1. liga - st 4. 11. 2009
Benátky n. J.

Orli ani napodruhé Benátky neporazili

<em>Znojmo</em> - Ani ve druhém vzájemném zápase sezóny nedokázalo Znojmo porazit celek Benátek. I přes velké šance domácího týmu šli těsně před koncem první části do vedení hosté. Druhá třetina byla z pohledu Orlů o trochu vlažnější, přesto prahli po vyrovnání, ale střelecky se jim nedařilo. Naopak hosté zvýšili v početní převaze svůj náskok už na rozdíl dvou branek. V závěru utkání přeci jen vykřesal naději útočník Svoboda, ale soupeř gólem do prázdné branky rozhodl o svém vítězství.

Orli nastoupili ke svému sedmnáctému mistrovskému zápasu v první lize na domácím ledě netradičně v červených barvách, neboť jejich soupeř z Benátek přijel v bílém. Hned na začátku si hosté zahráli přesilovku, ale nedokázali ji patřičně využít. V páté minutě se do velké šance dostal Meidl, když sám před brankářem pálil z otočky, puk šel však jen do betonu brankáře. Svoji početní výhodu mělo v prvních deseti minutách také Znojmo, ale ani to nevedlo ke změně stavu. Největší příležitost k otevření skóre zápasu měl Haman, když ujel benáteckým obráncům a řítil se sám na gólmana. Střelou mezi nohy však Stejskala nepřekonal. O pár minut později se naskytla podobná šance Staňkovi. Ten si gólmana položil, nedokázal však střelu zvednout. V devatenácté minutě objel Petr Kica s pukem domácí branku, vybruslil do mezikruží a švihem vymetl levý roh Horčičkovy klece. Více se už v těchto dvaceti minutách nestalo.

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky ujel ve vlastním oslabení benátecký Krupka, chtěl nahrát lépe postavenému spoluhráči, ale sražený puk pokryl Horčička. Ten musel zasahovat i o dvě minuty později proti střele Kudrny. V polovině třetiny se domácím naskytla možnost dvounásobné přesilové hry, ale všechny orlí střely Stejskal s přehledem pokryl. V třicáté čtvrté minutě si o slovo řekli znovu hosté a jejich šance skončila úspěchem. Petr Kolmann nahodil puk na branku, který prolétl chumlem těl a zapadl do branky. Ani ve zbytku třetiny se na domácí štěstí neusmálo, a tak odcházeli do šaten s dvoubrankovou ztrátou.

Pět minut po začátku třetí třetiny měl téměř stoprocentní brankovou příležitost Sojčík. Ten stál sám před odkrytou benáteckou brankou, ale trefil jen rameno benáteckého gólmana. O pár sekund později se na druhé straně osamostatnil Kica. Horčička však stál na správném místě a jeho střelu pokryl betony. Domácím se až do padesáté osmé minuty nic nedařilo. Všechny jejich pokusy končily mimo branku, ve výstrojích obránců či ve Stejskalovi. Dvě minuty před koncem utkání se přece jen dočkali a připravili hostujícího gólmana o vychytané čisté konto. Jakub Svoboda objel kolem Stejskala a poslal puk pod horní tyčku. V závěru si domácí vyžádali oddechový čas a zkusili to bez brankáře. Jenže jejich naději na body zmařil Josef Skořepa, který se dostal až před prázdnou branku a rozhodl o vítězství svého týmu.

Ohlasy trenérů

Jan Neliba (Znojmo): Utkání jsme nepodcenili, věděli jsme, co jsou Benátky za mužstvo a v jakém hrají složení. Byli jsme ale jaloví v koncovce, což rozhodlo zápas. Brankář hostí dělal divy, nebyli jsme schopní jej překonat ani z největších šancí, a tím pustili hosty na koně, což se nám už nepodařilo zvrátit. Hráče jsme se snažili nabádat k větší přímočarosti, tlaku do branky, ale na co jsme dnes šáhli, to se nám prostě nedařilo. Puky se k nám neodrážely, několikrát to už vypadalo, že z dorážky vstřelíme gól, ale nestalo se. Život jde dál, samozřejmě nás to mrzí, ale mužstvo má charakter a v příštím zápase se určitě zvedne.

Luděk Škaloud (Benátky n. Jiz): Zápas se mi hodnotí dobře. Po sérii neúspěchů, kdy se nám nedařilo získat tři body, jsme byli odhodlaní uspět. To se nám nakonec podařilo, i když to bylo i s pomocí štěstí. Výborně nám také zachytal gólman. Klíčovým momentem utkání byla přesilovka domácích 5 na 3, kterou jsme přežili, poté přidali nějaké góly a ve třetí části už si výsledek důslednou hrou pohlídali. Přestože domácí nakonec vstřelili kontaktní branku, bylo to poměrně pozdě a i přes tlak, který se snažili vyvinout, už neměli čas na vyrovnání a my si vítězství pojistili brankou v power play. Nebyli jsme dnes lepší, ale šťastnější.