Play-off nezačalo pro Orly dobře

24.2.2013 | Petr Frömel

Znojmo - Orli se sice díky Fialovi dostali velmi rychle do vedení, ale soupeř ještě v první části dvěma góly skóre otočil a v úvodu té druhé přidal třetí branku. Wharton v polovině utkání snížil, ovšem poté už pálili hlavně hráči Vídně a dalšími třemi přesnými zásahy rozhodli o svém vítězství. Jarůšek v závěru už pouze kosmeticky upravil konečný stav.

ČF1, neděle 24. 2. 2013, 17:30
Vídeň
Branky a nahrávky: 15. Schiechl, 19. Rotter (Fraser), 22. Ferland (Soares, Fortier), 36. Olsson (Schlacher, A. Lakos), 43. Ferland (Schiechl, Fortier), 52. Soares (Fortier, Fraser) - 1. Fiala (Strömberg, Jarůšek), 27. Wharton (Fiala, Strömberg), 54. Jarůšek (Lattner, Fiala). Rozhodčí: Fussi, Gebei – Hofstätter, Kovacs. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 4150. Střely na branku: 25:28. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 6:2, 6:3. Stav série: 1:0.
UPC Vienna Capitals: Zaba – Fraser, P. Lakos, Klimbacher, A. Lakos, Veideman, Schweda, Peter – Keller, Pinter, Rotter – Olsson, Soares, Romano – Fortier, Schiechl, Ferland – Woger, Draschkowitz, Schlacher.
ORLI ZNOJMO: Kacetl (od 41. Landsman) – Wharton, Pláněk, Henry, Štach, Sova, Kulmala, Bořuta – Strömberg, Fiala, Jarůšek – Podešva, Bartoš, Havlík – Beroun, Šeda, Lattner – Müller, Pucher, Uram – Rožník.

Znojemští hokejisté odcestovali do nedaleké Vídně k prvnímu čtvrtfinálovému utkání doprovázeni početnou skupinou svých fanoušků, kteří již ve třicáté deváté vteřině mohli oslavovat gól po zásahu Ondřeje Fialy, jenž z hranice brankoviště dorazil puk za záda brankáře Zaby – 0:1. Orly jejich rychlý úspěch navnadil do dalšího útoku. V obrovské příležitosti se objevil Wharton, který po Pláňkově střele tečoval puk těsně nad domácí klec. Následně si i Jarůšek vylámal zuby na pozorném Zabovi. Postupně se však začali osmělovat i Rakušané. Kacetl si ještě poradil s únikem Schlachera a Wogera, na teč Francoise Fortiera po přihrávce zpoza brány byl již krátký – 1:1.

Ihned po inkasovaném gólu se na druhé straně kluziště objevil Bartoš zcela sám před Zabou, bohužel pro Znojmo nedokázal vměstnat puk mezi tyče. V závěru třetiny si ještě Orli zahráli přesilovou hru, při níž však nijak výrazně nezahrozili. K obratu průběžného skóre tak zavelel v 19. minutě Rafael Rotter, jenž po zaváhání Kacetla za bránou zavěsil puk pod břevno – 2:1. Přestože Jihomoravané výrazně přestříleli svého soka v poměru 14:5, odcházeli po úvodním dějství do šaten s jednobrankovou ztrátou.

Druhou dvacetiminutovku odstartovali Orli velmi zle. Již v čase 20:43 odešel na trestnou lavici Strömberg a domácím stačilo jen dvacet vteřin k tomu, aby bleskově využili přesilovku a po střele Jonathana Ferlanda k tyči navýšili své vedení – 3:1. Klidnější pasáž hry poté pročísl zadák Veideman, který sám před Kacetlem promáchl puk. Ještě v téže minutě se potvrdilo staré pravidlo „nedáš-dostaneš“ a znojemský obránce Kyle Wharton poslal bekhendem kotouč do vídeňské klece – 3:2.

Krátce nato dostali hosté čtyřminutovou početní výhodu, kterou však trestuhodně prohospodařili a kromě pár nepříliš nebezpečných pokusů nechali vídeňskou obranu v bezpečí. Vídeň pak přinutila Orly ke stažení se před vlastní klec a obrovský tlak rezultoval ve čtvrtý gól, jehož autorem se po dorážce do odkryté klece stal Marcus Olsson - 4:2. Ke konci třetiny se ještě do šancí propracovali Jarůšek či Uram, domácí brankář Zaba však jejich pokusy s přehledem jistil.

Také třetí část hry nezačala zcela dle představ Znojma, v jehož bráně se nově představil Filip Landsman. S čistým kontem vydržel na ledě jen něco málo přes dvě minuty a Jonathan Ferland propálil s pomocí teče i střídajícího gólmana v české kleci – 5:2. Orli se pokusili získat nad svým soupeřem převahu, ale byli to opět domácí, kteří nejprve zahrozili po samostatné akci Tonyho Romana a o chvíli později v početní výhodě zamířil puk pod břevno Landsmanovy svatyně Josh Soares - 6:2.

Jihomoravané se ještě pokusili s výsledkem něco udělat a vynutili si přesilovku, kterou po minutě využil střelou ke vzdálenější tyči Richard Jarůšek - 6:3. Víc už ale znojemští hokejisté nestihli, svůj první zápas ve čtvrtfinále prohráli a mohou žehrat na nedůraz v koncovce, jímž si znemožnili cestu za vítězstvím.

Tommy Samuelsson (Vídeň): Je jedno, jak jsme hráli. Důležité je, že jsme vyhráli. To je jediné, co se v play-off počítá. Znojmo vstoupilo do zápasu lépe a s větší aktivitou, ale myslím si, že náš tým zareagoval dobře a postupně převzal kontrolu nad hrou.

Martin Stloukal (Znojmo): Ve Vídni jsou specifické podmínky. Nejsme zvyklí na takové teplo a nevydrželi jsme tempo celých šedesát minut. Myslím, že máme dobře zvolenou taktiku. Měli jsme několik šancí, které jsme měli proměnit. Jsme sice mladý manšaft, ale musíme se s tím popasovat. Trochu mi vadí první dva góly, které byly na vrub Ondry Kacetla. Je mladý, musí se s tím poprat. Nejsem taky spokojený s výkonem rozhodčích.