Orli po velkém boji podlehli Grazu v prodloužení

29.1.2012 | Jana Šremrová

Znojmo - Boje o účast v play-off se naplno opět rozhořely v nedělní podvečer. Orly Znojmo tentokrát čekal neoblíbený Graz. Duel na soupeřově ledě začal pro Jihomoravany velmi slibně, již osmadvacet sekund po vhození úvodního buly zásluhou Mika Dantona vedli, a když necelých třináct minut před závěrečnou sirénou přidal další gól Peter Pucher, zdálo se, že Znojmo konečně prokletí Grazu prolomí. Poté ale přišel drtivý nástup domácího mužstva, které během čtyř minut stihlo skóre srovnat, a v prodloužení poslal Znojmo k ledu svojí trefou Zdeněk Blatný. Orli tedy i popáté podlehli tomuto soupeři a domů si odvážejí jeden bod za porážku v prodloužení.

Q4, neděle 29. 1. 2012, 17:30, Eisstadion Graz Liebenau
Graz
po prodloužení
Třetiny: 0:1, 0:0, 2:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 53. Jarrett (Harand), 57. Ganahl (Van Ballegooie), 63. Blatný (Paquet, Lefebvre) - 1. Danton (Staněk), 47. Pucher (Podešva). Rozhodčí: Trilar (SLO), Smetana – Hofer, Smeibidlo (všichni AUT). Vyloučení: 0:4, navíc Lattner, Pláněk (oba ZNO) a Moderer, Iberer (oba GRA) 5 min. za hrubost. Bez využití. Diváci: 2560. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Moser Medical Graz99ers: Cloutier – Jarrett, Paquet, Klimbacher, Lembacher, Reinthaler, van Ballegooie – Lysak, Blatný, Wilfan – Iberer, Latendresse, Harand – Lefebvre, Busque, Ganahl – Dinhopel, Moderer, Maier.
ORLI ZNOJMO: Kacetl – Hranáč, Stehlík, Pláněk, Štach, Bořuta, Škadra, Hájek, Sova – Danton, Šeda, Staněk – Podešva, Haman, Havlík – Beroun, Pucher, Kanko – Trojan, Bartoš, Lattner.

Začátek duelu mezi Orly ze Znojma a Moser Medical Graz99ers začal o deset minut později, než bylo původně naplánováno a to kvůli špatnému osvětlení v aréně. Jakmile byl tento problém odstraněn, nic nebránilo tomu, aby rozhodčí zahájili hru, do které Orli doslova vlétli. Po osmadvaceti vteřinách zápasu se puku ujal kanadský útočník Mike Danton a jeho nenápadná střela skončila za zády překvapeného Cloutiera, 0:1. Ze studené sprchy se domácí ale rychle oklepali a Kacetl mohl děkovat pravé tyči své klece, o kterou se otřela Reinthalerova střela. Následně se Grazu nepodařilo zužitkovat ani přesilovou hru, v níž hosté skvěle bránili. Stav se mohl do první přestávky změnit ještě několikrát, ovšem největší šanci propásl v sedmnácté minutě Max Wilfan, jehož střelu Kacetl na poslední chvíli vytěsnil mimo tyče.

Do druhé části vstoupil Graz aktivněji a snažil se diktovat hru, do slibných situací se dostával čím dál častěji, ale ani jednou nedokázal Kacetla překonat. Ganahl nebyl při zakončení přesný a přečíslení Lysaka s Blatným zastavila nepřesnost přihrávky. Růžky však vystrkovali i Jihomoravané. Do brejku ujel Staněk, Cloutier v brance Grazu byl ovšem úspěšnější. Domácí fanoušci hnali svůj tým za vyrovnáním a tak nebylo divu, že ten často zapomínal na defenzivní činnost a soustředil se spíše na hru vepředu. Jedné takové nepozornosti chtěl využít při vlastním oslabení Šeda, který vystihl soupeřovu rozehrávku a z mezikruží se pokoušel prostřelit Cloutiera, ten byl tentokrát na svém místě. Naproti tomu Orli výborně bránili a domácím ani při početní výhodě nedovolili znojemskou klec vážněji ohrozit. Branka nepadla po Trojanově střele ani po sólové akci van Ballegoie, které chybělo lepší zakončení.

Poslední třetina začala z pohledu Grazu velmi svižně, ihned dostal soupeře pod tlak. Busque a následně ani Ganahl své fanoušky ovšem nepotěšili. Přišla však další šance v podobě čtyř minut trvajícího oslabení českého týmu. Celku trenéra Richera se nedařilo ani v tomto složení, branky se dočkali pouze příznivci Znojma. Několik sekund po vypršení svého trestu se Peter Pucher ujal kotouče a tváří v tvář Cloutierovi se nemýlil, 0:2. Utkání obohatilo také několik pěstních soubojů, do kterých se zapojili znojemští Lattner a Pláněk. Ihned po tomto okořenění se mohli příznivci domácích hokejistů radovat. Harand poslal přesnou přihrávku na Cola Jarretta a ten vymetl pavučinky z horního rohu Kacetlovy brány, 1:2.

Jen čtyři minuty poté se grazské chorály opět rozezněly. Bylo vyrovnáno. Manuel Ganahl svoji tvrdou ránou propálil vše, co mu stálo v cestě, 2:2. I přesto, že týmy mohly zápas rozhodnou během šedesáti minut, nepodařilo se jim proměnit další gólové příležitosti, a tak byl čas nastaven. Po dvou minutách a sedmi sekundách prodloužení bylo ale o vítězi rozhodnuto, na modré se dostal k puku Čech ve službách Grazu Zdeněk Blatný a zápas ukončil, 3:2.