Přípravné zápasy - čt 23. 2. 2006
přát.
Nitra

Příprava završena výhrou nad slovenským lídrem

Z n o j m o - V posledním ze čtyř přátelských zápasů v době olympijské přestávky se podařilo Orlům zvítězit nad vedoucím celkem slovenské extraligy, Nitrou. Vedení se nejdříve ujal soupeř ze Slovenska, ale Znojmo dokázalo otočit a dovést utkání do vítězného konce. I přes opatrnou hru bylo k vidění na obou stranách mnoho pohledných akcí. Nejkrásnější byla kombinace Puchera a Pláška ve vlastním oslabení ukončená gólem. Nyní již na Orly čekají poslední čtyři extraligové zápasy, které budou rozhodovat o umístění v tabulce. Prvním soupeřem bude v úterý na domácím ledě Kladno, které už nemá šanci postoupit do play-off. To ale neznamená, že utkání bude jednoduché a body Orli potřebují, protože každý získaný bod může přiblížit jistotu účasti ve vyřazovacích bojích.
Mnoho znojemských fanoušků si cestu do Hostan arény na poslední přípravný zápas nenašlo. Naopak příznivci Nitry byli nejen vidět, ale po většinu zápasu i slyšet. Vytvořili tak slušnou diváckou kulisu k zápasu s aktuálně vedoucím týmem slovenské extraligy.

K utkání sice přistoupily oba celky zodpovědně, ale bylo patrné, že účelem bylo hlavně se nezranit a zahrát si se soupeřem, kterého neznají. Důkazem toho byly situace, když se soupeři omlouvali po zásahu vysokou holí, nebo po nepříjemném střetu u hrazení. Ale gentlemanský duel to nebyl. Na hráčích Nitry byla vidět větší snaha i důraz, protože to byl jejich jediný zápas v olympijské přestávce.

Oba týmy si vytvořily několik ukázkových šancí, přečíslení a dobrých brankových příležitostí. Nejpěknější byla akce Puchera s Pláškem, kdy znojemský kapitán na sebe vylákal obránce a na stříbrném podnose naservíroval svému spoluhráči ideální přihrávku, ze které by se neminul ani nikdo z italského reprezentačního týmu. Ve druhé třetině něco podobného zkoušel Čakajík s Dopitou, ale brankář Lakosil byl na svém místě. Hlavní rozhodčí Skoupý nedostál svému jménu a bez skrupulí vylučoval na obou stranách, jako by byl instruován direktoriátem IIHF. Na obou stranách tak byla k vidění dvojnásobná přesilovka, kterou ale vteřinu před vypršením využilo pouze Znojmo. V závěru zápasu zkoušel trenér Stavjaňa hru bez brankáře, ale Orli už vítězství ze svých spárů nepustili.

foto/
≡  Bratři Miroslav a Juraj Štefankovi
V pravdě kuriózní zápas odehrál Juraj Štefanka, který nastoupil nejen proti týmu, ve kterém strávil mnoho let ze svého hokejového života, ale i proti svému bratrovi, který nesl na hrudi kapitánské „céčko“. Po utkání se oba s úsměvem svěřili s dojmy.

Juraj Štefanka: „Bylo to zajímavé utkání, nejen protože jsem hrál proti bráchovi, ale hlavně jsem hrál proti klubu, kde jsem hokejově vyrůstal. Bylo to zajímavé, pro mě zvláštní, jiné než ostatní zápasy. Vyhráli jsme, tak je maximální spokojenost. Sice jsme byli trošku vláční, tahali jsme nohy za sebou, ale určitě to bude lepší.“

Miroslav Štefanka: „Nebyl žádný problém. Hráli jsme spolu v Nitře, ve Slovanu a teď to bylo podruhé, co jsme se postavili proti sobě. Poprvé to bylo v Tipsportcupu, tehdy jsme se daleko víc hecovali, dnes to bylo uvolněnější. Dnes se do toho ani jeden mančaft nehnal, byla to spíš taková exhibice, hlavně se nezranit.“

Ohlasy trenérů

Jan Votruba (Znojmo): Nitra mě překvapila. Má velice kvalitní mužstvo a hrají velice organizovaně. Těžko jsme se proti nim prosazovali, přesto jsme vyhráli. Na to, že to byla příprava, určitě bylo k vidění kvalitní utkání. Před důležitými zápasy nás to dnes prověřilo. Zápas nám ukázal, že máme ještě stále na čem pracovat, protože jsme měli okénka v obraně a moc s tím spokojeni nejsme. Měli jsme naopak několik akcí v oslabení, dokonce jsme z jedné takové dali nádherný gól, ale defenzíva se nám nelíbila. Je možné, že hráči k těmto zápasům přistupují s ne úplnou koncentrovaností jako k mistrovským utkáním.

Antonín Stavjaňa (Nitra): Potřebovali jsme po dlouhé pauze odehrát nějaký zápas, protože jsme celou olympijskou přestávku nehráli. Hráči potřebovali zjistit, že je to něco jiného než na tréninku, hlavně vyzkoušet třeba přesilovky a oslabení proti hráčům, které neznají. Nikdo se nezranil, dobře si kluci zabruslili, jsem spokojený.