Důležité vítězství nad Litvínovem

29.1.2006 | BaM

Z n o j m o - Zápas s Litvínovem se nesl ve znamení souboje brankářů dvou generací. Znojemský Trvaj nebyl daleko od své páté nuly v sezóně, litvínovský mladík Fiala, juniorský reprezentant, svůj tým držel nad vodou celé dvě třetiny. O vítězi totiž rozhodlo až třetí dějství, v němž si Orli vybojovali dvoubrakový náskok trefami Heše a Puchera. Hostům se ale čtyři minuty před závěrečnou sirénou podařilo snížit, při power-play a navíc ve vlastní početní výhodě však inkasovali třetí gól do prázdné brány z hole Dopity.

45.kolo, neděle 29. 1. 2006, 17:30, Zimní stadion Znojmo
Litvínov
Branky: 42. Heš (Plášek, Dopita), 51. Pucher (Dopita, Čakajík), 60. Dopita (Němeček) – 57. Reichel (Prorok). Rozhodčí: Šindler – Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3.295. Střely na branku: 30:37 Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
ORLI ZNOJMO: Trvaj - Čakajík, Jareš, Bičánek, Němeček, Mojžíš, Šmach, od 21. navíc Heš - Ludvík, Pucher, Uram - Erat, Dopita, Kraus - Ondřej, Haman, Plášek - od 41. navíc Beroun
HC Litvínov: Fiala - Hranáč, Punčochář, Ťupa, Skuhrovec, Gýna, Poživil, Kočí - Prorok, Reichel, Kubinčák - Branda, Benda, Trávníček - Bednařík, Sklenička, Šaffer - Gombár, Jánský, Zadina

Zápas nezačal pro Orly nejlépe. Už po deseti vteřinách byl vyloučen kapitán Pucher na čtyři minuty za to, že příliš zvedl hůl do obličeje Kubinčáka. Znojmo se dlouhé přesilovce ubránilo důrazným napadáním a vyhazováním přes všechny čáry, Litvínovští si příliš nevěděli rady s rozehrávkou. Postupně se však dostali do tempa a několikrát ohrozili Trvajovu klec. Domácí pak přestáli další oslabení, které sehráli opět velmi dobře a brzy si vypracovali několik šancí. Mladý brankář Fiala ale všechny kryl. Znojemští pak také sami nevyužili přesilovou hru a v mezičase měl zřejmě doposud největší šanci „Chemik“ Benda, jehož střela prošla jen těsně vedle pravé tyče Trvajovy branky. V závěru se o vzrušení na druhé straně postaral ještě Jareš po přesné přihrávce Dopity, avšak mířil jen do Fialy. Dvanáct sekund před sirénou pak byla vyloučena střídačka Orlů za příliš mnoho hráčů na ledě v době, kdy si trest odpykával litvínovský Jánský.

Ani ve druhé třetině diváci v Hostan aréně gól neviděli. V jejím úvodu se dohrávalo ve čtyřech na obou stranách, hosté potom měli ještě osmdesátivteřinovou přesilovku. Oba brankáři byli v permanenci, ve slibné příležitosti se ocitl Dopita, na druhé straně musel Trvaj zasahovat proti Brandovi, Kubinčákovi, Šafferovi a Reichlovi s Prorokem. Potom už se Znojemští na delší dobu usadili v útočném pásmu, ale Fiala svou svatyni dobře začaroval. Marně ji obstřelovali například Mojžíš nebo Uram. Sólo spálil i zkušený Dopita, kterému nevyšla střela bekhendem. Tentýž hráč potom v přesilovce připravil šanci pro Pláška, Fiala ale lapačkou vyškrábl puk na brankové čáře. Před znojemskou klecí se pak snažil prosadit Kubinčák, avšak i Trvaj byl pozorný. Znojmo si udrželo tlak až do přestávky, gól z něj ale nevytěžilo.

Hned na začátku poslední dvacetiminutovky otevřeli Orli skóre, když se ve 42. minutě postaral o vedení obránce Heš tvrdou ranou z modré čáry. Domácí pak nadále doráželi, v další přesilové hře byla blízko zvýšení Dopitova formace. Když byl o chvíli později potrestán litvínovský Hranáč, zahrozil Chempetrol forčekující dvojicí Benda – Branda, ale Trvaj jejich akci vyřešil. Hned v protiútoku se Pucher snažil přihrát Eratovi, ale puk se odrazil od brusle padajícího obránce za bezmocného Fialu. Poté, co si trestnou lavici vyzkoušeli i Bičánek s Bendou, mohl skórovat Plášek po Dopitově pasu, ale neuspěl. Podle pravidla nedáš – dostaneš se na druhé straně zničehonic zjevil před Trvajem Reichel a pohotově zakončil. Hosté vykřesali naději na body, o kterou je však při závěrečné power play definitivně připravil Dopita střelou do prázdné branky, Znojmo v té době navíc hrálo v oslabení. Zcela opačný výsledek než ten ze sobotního utkání v Liberci tak zajistil Orlům důležité tři body a posun na páté místo tabulky.

Václav Sýkora (Litvínov): Přijeli jsme s cílem hrát otevřené utkání, aktivně dopředu, nechtěli jsme jen bránit. Kalkulovali jsme taky s tím, že má Znojmo v nohách těžké včerejší utkání. Čtyřminutovou přesilovku na začátku jsme sehráli špatně, asi jsme nebyli úplně připraveni, nesehráli jsme ji s patřičným nasazením. Přesilovky jsme dneska vůbec hráli špatně, Znojmo nás dneska nějak výrazně nepřehrávalo, bylo lepší pouze v přesilovkách. Většinu zápasu nás držel v bráně Radek Fiala. V závěru jsme měli šanci srovnat v přesilovce, kterou jsme podpořili odvoláním brankáře, ale po chybě jsme inkasovali do prázdné brány. Jsme zklamaní, že jsme ze zápasu nevytěžili bodový zisk.

Miloslav Hořava (Znojmo): Byl jsem se podívat v pátek v Litvínově na zápas s Plzní a věděli jsme co nás čeká. Litvínov je dobré mužstvo, které hraje bez nervů a počítali jsme s tím, že zápas bude velice těžký. Naši hráči to zvládli, i když to pro ně bylo po včerejším utkání těžký. Jsem hrozně rád, že jsme získali tři body a hráčům za to patří dík.