1:1, 0:1, 0:0
1/3
2/3

Znojmo v úvodním pohárovém zápase nezaváhalo

<em>Znojmo</em> - První pohárové vítězství a tři body, to je vizitka, kterou se mohou Znojemští orli pyšnit po úvodním utkání hokejového Tipsport Cupu proti Českým Budějovicím. Mountfield sice začal dobře, když se ve 3. minutě ujal vedení. Znojmo však stihlo ještě do konce první třetiny zásluhou Dopity srovnat a v polovině zápasu se po gólu Pláška dostat do vedení, které už nepustilo.

Úvod utkání byl svižný. Ve 3. minutě se poprvé vylučovalo, na trestnou lavici odjel domácí obránce Mucha. Dlouho to netrvalo a přišla i branka, leč paradoxně do znojemské sítě. Hostující obránci na útočné modré propadli a pustili dopředu rozjetého Kotrlu. Toho zbrzdil skákající kotouč, přesto stihl ještě přihrát na levý kruh Jiřímu Šimánkovi, který ranou švihem do horního růžku Trvajovy svatyně otevřel skóre - 1:0. Vzápětí hosté vyrobili další hrubku a kupředu uháněl prozměnu Huml. Byl však tísněn a tak jeho střela gólové parametry nezískala.

První vyhrání z kapsy vyhání, to platilo i tentokrát. Vidina jednobrankové ztráty donutila hosty převzít iniciativu zápasu do svých rukou a jejich radost na sebe nenechala dlouho čekat. Těsně poté, co se první třetina zlomila do své druhé poloviny, šli krátce za sebou na lavici hanby domácí Havran a Gřegořek. Orli sice 42 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku nevyužili, avšak jen dvě vteřiny po Havranově návratu už se radovali. Velmi těsný zámek zúročil ostřílený matador Jiří Dopita, který zblízka opakovanou střelou dostal kotouč pod horní tyčku - 1:1. Pak se hokejovost na dlouhé minuty z ledu vytratila. V 17. minutě se individuálně neprosadil znojemský Čachotský, na druhé straně si domácí nevěděli rady v kratší dvojnásobné přesilovce - zahrozili Frolo, který při střele u odkryté tyčky zlomil hůl a po nájezdu zpoza branky přestřelil Kůrka.

Prostřední dějství odstartovala nemastná neslaná přesilovka Jihomoravanů, následovala bitva na ledě, kdy hráči někdy víc bojovali se svojí nerozehraností než se soupeřem. Delší pasáž, kdy se na ledě nic nedělo, utnula až série vyloučení v polovině prostřední části. Těsně poté, co Turka v domácí kleci vystřídal novic Kovář, si opět přesilovku pěti proti třem zahráli Orli.

Tentokrát jim skýtala lákavých 113 vteřin dvojnásobné výhody. Hosté svého soupeře důkladně zmáčkli a přestože Kováře doslova sprchovali střelami, dlouho se prosadit nemohli. Nakonec na unavenou domácí trojici vyzrálo duo Selingr - Plášek. První jmenovaný si všiml, že před brankou stojí úplně volný Karel Plášek, poslal mu přesný pas a zkušený útočník, vědom si spousty času, si s mladým brankářem pohrál a zavěsil - 1:2. To byla pro Jihočechy, kterým se hra moc nedařila, další rána. Ve zbytku třetiny se sice nadechli k náporu, avšak obrana výškově zdatně vybavených znojemských hráčů hokejisty Budějovic do šancí nepouštěla.

Třetí třetinu začali domácí snahou o vymazání znojemského náskoku. Nejprve se zastřelovali při přesilovce, následně ve 43. minutě namazal hezky Duda před branku Sailerovi, který těsně minul. Hru však nadále kouskovala spousta vyloučení a tak se domácí k souvislejšímu náporu ne a ne dostat. Naopak - v přesilovce Znojma ve 45. minutě nebezpečně od modré pálil Chvátal, avšak Kovář vyrazil mimo. Při hře 4 proti 4 o několik minut později Plášek nebezpečně tečoval těsně před brankovištěm, ale i tentokrát byl Jakub Kovář pozorný.

V poslední desetiminutovce Jihočeši vyvinuli tlak, jenž měl vyústit ve vyrovnání. Důrazně a v pohodě hrající Orli ale vyráželi k brejkům a nebezpečně z nich hrozili. Takže zatímco na domácí straně se v přesilovce od modré neprosadil prudce pálící Gřegořek, na opačném konci hřiště se neprosadily dvojice Bartek-Růžička a Erat-Selingr, ujíždějící vždy na jediného domácího obánce. V 59. minutě zahodili domácí poslední možnost k vyrovnání, když Sailer zblízka volejem přestřelil. Jihočeši stihli sice time-out, ale k většímu tlaku ani k power-play se už nedostali.

Znojemští si tak v zápase, kde hlavně na domácí straně byla patrná nerozehranost, po zásluze připisují první výhru v Tipsport Hockey Cupu, k níž jim pomohla jednak efektivní hra v přesilovkách a na druhé straně i důrazná a pozorná obrana.