Skalica
1/3
2/3

Znojmo doma v přípravě neporaženo, útočiště nenašla ani Skalica

<em>Znojmo</em> - Orli završili v úterý přípravu na novou sezónu EBEL vítězstvím nad Skalicí a na domácím ledě tak zůstávají neporaženi. Účastník slovenské extraligy již ve dvanácté minutě prohrával o tři branky. Postupně se do černého trefili Zdeněk Blatný, Richard Jarůšek, Aleš Sova a na začátku druhé třetiny i Peter Pucher. Soupeř našel na gólmana Čecha recept až v jednatřicáté minutě, avšak to bylo vše, na co se zmohl. Těsně před sirénou upravil na konečných 5:1 znovu Richard Jarůšek.

Poslední test před zahájením mistrovského sezony odstartovali znojemští hokejisté jako z říše snů. Již ve třicáté čtvrté vteřině zápasu se po rychlém přenesení hry před Lipovského prosadil po přesném Fialově pasu Zdeněk Blatný, jenž mířil do odkryté části klece – 1:0. Ani druhá branka na sebe nenechala dlouho čekat. Orli bleskově využili početní výhodu a v hloučku těl před brankovištěm zužitkoval svůj důraz Richard Jarůšek - 2:0.

Po studené sprše se postupně začali osmělovat i hosté a po Kulhově přihrávce na Obdržálka musel nadvakrát zasahovat Jakub Čech. O chvíli později si však Skaličané opět počínali nedovoleně a v přesilové hře dokázal Lipovský jen s pořádkou dávkou štěstí zareagovat na bekhendovou střelu Blatného. V závěru přesilovky ještě nastřelil boční síť Beránek, o pár vteřin později již ten samý hráč vyslal ránu na bránu Skalice, kde šikovně tečoval puk Aleš Sova - 3:0.

Orli i nadále ostřelovali soupeřovu svatyni ze všech možných pozic, slovenský tým se potýkal s chybnou rozehrávkou, která nedovolovala založit kloudný útok. V závěru třetiny si ještě první znojemská formace vytvořila doslova drtící tlak, jenž rezultoval v další vyloučení na straně Skalice. To již domácí nevyužili, přesto si vyloužili potlesk spokojených tribun.

Podobně jako v prvním dějství odstartovalo Znojmo i v tom druhém. V čase 20:54 se skrz rozhozenou obranu Skalice prosadil střelou do horní části brány Peter Pucher - 4:0. Ve skalické kleci došlo ke střídání gólmanů a mezi tyčemi se tak objevil devatenáctiletý Patrik Rybár. Ten zprvu neměl příliš práce, také zásluhou přesilovky svých spoluhráčů, kteří si poprvé v utkání dokázali vytvořit souvislejší tlak. Čech si poradil s ránou Martina Slobody od modré části, následné nahození mu sice vypadlo z lapačky, domácí hráči ale dokázali celou nepříjemnou situaci uhasit.

Těsně před polovinou duelu se tvrdou střelou od modré čáry prezentoval domácí zadák Štach, hned poté si ale opět hosté zahráli v početní výhodě. Po ráně Obdržálka z otočky vytasil svůj beton Čech, na následné zakončení Martina Slobody z hranice brankoviště již znojemský gólman odpověď nenašel – 4: 1. Po dalším odbráněném oslabení se zaskvěl domácí útočník Podešva, který projel s pukem na holi půlkou hřiště, oblafnul soupeřovu obranu a sám ještě dokázal zakončit. Ovšem pouze do hrudě připraveného Rybára.

V posledních minutách druhé části hry si Orli opět dokázali vytvořit stálejší tlak, střídající Rybár vynikl při střele agilního Blatného z kruhu i dorážce Fialy. Při vlastním oslabení se do velké příležitosti probil Lažo, jenž využil zmatku ve znojemské rozehrávce a dvakrát za sebou prověřil Čecha. Během přesilovky pět na tři ale opět domácí zle zatápěli před skalickou bránou. Po nádherném kolotoči přihrávek nastřelil Podešva pouze pravou tyč Rybárovy svatyně. Ten svou brankovou čáru poté ubránil i před dotírajícím Berounem. Na druhé straně se pár vteřin před druhou sirénou předvedl domácí maskovaný muž efektním zákrokem lapačkou proti ráně Laža, na poslední chvíli vykopl i puk, jenž putoval z hole Obdržálka do odkryté části klece.

Třetí třetina odstartovala vyloučením navrátilce do znojemského dresu Milana Procházky. Přesilovku však Skalica hrubě zahodil a ani jednou nedokázala vystřelit. To v početní výhodě na druhé straně se Orli nastěhovali před Rybára, který musel čelit dělovce Fialy od modré i ráně Blatného z ostrého úhlu. Další střela Sovy jen prosvištěla brankovištěm.

Hra už postrádala švih z první půle, a tak se o napětí postaral až domácí trenér Režnar, jenž dvacet vteřin před závěrem odvolal Čecha na střídačku. Strategický krok vyšel na výbornou a Richard Jarůšek poslal pátý puk do slovenské sítě – 5:1.

Jiří Režnar (Znojmo): Na hráčích bylo vidět, že už se těší na start nové sezóny. Z toho pramenily i nějaké chyby. Hned zkraje jsme vyhrávali o tři branky. Pak se už kluci trochu šetřili, aby se nezranili. Chtěli jsme si vyzkoušet situaci závěrečné power-play šest na čtyři, proto jsem odvolal gólmana. To, že jsme dali gól, mě těší.

Josef Turek (Skalica): Rozhodlo prvních dvanáct minut, kdy jsme dostali tři branky a bylo po zápase. Něco podobného se nám stalo už v Třebíči. Po čtvrtém gólu jsme vyměnili gólmana a Patrik Rybár chytal výborně. Škoda, že jsme neuhlídali ten poslední gól, kdy jsem upozorňoval hráče, aby nepropadli. Místo toho se hnali za gólem do prázdné brány. Znojmo bylo celý zápas o něco lepší, a proto zaslouženě vyhrálo.