Orli zvládli závěrečné drama a otáčí sérii ve svůj prospěch

18.3.2016 | Marcela Procházková, Petra Matůšová

Znojmo začalo utkání ve velkém stylu a už v první minutě se po Lakosově střele dostalo do vedení. Přestože se Linzi ke konci dějství podařilo vyrovnat, domácí tým se nenechal zaskočit a dalšími dvěma góly si pojistil druhé semifinálové vítězství, které udržel i po závěrečném náporu hostů.

SF3, pátek 18. 3. 2016, 18:30, Zimní stadion Znojmo
Linz
Branky a nahrávky: 1. Lakos (Trivino, Tomas), 26. Podešva (Bořuta, Lattner), 49. Trivino (Yellow Horn, Šedivý) – 18. Latendresse (Oberkofler, Dorion), 51. DaSilva (McLean, Kozek). Rozhodčí: Gebei, Smetana – Nagy, Soós. Vyloučení: 7:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3929. Střely na branku: 46:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
ORLI ZNOJMO: Nechvátal – Lattner, Bořuta, Biro, Lakos, Stehlík, Šulák, Štach – Tomas, Pucher, Novák – Šedivý, Trivino, Yellow Horn – Beroun, Podešva, Číp – Špaček, Bartoš, Fiala – Rehuš.
EHC LIWEST Black Wings Linz: Ouzas – Piche, Dorion, Lukas, Palin, Altman, Fechtig, Kirchschläger, Mayrhauser – Kozek, McLean, DaSilva – Latendresse, Hisey, Ulmer – Göhringer, Oberkofler, Hofer – Spannring, Moderer, Franz.

Utkání odstartovalo v ohlušující atmosféře, kterou ještě více rozpumpovala úvodní znojemská šance, z níž zadák André Lakos z kruhu parádně zaskočil Ouzase. Ten se jen bezmocně ohlédl za svá záda. Střelec prvního gólu se o tři minuty později odporoučel na trestnou lavici a hosté dostali možnost vyrovnat. Znojmo se sice po většinu oslabení bránilo, ovšem rakouští střelci Dorion a Hofer na opět výborně připraveného Nechvátala nevyzráli. Naopak v individuální akci se před Ouzase natlačil Fiala, avšak bekhendem před gólmanem neobstál.

Obdobnou výhodu jednoho muže v poli nevyužili ani Orli, navíc v závěru početní převahy sami další trest inkasovali. Linecká přesilovka nadále ukazovala svou sílu, ale když už se podařilo hostům překonat Nechvátala, gól nemohl být sudími uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti. V závěru třetiny mohl rozveselit svůj vítkovický „fanclub“ Ondrej Šedivý, ale po rychlém brejku a několika bleskových přihrávkách ostře pálil jen vedle tyče.

V další přesilovce se ale Orlům stalo něco, co se stát v žádném případě nemělo. Domácím hráčům trestuhodně utekl Olivier Latendresse a po kličce a skvělém zakončení pod horní tyčku poslal kotouč do sítě bezmocného Nechvátala. Vyrovnáno!

Trochu pomalejší vstup do prostředního dějství rozčeřila až kombinace Podešvy s Čípem, za zmínku stojí také brejk Bartoše a krásná práce Šedivého, po jehož nabruslení mezi kruhy a rychlém zakončení to tribunami jen zklamaně zašumělo. Jasná převaha Znojma v této fázi zápasu bylo po zásluze korunována. Mocný nápřah Bořuty od modré čáry šikovně tečoval Martin Podešva. Linz mohl záhy v přesilovce znovu zahrozit, ale fantastický Nechvátal se nenechal vyvést z klidu ani množícími se strkanicemi a z bezprostřední blízkosti si počíhal i na nebezpečně dorážejícího Hofera.

Závěr třetiny už zase patřil Orlům, kteří Ouzasovi pořádně zatápěli. Linecký gólman navíc nepůsobil příliš jistě, a Znojemským se tak čím dál častěji otevíraly možnosti dorážek. Obrovskou šanci na dvoubrankové vedení doslova hříšně zazdil Radek Číp, jenž v samostatném úniku nastřelil jen tyčku!

Znojemští hokejisté si přenesli tlak na soupeře i do třetí třetiny. V další velké příležitosti tentokrát Yellow Horn provětral jen lapačku Ouzase. Skvělou práci odváděli v útoku i Šedivý a Fiala, jenž aktivitou hýřili celé utkání. Orli si skvěle strážili obranné pásmo, ale hubený náskok přímo volal po přídavku. Toto volání vyslyšel v čase 48:20 Corey Trivino, jenž vytěžil maximum z dobré práce Yellow Horna a z dorážky navýšil na 3:1.

Linz ale ani omylem nesložil zbraně. První nepřehlednou situaci plnou dorážek ještě Nechvátal ustál, o pár desítek vteřin později už ale nemohl nic dělat s doklepnutím Daniela DaSilvy. Do konce utkání zbývalo devět minut. Rozhodnout mohli Šedivý s Yellow Hornem, jimž vzájemná spolupráce náramně fungovala, chybělo ovšem přesnější zakončení. Klání ještě řádně zdramatizovala minela Fialy, jenž poslal kotouč mimo kluziště a vysloužil si dvě minuty za zdržování hry. Ani situace šest na čtyři a obrovská šance Linze již k vyrovnání nepřispěly. Znojmo si tak vybojovalo těsné domácí vítězství a ujalo se vedení v semifinálové sérii.

Jiří Režnar (Znojmo): Závěr jsme si trochu zdramatizovali, když Ondra vyhodil ten puk mezi lidi. Jinak jsme ale měli výborný vstup do utkání. André Lakos to tam krásně trefil a od toho se ten zápas pak odvíjel. Linz ztrácel s postupem času trochu nervy a hrál agresivně. My to ale udrželi a zaslouženě vyhráli.