Zlín
1/3
2/3

Už jen krok od postupu do semifinále

Ani hattrick Radovana Somíka nestačil Zlínu k tomu, aby vyrovnal stav série na 2:2. Naopak Orli se v závěrečné třetině zvedli a třemi brankami otočili z 2:3 na konečných 5:3. Vedou tak v sérii 3:1 na zápasy a už v neděli ve Zlíně mohou rozhodnout o svém postupu do semifinále!
Začátek zápasu byl poznamenán středeční přestřelkou a oba týmy se více soustředily na obranu. V té zlínské chyběl zlý muž Posmyk, kterého vyřadilo zranění ruky, ale jeho spoluhráči jej v oslabování týmu dokázali dokonale zastoupit. Hned první přesilovka zápasu přinesla branku Znojma, nacvičenou kombinaci prvního útoku zakončoval kanonýr Uram a poslal první navštívenku Petru Tučkovi, který se poprvé v sérii objevil ve zlínské brance. Další průběh první třetiny byl velice vyrovnaný, oba celky hrály aktivně, ale obrany byly téměř bezchybné. Jedinou vážnějsí chybu Znojma v první části dokázal potrestat Somík, domácí obránci si nedokázali pohlídat vyražený puk a slovenský útočník mohl pohodlně přehodit ležícího Svobodu.

Nástup do druhé třetiny přinesl radost útočíkovi Znojma Karlu Pláškovi. Ten nahradil pro tento zápas v centru třetího útoku Davida Pazourka a přinesl do hry Orlů nový vzduch. Jeho samostatná akce, kdy se dokázal protáhnout kolem mantinelu, objet si obránce a položit brankáře, nemohla skončit jinak než brankou.

Zápas nepřinesl tolik tvrdých střetů a faulů jako předchozí duely, ale několika zkratům se domácí přesto nevyhnuli. V polovině zápasu se nechali vyloučit Jakeš a po chvíli i Vorel a Zlín hrál více než minutu v pěti proti třem. Na rozdíl od třetího zápasu se Berani dokázali usadit před Svobodou a po několika střeleckých pokusech se k puku dostal opět Somík a zblízka srovnal.

V tu chvíli jako by si domácí hráči začali vybírat pomyslný odechový čas. Zlín byl aktivnější, znojemští hráči lehce ztráceli puky a Svoboda musel řešit několik nebezpečných střel. Po jednom z nahození Hamrlíka se puk opět odrazil k Somíkovi a ten třetím obdobným gólem dokončil hattrick.

Boj ale ještě nebyl zdaleka u konce. Ke konci druhé třetiny se opět nechal zbytečně vyloučit za krosček u mantinelu domácí Vorel a vysloužil si za to pískot ochozů. V kabině trenéři znojemským hráčům důrazně připomněli, že hokej se hraje na branky a ne na souboje u mantinelu a poté, co dokázali Orli brilantně ubránit přesilovku Zlína, sami zaútočili. Vyloučen byl zlínský Zubíček, na modré čáře se k puku dostal Tomáš Jakeš, krátce se napřáhl a tvrdou ranou prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Pro Jakeše to byla již třetí branka v této sérii!

Od této chvíle narostla Orlům pořádná křídla. Vyprodaný stadion je hnal dopředu a rozdílový gól visel ve vzduchu. Zasloužila se o něj třetí znojemská řada. Obránce Křetínský zkušeně podržel na modré čáře puk, počkal, až se mu útočníci vrátí z pásma a poté založil rozhodující akci. V pravém rohu se k puku dostal bojovník Folta, poslal jej před branku Barusovi a ten se do rány zápasu pořádně opřel. 4:3! Znojemský kotel vybuchl nadšením. Do konce zbývalo ještě dost času, ale o vítězství Orlů už nikdo nepochyboval. Největší šanci na vyrovnání propásl zlínský Čajánek, když v dobrě pozici přestřelil. Zmařený zápas dobře demonstrovala jeho následná poloha na ledě, Čajánek se bezvládě roztáhl na zádech na ledě a bezmocně koukal do stropu.

79 vteřin před koncem se rozhodli zlínští trenéři odvolat brankáře. Znojmo se dokázalo přesile statečně bránit, a když se dostal k puku Havíř a řítil se na soupeřovu polovinu, bylo rozhodnuto. Domácí obránce, hrající se sebezapřením se zraněným kotníkem, trefil od poloviny hřiště opuštěnou branku a definitivně potvrdil znojemské vedení v sérii 3:1. Poslední krok mohou Orli udělat v neděli ve Zlíně, ale šanci na reparát mají i o dva dny později na domácím ledě. Poslední krok však bývá vždy údajně ten nejtěžší…

Pavel Pazourek (Znojemští Orli): "Měli jsme dobrou první třetinu, ve druhé jsme si vzali oddechový čas. Je to pochopitelné, že se většinou mužstvo šetří na tu závěrečnou, kterou jsme tlakem dotáhli do vítězného konce. Chtěl bych vyzvednout obrovskou vůli našich hráčů po vítězství, kterou jsme vyjádřili třemi brankami. Zlín hrál velmi dobře v defenzívě, hlavně ve druhé třetině měl velký tlak, který jsme naštěstí přestáli."
Zdeněk Venera (Zlín): "Určitě jsme odehráli lepší utkání než ve středu, kdy nám utekl začátek. Chtěli jsme tým oživit změnami v sestavě, což bylo ku prospěchu věci, neboť jsme si vedli velmi dobře hlavně ve druhé třetině. Domácí mi připadali v prostřední části trošku utahaní, zdálo se, že jim dochází síly a utkání zvládneme. Říkali jsme si, že je nesmíme postavit na nohy nějakou zbytečnou chybou. Nabídli jsme jim ale přesilovku pět na tři, po které vyrovnali, nabrali druhý dech a potom už to bylo pro nás těžké."