Orli stáhli třígólové manko a mají první bod

11.9.2011 | Lukáš Peroutka

Záhřeb - Historická premiéra v EBEL byla pro Orly dlouho hodně žhavá, a to počasím v Záhřebu i úvodem utkání v podání domácího Medveščaku. Znojmo prohrávalo na začátku druhé třetiny 0:3, dokázalo se ale brankami Šedy, Pláňka a vyrovnání znovu zásluhou Jana Šedy ve velkém stylu vrátit do utkání a v samotném závěru sahalo i po vítězství. Nakonec si český zástupce v mezinárodní lize veze ze Záhřebu bod za prohru po samostatných nájezdech.

2.kolo, neděle 11. 9. 2011, 17:30
Záhřeb
po samostatných nájezdech
Třetiny: 1:0, 2:2, 0:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 11. Zanoški (Day, Kinasewich), 21. Kinasewich (Zanoški, Day), 23. Letang (Kinasewich, Day), 65. Kinasewich - 37. Šeda (Havlík), 38. Pláněk (Podešva, Kanko), 45. Šeda (Pucher). Rozhodčí: Gebei, Trilar - Kovacs, Rakovic. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6000. Střely na branku: 29:30. Průběh utkání: 3:0, 3:3.
KHL Medveščak Zagreb: Ouzas - MacAulay, Delmore, Sertich, Waugh, Letang, Sandrock, Šijan, - Zanoški, Day, Kinasewich - Brine, Naglich, Morenoy - Rajsar, Blagus, Kostović - Kanaet, Lazić.
ORLI ZNOJMO: Kacetl - Štach, Platil, Pláněk, Bořuta, Vosátko, Stehlík, Škadra - Jarůšek, Haman, Říha - Kanko, Podešva, Lattner - Havlík, Pucher, Šeda - Komínek, Bartoš, Trojan.

K premiérovému duelu v Erste Bank lize vyjeli znojemští hokejisté v Záhřebu ve velmi horkém počasí před šesti tisíci diváky, televizními kamerami chorvatské televize a se smutečními nášivkami a černými páskami připomínajícími leteckou katastrofu v Jaroslavli na dresech.

Medveščak po prohře v úvodním kole sliboval domácím příznivcům úspěch a vlétl do utkání s velkým nasazením. Záhy hráli domácí dvě početní výhody za sebou a Ondřej Kacetl se měl ve znojemské kleci co otáčet. Znojemský tým i s novou posilou Janem Platilem v sestavě se na ledě rozkoukával, vysoké tempo utkání bylo na hony vzdálené české první lize.

V desáté minutě přetavil Záhřeb svůj tlak v úvodní branku, poté co jeden z mnoha Kanaďanů s chorvatskými kořeny v sestavě Tom Zanoški zakončil přesilovkovou kombinaci. Medveščak hnaný zaplněnými tribunami se dál tlačil dopředu a dalších zásahů se dočkal v úvodu druhé třetiny. Ryan Kinasewich využil po dvanácti vteřinách od sirény šťastné teče puku a Alan Letang ve 23. minutě zakončil rychlý brejk při znojemské přesilovce.

S Orly to v tu chvíli vypadalo zle nedobře z pohledu skóre i předváděné hry, novou energii do žil jim ale dodal závěr druhé části. Jan Šeda nejprve přesnou tečí Havlíkovy střely z otočky zaskočil brankáře Ouzase, o minutu a půl později pak při přesilovce vymetl pavučinky v horním růžku tvrdou ranou Martin Pláněk. A rázem bylo vše jinak.

Třetí třetinu sehrálo Znojmo jako jasně lepší celek, ve 45. minutě se dočkalo po nádherné střele Jana Šedy vyrovnání a sahalo i po vítězství v normální hrací době, když Jan Lattner dvě minuty před třetí sirénou trefil v obrovské šanci místo odkryté branky jen padajícího gólmana. Branku nepřineslo ani prodloužení, přestože Tom Zanoški měl na holi rozhodnutí, když stál v podobné pozici jako Lattner sám před sedícím Kacetlem. Znojemský brankář ovšem zázračně vyrazil.

Samostatné nájezdy pak přinesly radost Medveščaku, poté co Ryan Kinasewich v první a Tom Zanošku ve třetí sérii uspěli. Na znojemské straně se neprosadil Vosátko, ani Říha, a tak Orli odjíždějí zpět do Česka s jedním bodem.

Marty Raymond (Záhřeb): Hráli jsme tvrději a s vyšším nasazením než v prvním kole. Máme několik zraněných a především spoustu nových hráčů v týmu, kteří si stále zvykají na styl hry v této lize.

Karel Soudek (Znojmo): Byl to pro nás těžký zápas. Prohrávali jsme 0:3, ale pak jsme dali tři branky. Jsem spokojený. Hrajeme tuto ligu poprvé a každý zápas je pro nás velký zážitek. Máme mladý manšaft, který tímto získává zkušenosti.