1:2, 0:2, 0:2
1/3
2/3

Orli ovládli olomoucký led

<em>Olomouc</em> - Také napočtvrté potvrdili Orli v souboji s Olomoucí roli favorita. Již ve čtvrté minutě sice po trefě Ministra prohrávali, ale ještě v téže třetině se postarali o otočení stavu Vyletelka s Meidlem. Od této doby patřilo kluziště výhradně hostům a ve druhém dějství zvýšili uzdravený Plášek a Kubica na 4:1. Ani výměna gólmanů před posledními dvaceti minutami týmu z Hané nepomohla. Nejprve poslal za záda Žigárdyho puk Kubica a na konečných 6:1 pro svůj tým upravil Lattner. Znojmo si tak odváží z Olomouce všechny tři body.

Ve znamení velkého olomouckého náporu byl úvod zápasu. Ačkoliv byl Horčička více v permanenci, hosté měli první vážnou šanci zápasu. Tu ale Aleši Staňkovi s přehledem zcvaknul mezi betony Hylák a Mora mohla pokračovat v presu. Ten byl ve 4.minutě korunován úvodní brankou Milana Ministra, který zužitkoval Mikšanův přesný pas – 1:0. Hosté se po inkasované brance probrali, vyrovnali hru a v končící 8.minutě se mohli radovat z vyrovnání. Nahozením od modré zaskočil Hyláka Štach, do jehož rány vložil špičku své hole Tomáš Vyletelka a tečovaný puk brnknul Hylákovi o lapačku a zapadl přes ni za brankovou čáru – 1:1. Za necelé dvě minuty pak dostal nádherně namazáno Václav Meidl do levého křídla, elegantně se vyhnul obránci a střelou švihem nad Hylákovou vyrážečkou poslal hosty do vedení – 1:2. Poté se hrálo velmi aktivně na obě strany, šance před oběma brankáři se střídaly, ty největší měli na svědomí zejména znojemští zadáci, kteří posílali své forvardy do velmi nebezpečných brejků. V začínající 18.minutě přišel faul Sedláka a s ním i první znojemské oslabení. Jenže Mora krom rány Ministra Horčičku příliš neohrozila. Další šanci jí nabídl půlminutu před prvním klaksonem svým nedovoleným bráněním Štrach, Olomouc si ale velký díl početní výhody nechala až do třetiny druhé.

Jenže i tato přesilovka nebyla příliš efektivní, Mora vlastně jen hledala cestu přes znojemskou modrou. Ve 23.minutě si Hylák připsal reflexivní zákrok, Meidl hledal najíždějícího spoluhráče stříleným pasem, jenže puk se odrazil od brusle bránícího hráče téměř do Hylákova protipohybu, olomoucký gólman však reagoval perfektně. O chvíli později se hákováním provinil Vyletelka a Mora hrála přesilovku číslo 3. Ta se sice odehrávala v pásmu Orlů, jenže krom kombinace nebylo k vidění nic. Pokud ovšem nepočítáme výlet Baruse, který se však odehrál na opačné straně. Hned poté, co se Orli dostali do pěti, seknul protihráče Čuřík a Znojmo jeho faul potrestalo po 46. vteřinách. Karel Plášek se dostal k odraženému puku, který se mu dlouho motal pod nohama, přesto měl znojemský forward trestuhodný dostatek času k tomu, aby puk zpracoval, zamířil a poslal přesně pod břevno Hylákovy svatyně – 1:3. Olomouci se poté tradičně zadrhla kombinace, ta nefungovala v útočném pásmu ani v přechodu do něj. Znojmo naopak neustále hrozilo brejky a i v situacích, kdy Orli získali kotouč důsledným forčekingem vznikaly před Halákem velmi ošemetné závary. V poslední minutě před druhým odchodem do šaten přišel další rychlý znojemský brejk a tentokráte znamenal nekompromisní úder do olomouckého sebevědomí. Tomáš Hradecký stál na konci přečíslení, které svou přihrávkou načal Svoboda – 1:4.

Mora nastoupila do poslední třetiny se změnou v bráně, Hyláka nahradil Žigárdy. Mora se nutila do tlaku, hrálo se především před Horčičkou. Sotva se hra přenesla před bránu domácích, hned bylo zle. Ve 43.minutě našel mezírku mezi Žigárdyho betony velmi lehkou střelou Zdeněk Kubica – 1:5. Poté následovala olomoucká přesilovka za hrubost Svobody, jak jinak, neslaná nemastná, odehrávající se všude jinde než před Horčičkou. Orli svou pátou brankou zasadili rozhodující úder. Mora absolutně herně odešla, i když se trenéři snažili notně míchat se složením pětek. Kombinace vázla, nepřesnosti narůstaly, vytratila se bojovnost. Deset minut před koncem následovalo kraťoučké intermezzo, kdy se hrálo 4 na 4, vyloučeni krátce po sobě byli Kolafa a Kucharczyk. V 52.minutě skočil z trestné na led Kucharczyk a hned se zase vracel zpět po sekyře, kterou uštědřil protihráči. V přesilovce se blýsknul tečí Meidl a pěstmi poté Nedbálek s Havlíkem, kteří museli za svou strkanici na dvouminutový oddych. Tím ale výčet vyloučených neskončil, v 54.minutě musel ještě na trestnou Kubica. Mora tím získala přesilovku, jenže tu sehrála stejně, jako všechny předchozí. V samotném závěru pak odešli ještě společně na trestnou Čuřík a Štrach, nic už nemohlo zabránit skandovanému potlesku znojemských fandů, kteří slavili zasloužené tři body. Půl minuty před poslední sirénou je nechal explodovat ještě Jan Lattner, který si vzal kotouč z olomoucké sítě jako cenný suvenýr, když dorazil za Žigárdyho záda střelu Václava Meidla – 1:6.

Milan Kastner (Orli Znojmo): Zápas se mi hodnotí velmi dkobře, protože jsme vyhráli. Kromě začátku, kdy jsme byli ještě trošku nervózní ze sobotní prohry s Jihlavou, jsme předvedli úplně jiný výkon, plný nasazení a zodpovědnosti. Tento výkon nás dovedl k tomu, že jsme během zápasu dokázali proměňovat naše brejkové situace. To rozhodlo celý zápas, domácí hráli dobře v naší obranné třetině, my jsme dokázali využít jejich chyb, dokázali jsme je přečíslovat.

Petr Fiala (HC Olomouc): My hrajeme nyní velmi mizerně doma. Neuvědomujeme si, že musíme bránit tak, jako když hrajeme venku. Z toho důvodu nám soupeři odjíždí a na rozdíl od nás dokáží situace dva na jednoho proměnit. My, když máme šanci, tak se buď nevidíme, nebo skončí střela v rohu. To jsou důvody toho, že doma teď nebodujem. Nehrajeme s přístupem, jaký máme venku a jaký zápas vyžaduje. Musíme změnit přístup, musíme si uvědomit, že takhle akorát otrávíme diváky. Mě by nebavilo chodit na mužstvo, které pořád prohrává.