal) - Urbančok, Valeš, Šik, Táborský, Schusser, Tomeček, Funk, Rohan - Klíma, Koblasa, Winkler, Kentoš, Vaněk, Vachovec, Baar, Švec, Kverka, Záhora.

Třicátý březen přinesl poslední zápas juniorského finále. Téměř dvoutisícová návštěvnost sledovala v Hostan aréně cestu svého týmu k vítězství.

Začátek utkání se vůbec nepodobal včerejší opatrné první třetině. Oba týmy vlétly do duelu nabuzení, s touhou získat titul. Více práce měl nejdříve Kacetl, který již v první minutě musel několikrát vytáhnout dobrý zákrok proti karlovarským střelám. Svoji šanci měli i domácí, Jarůšek ale z otočky netrefil bránu a s úspěchem se nesetkala ani střela Podešvy. Následně do samostatného úniku ujížděl Komínek, kotouč se mu ovšem nepodařilo usměrnit.

Na první branku utkání diváci dlouho nečekali. Gól padl už v 7. minutě po vynikající souhře tria Bartoš – Stehlík – Komínek. S Bartošovým pokusem si hostující gólman ještě poradil, na dorážku Tomáše Komínka byl však krátký, 1:0. Druhá trefa na sebe nenechala dlouho čekat, do dvou minut se puk opět třepal v Habalově síti po individuální akci Tomáše Rachůnka, 2:0.

I hosté ale začali vystrkovat růžky. Před znojemskou jedničkou však nebyl nikdo, kdo by puk dopravil za čáru. A už tu byla opět krásná souhra Pláňka, Rachůnka a Latnera, kteří si přenechali kotouč, jenž následně Martin Pláněk poslal do sítě, 3:0.

Varům ke gólu nepomohly ani střely Klímy a Rohana. Naopak další větší šanci měl na druhé straně Bartoš, Habal stál tentokrát na správném místě. Za Kacetlovými zády neskončila ani Schusserova rána přes obránce. Pokusy Západočechů končily pouze na chráničích bránících hráčů.

Za nelichotivého stavu naskakovali hráči v zelených dresech do druhého dějství. Hned na jeho úvodu měli šanci náskok domácích barev snížit, avšak při hře v početní výhodě se téměř nedostali do útočného pásma. Naopak díky mezírkám vznikajícím v karlovarské obraně se Orli dostávali do úniků čím dál častěji. Neprosadil se Jarůšek ani Komínek.

Soupeř si tedy znovu musel pomoci nedovoleným zákrokem a Znojmo trestalo. Čtvrtý gól svého týmu přidal David Videlka, 4:0. Příznivci Západočechů se mohli z prvního finálového gólu v Hostan aréně radovat až ve 27. minutě, kdy Adam Schusser dorážkou překonal gólmana a využil tak početní výhody pět na tři, 4:1.

„Bůra“ v síti hostujícího týmu zařídil Jan Podešva, který tvrdou ránou od modré prostřelil Habala. Po následné menší pěstní výměně za Kacetlovou klecí se Vary na chvíli usadily v útočné třetině a byla z toho nebezpečná střela Rohana.

Předchozí vstřelená branka svěřence trenéra Mlejnka povzbudila, ale na konci každé střely stál jen vynikající Kacetl. Zato Orli dali svému soupeři opět lekci z efektivity. Prudká střela z mezikruží Adama Havlíka skončila za Habalovými zády, 6:1. Posledním zajímavým momentem před hvizdem sirény se stala pouze pěstní bitka mezi Winklerem a Piskořem.

Do poslední dvacetiminutovky se Vary postavily v kleci s Endalem. Nový muž mezi brankovou konstrukcí dlouho úspěšně odolával znojemskému náporu. Nepokořila ho Bartošova střela ani následná Jarůškova dorážka.

Kacetl znovu kapituloval až v 50. minutě, kdy z hranice kruhu úspěšně vystřelil Martin Rohan, jenž opět využil převahu jednoho muže v hřišti, 6:2. Poté měli hráči z lázeňského města dvakrát za sebou početní výhodu, několik sekund dokonce pět na tři, ale marně ostřelovali Kacetlovu svatyni. I v dnešním utkání bylo k vidění trestné střílení, tentokrát ovšem neproměněné a na straně západočeského soupeře. Karlovarský kapitán na jedničku v domácí bráně nevyzrál. Gól znovu padl z hole muže v bíločerném dresu. Ránu Jarůška doklepl do klece Jakub Šaur, 7:2.

Junioři gólovou smrští i tentokrát vymazali Karlovy Vary z povrchu hokejové mapy a zaslouženě slaví titul.

Martin Stloukal (Znojmo): Bylo to náročné. Cítím obrovskou úlevu. To je asi jediný pocit, který v této chvíli mám. Ani mě tolik nepřekvapilo, že v sérii padlo tolik branek. Karlovy Vary známe, takže víme o jejich výborné obraně. Našli jsme na ni recept a napadaly nám tam góly.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): Do utkání jsme vstoupili dobře. V úvodu se nám v brankovišti povalovaly dva až tři kotouče, ale nebyli jsme důrazní. Hráče jsme před zápasem upozorňovali, že kdo vstřelí doma první branku, tak většinou vyhraje. Měli jsme možnost to zvrátit, ale bohužel se nám to nepovedlo a ještě v první třetině jsme dostali tři branky. To rozhodlo.