6:2
1/3
2/3

Zápas, na který je třeba rychle zapomenout

Znojemští Orli nedokázali herně ani výsledkově navázat na svá předchozí tři vítězství a ve Zlíně podlehli 2:6. Zlínu se poprvé v sérii do sítě trefili obránci, rovněž se Beranům dařily přesilové hry. Orli měli určitou šanci vrátit se do utkání ve druhé třetině, ale čtvrtá branka Martina Čecha jim vzala naději.
Znojmo nastoupilo do zápasu bez svého nejzkušenějšího obránce Karla Soudka, který ulehl s teplotou. Na druhé straně se po zranění vrátil do sestavy kapitán Miroslav Okál, do branky se postavil Michal Mařík a reprezentant Marek Posmyk zůstal kvůli nedisciplinované hře opět na střídačce.

Hned na začátku zápasu se ukázal publiku jediný letošní olympionik na ledě Petr Čajánek. Skvěle uvolnil Okála, ale v závěru akce nakonec fauloval a daroval Znojmu první přesilovku. V ní se hezky proháčkoval před Maříka Petr Folta, ale semafor Maříka přišel včas. O několik minut později špatně rozehrál Marek Uram, při následném tlaku Zlína fauloval Okála David Havíř a přesilovku hráli hosté. A hráli ji mnohem lépe než domácí. Nájezd Lešky Svoboda ještě zlikvidoval, ale při Marušákově nahození mu clonili před brankou dva hráči a puk se od tyče odrazil do sítě. V polovině 13. minuty zvýšil Jenáček na 2:0 a Orli si vzali time-out. Pak osm hráčů bojovalo u mantinelu ve zlínském obranném pásmu, puk získal Čajánek a vyslal do sóla Pivka, který naskočil z lavičky. Pivko nedal Svobodovi šanci a s hosty to vypadalo moc špatně. Znojmo se snažilo, ale dobývání útočného pásma vypadalo hodně marně.

V úvodu druhé části Leška prováhal ideální moment pro přihrávku Blaťákovi a jeho ránu mladíkovi už stihli obránci Orlů alespoň znesnadnit. Ve 27. minutě přišel nejsvětlejší moment Znojma v zápase. Marek Vorel zavezl puk do útočného pásma, skvěle clonil před brankou a Milan Procházka trefil přesně růžek Maříkovi klece. Znojmo hrálo v těchto fázích zápasu mnohem lépe a zdálo se, že možnost uspět v pátém zápase stále ještě existuje. Hezkou šanci si vypracoval Křetinský, pak byl vyloučen Balaštík, ale při této početní výhodě ujela dvojice Ivan Rachůnek - Radovan Somík a při Orlech stálo štěstí. Po řadě šancí hostů přišel trochu sporný moment, který významně ovlivnil zápas. Plášek měl hokejku v obličeji Lešky, ale jeho zákrok zůstal nepotrestán. O několik vteřin později pak v souboji s Křetinským zahrál neuvěřitelné divadlo Libor Pivko a místo, aby šel na trestnou lavici za simulování, rozhodčí vyloučili Křetinského. Těsně po jeho návratu na led střílel Rachůnek a Martin Čech tečoval puk do znojemské sítě. V závěru třetiny si ještě vyloženou šanci vypracovala druhá znojemská řada, ale Somík šanci uhasil faulem na Plcha.

Do třetí třetiny naskočila i čtvrtá znojemská formace a Petr Kumstát hned přišpendlil Čajánka na mantinel. Ve 42. minutě hledal Folta Baruse, ten jeho přihrávku vzduchem baseballově trefil, ale mířil jen do Maříkovy vyrážečky. Po Balaštíkově gólové teči Leškovy střely vyměnil v brance Orlů Svobodu Ladislav Kudrna. Hned na něj pršela řada zlínských střel. Šanci Martina Čecha ještě vychytal, při střele Čajánka mu pak pomohla tyč. Čajánkovi však branku nakonec daroval. Vyjel za brankou, kde ho Čajánek obral o puk a s přehledem ho zasunul do sítě. V závěru poslali zlínští trenéři kromě čtvrté formace do hry i Marka Posmyka, který hned zbytečným faulem poslal svůj tým do tří a v závěru přesilovky uzavřel gólový účet zápasu ranou pod horní tyčku Pavel Kumstát. Závěr zápasu už zcela postrádal jakékoliv nápady a čekalo se na závěrečnou sirénu.

Milan Kastner: Nevyšel nám začátek utkání. Ve 2. třetině jsme chtěli zdramatizovat zápas, ale nedali jsme dvě vyložené šance. Nehráli jsme moc dobře v obraně. Možná to bylo únavou, možná se hráči trochu báli, že by série mohla skončit, nevím. Při přesilových hrách nám hodně chyběl Karel Soudek. Doufám, že bude do úterý v pořádku.

Stanislav Přikryl: Téměř se nám vyprázdnila marodka. Moc byla znát přítomnost Miroslava Okála, který je naším nejzkušenějším hráčem. Podali jsme velmi dobrý výkon. Konečně nám začali střílet branky obránci a branky padaly i při přesilovkách, snad nám to vydrží. Musíme teď co nejdříve zapomenout na tento zápas a soustředit se na úterý. Ve Znojmě musíme hlavně dobře bránit, být ukáznění a střílet branky v přesilovkách a z protiútoků.