O<sub>2</sub> Extraliga - čt 27. 11. 2008
1:0, 1:1, 0:1 - 0:0
Třinec

Vítěznou sérii Znojma ukončil Třinec

<em>Znojmo</em> - Ještě tři minuty před koncem to na znojemském ledě vypadalo, že domácí hráči dokáží prodloužit vítěznou sérii i v dalším utkání. Na úvodní branku Růžičky sice dokázal odpovědět Balej, vedení domácím barvám ale ve druhé třetině vrátil Václav Meidl. Poté však Třinec, který po většinu zápasu hrál s domácími vyrovnanou a bojovnou partii, zabral a zásluhou Davida Moravce dokázal těsně před koncem třetího dějství srovnat. V samostatných nájezdech uspěli Balej s Polanským a rozhodli o tom, že druhý bod si do tabulky připisují Oceláři.

V brance Ocelářů se v dnešním utkání objevil Martin Vojtek, jeho kolegu Čechmánka nepustila do Znojma viróza a zkušený gólman nebyl ani na střídačce. Ze stejného důvodu chyběl trenérům Stavjaňovi s Juříkem i útočník Květoň. První brankovou příležitost utkání měl na hokejce Martin Rýgl, jenž při vyloučení Peterka pálil tvrdě od modré, proti cestě kotouče do sítě se však postavil Vojtkův levý beton. Třinecký brankář byl v permanenci i nadále, uspěl i proti pokusu Demela z mezikruží. O chvíli později se však po pravém křídle vydal do pásma Martin Růžička a střelou mezi ruku a tělo Vojtka otevřel gólový účet utkání. Možnost pro rychlou odpověď měl vzápětí při početní výhodě David Moravec, ale dorážkou Balejovy střely Trvaje překonat nedokázal. Zbytek první části hry proběhl bez většího vzrušení před oběma brankami, a těsného vedení si tak užívali domácí.

O vybudovaný náskok však přišli hned v první minutě druhé třetiny, když Moravec milimetrovou přihrávkou našel před brankou najíždějícího Jozefa Baleje a hostující útočník usměrnil kotouč za Trvajova záda. Rychlá branka poznamenala na dlouhé minuty dění na ledě. Zatímco Oceláři využívali každé možnosti ke střelbě, znojemské mužstvo mělo velké problémy s přechodem do útočného pásma a k ohrožení Vojtka se dostávalo jen zřídka. Jednu z mála šancí měl před brankou zapomenutý Dopita, nedokázal však v těžké pozici přehodit Vojtkův chránič. Na druhé straně musel být proti střelám Haška a Pánika ve střehu Trvaj. Obrat k lepšímu pro domácí barvy odstartoval únik Kucharczyka, který sice ještě nedokázal prostrčit puk mezi Vojtkovými betony, o chvíli později však Václav Meidl z levého kruhu vystřelil a letící kotouč srazil do branky jeden z hostujících hráčů na hranici brankoviště. Šťastná trefa vrátila domácím těsné vedení a dobrou výchozí pozici před závěrečným dějstvím.

Znojemským fanouškům mohlo být ještě veseleji po akci Jaroslava Svobody, který v úvodu třetí třetiny ve skrumáži vybojoval kotouč, objel branku a v pádu zasouval za ležícího brankáře. Nepřehlednou situaci musel řešit videorozhodčí, brankovou čáru však puk nepřekročil, a Třinec tak zůstával na dostřel. Další možnost na zvýšení náskoku dostali domácí hráči ve 48. minutě, kdy hráli krátkou dvojnásobnou přesilovku a Jaroslav Mrázek od modré orazítkoval tyč. O pár vteřin později zaskočil na brankové čáře za už překonaného Vojtka obránce Výtisk a dokázal udržet kotouč mířící do sítě ve hře. V závěru hosté zvýšili aktivitu, Kanko ještě šest minut před koncem na Trvaje výjezdem od zadního mantinelu nevyzrál, o chvíli později však dostal před brankou prostor David Moravec, rychle se otočil, zamíchal s pukem a zasunul jej za ležícího Trvaje.

V prodloužení měli možnost rozhodnout nejprve domácí, střely Meidla a Erata však skončily ve výstroji třineckých obránců nebo brankáře Vojtka. Na druhé straně se opakoval souboj Davida Moravce s Jiřím Trvajem, tentokrát z něj však v podobné pozici jako při vyrovnávací brance vyšel vítězně domácí brankář. Na řadu tedy přišly samostatné nájezdy, v nichž byli úspěšnější Oceláři. Hned první pokus zakončil ukázkovým bekhendovým blafákem Jozef Balej a ve třetí sérii se střelou mezi betony prosadil Polanský, na domácí straně neuspěli Bičánek ani Růžička. Z vítězství se tedy v dnešním televizním utkání radovali hosté z Třince.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (Znojmo): Odehráli jsme dobře jen první třetinu, pak na nás asi padla únava, protože jsme byli v roli mužstva, které musí tvořit nebo se snažilo tvořit. Síly ubývaly, těch zápasů teď bylo hrozně moc. Nahrávalo to spíš mužstvu, které bude hrát ze zabezpečené obrany, což my nemohli, protože jsme hráli doma. Pak jsme ztratili přesnost a pohyb, zápas se vyrovnal a bod jsme vlastně vybojovali. Cením si toho, že jsme bodovali, bylo to asi spravedlivé.

Jiří Juřík (Třinec): Vstup do utkání nám nevyšel tak, jak jsme si představovali. První třetinu hrálo Znojmo výborně aktivně, po zásluze šlo do vedení a první třetinu vyhrálo. Od druhé třetiny jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem, ve třetí třetině přestáli oslabení, což bylo pro nás důležité. Pak se nám podařilo dát vyrovnávací gól. Nájezdy už jsme si vytrpěli ve Vítkovicích, poučili jsme se z toho a dneska jsme měli i štěstí.