Orli vezou z Liberce všechny body

4.1.2009 | GaZ, Tomáš Pavlíček

Liberec - Veledůležité vítězství si připsali Znojemští orli na severu Čech. V utkání, které se hrálo ve velmi netradiční dobu brzy po obědě, byli po většinu zápasu domácím Bílým Tygrům vyrovnaným soupeřem, navíc se k nim přiklonilo i tolik potřebné štěstíčko. Znojmo mu ale šlo naproti aktivní obrannou hrou, důsledným napadáním a dobrým pohybem po celém kluzišti. Dost divoká byla hned úvodní třetina, kterou střelecky načal již ve třetí minutě Dopita. Liberec ji ale nakonec o jeden gól vyhrál. Ve zbývající době se pak trefovali už jen Orli. Vítěznou branku v začátku poslední části zaznamenal Radek Procházka, který byl taky vyhlášen nejlepším hráčem znojemského týmu.

38.kolo, neděle 4. 1. 2009, 14:00, Tipsport Aréna
Liberec
Branky a nahrávky: 14. Podkonický (Pletka, Moravec), 17. Nedvěd (Nedorost), 18. Bartovič (Blatný, Šachl) - 3. Dopita (Selingr, Erat), 16. Růžička (Procházka, Demel), 39. Erat (Selingr), 43. Procházka (Tesařík), 60. Selingr (Dopita). Rozhodčí: Hradil - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4887. Střely na branku: 39:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 3:2, 3:5.
Bílí Tygři Liberec: Fikrt - Jiruš, Moravec, Zíb, Derner, Modrý, Holub, Žabka - Podkonický, Kašpařík, Pletka - Šimánek, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl - Klimenta, Plodek, Pabiška – Dušek
ORLI ZNOJMO: Trvaj - Bičánek, Mojžíš, Rýgl, Švrček, Mrázek, Štach, Chvátal, Tesařík - Selingr, Dopita, Erat - Plášek, Haman, Kucharczyk - Růžička, Procházka, Demel - Čachotský, Meidl, Beroun

Další utkání z liberecké série na domácím kluzišti bylo tentokrát naplánováno pro extraligu na velmi netradiční čas. Hosté ze Znojma již museli být dvě hodiny po obědě připraveni v Tipsport areně a pokusit se proti svému sousedovi v tabulce vydolovat tolik důležité body.

A opravdu, hned první orlí nálet rozesmutnil publikum. Hosté hráli po Pabiškově faulu přesilovku, a i když tradiční palebná síla z modré čáry v podobě Bičánka neuspěla, nahradili ho hráči před brankovištěm. Selingr těsně před Fikrtem trefil tyč a po odrazu od ní měl na druhé straně stojící Jiří Dopita už snadnou úlohu. Nezavahál ani na chvíli a perfektním baseballovým úderem poslal první znojemskou okurku do sítě – 0:1.

Bílí Tygři se z nečekaného úderu nemohli dlouho vzpamatovat, kdyby se v páté minutě nedostavil hlouček znojemských příznivců, atmosféra by se dala srovnat s tou v čekárně u lékaře. Modrým mohlo být ještě hůře, když se do samostatného úniku dostal Plášek, Fikrt ale ukázal, že mu post brankářské jedničky náleží právem a včas sklapl betony. Když to tedy nevyšlo na jedné straně, červené světlo se pochopitelně muselo rozsvítit na druhé. Postaral se o to v přesilovce Andrej Podkonický, když si na levém křídle sjel pro nádherný Pletkův pas – 1:1.

Hned za minutu a půl se ovšem měnilo skóre znovu, a to opět v neprospěch Liberce. Zmatky mezi obrannou dvojicí Žabka – Holub potrestal Radek Procházka, jenž v situaci dva na jednoho proměnil přesnou příhrávku Demela – 2:1. Tím ale gólové slavnosti první třetiny ani v nejmenším nekončily. O vyrovnání se v sedmnácté minutě postaral Petr Nedvěd, vyjel zpoza branky a propálil horu těl před Trvajem – 2:2. Obrat pak za malou chvíli dokonala třetí formace v čele s Milanem Bartovičem, jemuž se v pádu povedlo odeslat kotouč takovým způsobem, že se vyhnul projíždějícímu Blatnému i lapačce nejvytíženějšího extraligového gólmana – 3:2.

Liberecké příznivý vývoj odehrané dvacetiminutovky povzbudil a hned od úvodu té prostřední zatlačili Orly ve vlastním hnízdě. Oku příjemnými kombinacemi se snažili přelstít znojemské hlídky na modré čáře a Bartovičovi s Blatným by se to nebýt Trvajovy lapačky opravdu povedlo. Své drápy poté předvedli i Znojemští, tečovaná rána Tesaříka zamířila těsně vedle Fikrtovy tyče, slibný průnik pak rozjel i Roman Erat, Zíb ho po předchozím mírném zaváhání ale včas odzbrojil.

Jihomoravané se ovšem přeci jen nakonec dočkali vyrovnání. V ubíhajícím trestu Blatného za kotouč vyhozený mimo hrací plochu se za bránou postavenému Moravcovi nepodařil odpal, mezi kruhy získal puk Selingr a jen díky dobrému zákroku Fikrta nepadla branka už z této šance, oslavy mohli hosté začít až po následné dorážce Romana Erata - 3:3.

A Orli ve velkém stylu vlétli i do třetího dějství. Nejprve se sice ještě Moravcovi povedlo v přečíslení obrat Selingra a zabránit tak pohromě, jenomže liberecké neštěstí se stejně za pár minut dostalo na svět. Dezorientovaní Tygři nechali pálit Procházku i Tesaříka, a když se tyto střely v kleci ještě neobjevily, nevšímali si domácí ani následných dorážek. Stalo se tak, že po posledním šťouchu Radka Procházky padl čtvrtý znojemský gól – 3:4.

Liberec se ve zbývajícím čase snažil vyrovnat, sám před bránou se ocitl Blatný, dobrou šanci si připravil i Nedvěd. Ovšem čas neúprosně plynul, a když se v dobré pozici neprosadil ani Pletka, hosté uzavřeli utkání brankou do prázdné brány. Po vyhraném buly Dopity zamířil z vlastní poloviny přesně Pavel Selingr - 3:5.

Filip Pešan (Liberec): Do dnešního utkání jsme vstoupili velice špatně, v tréninkovém tempu. A brzo jsme inkasovali. Kromě deseti minut druhé třetiny jsme nedostali soupeře pod tlak, a ten pak dal branku. Nemůžeme se pořád vymlouvat na štěstí soupeře. Dnes jsme mu nešli dostatečně napřed. A opět po našich individuálních chybách jsme dostali branky. Soupeř nás vyškolil v jednoduché obraně a my museli hrát do plných.

Radim Rulík (Znojmo): Jsme nesmírně šťastní, že jsme zde uspěli. Liberec je doma velice silný a navíc je to soused v tabulce. Začali jsme dobře, ale přesto jsme první třetinu prohráli. Klíčový moment utkání byl v druhé třetině, kdy jsme přežili v první desetiminutovce tlak domácích a pak dali branku. Od půlky zápasu jsme hráli dobře a měli vetší štěstí v zakončení. Šli jsme pro vítězství a jsme nesmírně rádi, že jsme uspěli.