Salzburg
1/3
2/3

Orli jsou vicemistry EBEL v sezóně 2015/2016!

V prvním dějství se sice Salzburg dostal do vedení, dvěma góly v jeho závěru se však domácí dostali do vedení. Prostřední dvacetiminutovka nabídla vyrovnaný hokej, ale více branek dali hosté, kteří srovnali skóre. O vítězství Red Bullu pak rozhodl gól ze závěrečné třetiny.

Šestý finálový zápas odstartoval v ostrém tempu a už od prvních minut byly na ledě vidět jak gólové šance, tak vzájemné tvrdší souboje hráčů. Dravý průnik středem kluziště předvedl Jan Lattner, jeho střelu ale Riksman vyrazil a stejně si počínal i u následného pokusu Tomase z ostrého úhlu. Povedeným střídáním si Orli navíc vysloužili početní výhodu. Ta ale i přes pár solidních kombinací nakonec zůstala nevyužita.

Prakticky ihned po jejím skončení se role vyměnily a přesilovka padla na Salzburg. Hosté opět tlačili před Lukášem na pilu, ale ani Fahey od modré čáry svou dělovkou neuspěl. Rakušané dostali záhy možnost reparátu, a tu také využili. I když rozhodčí museli gól potvrdit u videa. Brian Fahey se napřáhl v kruhu a zacílil kotouč do odkryté části klece, kam Lukáš už nedosáhl. Sudí s tresty pro Znojemské nešetřili ani v dalších minutách, a domácí se tak dostali do tří. Nevole hráčů i diváků v hledišti byla čím dál patrnější a nervozita rapidně narůstala.

Úvodní třetina si ale připravila naprosto fantastický zvrat v posledních minutách. Pod obrovským tlakem se tým dokázal ubránit, a i přes nepřízeň některých výroků mužů s píšťalkou vzchopit. V atmosféře napumpované emocemi přišly dva nekompromisní direkty Znojma. Nejdříve se po kombinaci Čípa a Martina Podešvy prosadil z mezikruží druhý jmenovaný hráč. O pár vteřin později kapitán Jiří Beroun po přečíslení s Bartošem zamířil za záda přesouvajícího se Riksmana a rozparádil stadion na maximum.

Prostřední dějství přineslo brzké vyrovnání. Brett Sterling se natlačil před Lukáše a propasíroval kotouč za brankovou čáru. S největší pravděpodobností se tak stalo až po odpískání, rozhodčí ale gól uznal, navíc vyloučil Stehlíka, jenž si zakončujícího hráče býků vzal do parády. Znojmo se po dalším bránění mohlo znovu vrátit do útoku a zatápět soupeři. Aktivní Podešva nedával Riksmanovi ani chvíli oddechu a směle jej napodoboval i Lattner.

S dalším dobrým, útočně laděným střídáním Orlů přišla i tyčka, kterou nastřelil dorážející Číp. Domácí poté zbrzdil trest za příliš mnoho hráčů na ledě, ale v pohodě celou situaci ustáli. Z protiútoku pak Jan Lattner vytěžil z pohledné akce maximum a vrátil Znojmu vedení. To ale netrvalo dlouho. Z trochu nenápadné situace na druhé straně kluziště se Ryan Duncan opřel ve středu kluziště do puku a zaskočil Lukáše.

Třetí třetina a průběžné skóre 3:3 dávalo tušit další napínavé zápletce. Již v první minutě se před gólmana protlačil zadák Bořuta, ale trefil jen lapačku. Před Lukášem si zase do nepříjemné situace v mezikruží nabruslil Duncan. Velkou šanci spálil i Bartoš, jenž tečoval Birovu ránu. Znojmo nevyužilo početní výhodu, naopak Salzburg v ní zásluhou dělovky českého obránce Zdeňka Kutláka skóroval a rázem vedl.

Orli museli dát vše do útoku, ale hosté si byli vědomi svého úkolu bránit, a ten také plnili do posledního puntíku. Přechod před Riksmana se stával čím dál složitějším a salzburgský gólman sice musel být v neustálém pozoru, nicméně až tolik ostrých zákroků nepřicházelo. Trenér Režnar si dvě minuty před třetí sirénou vyžádal dle očekávání oddechový čas a následně také odvolal gólmana. Znojmu se ale nedařilo udržet se na delší čas v útočném pásmu, a přestože do poslední chvíle bojovalo doslova o každý centimetr ledu, srovnání již nepřišlo. Za ohlušujícího potlesku celého zimního stadionu, který již poslední minuty stál na nohou, si znojemští hráči dokráčeli pro historické druhé místo v ligovém ročníku 2015/2016.

Jiří Režnar (Znojmo): Vstoupili jsme do toho utkání odhodlaně. Chtěli jsme vyhrát a vrátit sérii do Salzburgu. Bohužel se to nepovedlo, ale takový je hokej. Salzburg je silný soupeř. Třikrát za sebou je ve finále a podruhé se stal mistrem. Díky hráčům, že jsme se dostali tak daleko, a i proti takovému soupeři uhráli dvě výhry. Klobouk dolů.