Základní informace

Erste Bank Eishockey Liga (EBEL) je mezinárodní klubovou soutěží týmů z Rakouska, Slovinska, Maďarska, Itálie a České republiky. Až do sezóny 2005/06 hrály ligu pouze rakouské celky. V roce 2006 se k nim připojila slovinská Jesenice, o rok později také Lublaň a maďarský Fehérvár. Další expanze pokračovala v roce 2009 přijmutím chorvatského Medveščaku Záhřeb.

V létě roku 2011 do ligy vstoupili také Orli Znojmo a stali se historicky prvním českým hokejovým klubem, který začal hrát zahraniční ligovou soutěž. O rok později se připojily dva rakouské celky, konkrétně Innsbruck a Dornbirn. Před sezónou 2013/14 se Záhřeb přihlásil do KHL a jeho místo v EBEL zaujalo italské Bolzano.

V současné době tedy EBEL hraje 12 klubů z pěti zemí:

RakouskoDornbirn, Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz, Salzburg, Vídeň, Villach
ČeskoZnojmo
MaďarskoFehérvár
SlovinskoLublaň
ItálieBolzano

Více o jednotlivých týmech naleznete zde.

EBEL je aktuálně sedmou nejnavštěvovanější ligovou soutěží v Evropě (po Švýcarsku, Německu, Švédsku, Finsku, Rusku a Česku) s průměrem pohybujícím se kolem tří tisíc diváků na zápas. Divácký rekord stanovil v sezóně 2012/13 průměrem 7922 diváků na zápas Medveščak Záhřeb, který několikrát vyprodal také patnáctitisícovou Arenu Zagreb.

Na atraktivitě soutěži přidává ofenzivní styl hry, který praktikuje většina týmů. S průměrem přesahujícím 6,5 gólu na zápas je EBEL několikátou sezónu po sobě nejofenzivnější vrcholovou ligovou soutěží Evropy.

Každoročně v zimních měsících pořádají kluby EBEL zápasy pod širým nebem a další speciální akce, které jsou velkým zážitkem pro všechny zúčastněné. V prosinci 2013 sehrál Fehérvár dva zápasy pod budapešťským hradem, na atletickém stadionu Bežigrad si zahrála Olimpija Lublaň. Medveščak Záhřeb uspořádal v roce 2012 dva zápasy dokonce v římském amfiteátru v Pule.

Open air Klagenfurt - Villach

Absolutní rekord v návštěvnosti drží korutanské derby Klagenfurtu s Villachem sehrané v lednu 2010 na fotbalovém stadionu v Klagenfurtu. Utkání dvou tradičních rivalů sledovalo 30 500 diváků. Oběma týmům se to stejné podařilo i v roce 2015, tehdy přišlo 29 700 fanoušků ledního hokeje.

Utkání EBEL jsou pravidelně vysílány v televizi. Od sezóny 2016/2017 se o ligová vysílací práva dělí rakouská ServusTV a Sky Sport.

Liga dlouho využívala dvoubodový systém po vzoru NHL, od roku 2015 ale přešla na klasický evropský model. Za výhru v základní hrací době jsou udělovány tři body, při vítězství v nastaveném čase dva body. Prohra v prodloužení či nájezdech přináší týmu bod. Utkání jsou řízeny systémem čtyř rozhodčích. Sudí pochází kromě Rakouska také z dalších účastnických zemí. Dohled nad čistotou hry a případné následné tresty má na starosti disciplinární komise (tzv. DOPS), složená z expertů z více hokejových zemí. Ta svá rozhodnutí publikuje na internetu.

Další informace jsou k dispozici také na oficiálním webu soutěže www.erstebankliga.at

EBEL