Adam Havlík: Návrat domů byl nejlepším řešením

Rozhovory
ČT 2. 7. 2020
Znojemský odchovanec oblékl dres s Orlem na hrudi naposledy v sezóně 2014/2015. V následujících letech sbíral zkušenosti především ve Francii, Dánsku a Rakousku. Teď se vrátil i s rodinou domů, kde bude bojovat o postup do první ligy.

Od vašeho posledního působení ve Znojmě jste hrál v české Extralize, na Slovensku, ve Francii, Dánsku i Rakousku. Jak se Vám v jednotlivých zemích líbilo?
V Dánsku a Rakousku to bylo fajn, ve Francii už tolik ne. Dánsko a Francie jsou zhruba na podobné hokejové úrovni. V Dánsku se hraje přímočařeji, ve Francii zase spíše techničtěji. Poslední dvě sezóny jsme s rodinou strávili v Rakousku. Hokejově jsem si sice představoval něco jiného než Alpskou ligu, ale z pohledu životní úrovně jsme byli velmi spokojení.

Jak se vyvíjel váš přestup do Znojma?
Kitzbühel nám už v prosinci oznámil, že bude mít v následující sezóně nižší rozpočet. V souvislosti s pandemií se finanční možnosti klubu ještě zhoršily. S rodinou jsme se rozhodli, že pro nás bude nejlepším řešením návrat domů. Prvního srpna se nám má narodit druhé dítě, takže babičky, které mohou hlídat, se budou hodit.

Když jste ve Znojmě podepisoval smlouvu, věděl jste, jaká liga se bude hrát?
Věděl jsem, jaké má klub možnosti a jak situace pravděpodobně dopadne. Když jsem smlouvu podepisoval, bylo ve hře více variant, se všemi mě ale klub seznámil.

Jaké máte cíle pro následující sezónu?
Každý ví, že je to taková překlenovací sezóna. Cíl je jediný a jasný: Postup do první ligy. Co bude následovat, bude na vedení. To my hráči neovlivníme.

Situace během letošního jara byla poměrně stresující. Těšil jste se na začátek přípravy a jiné myšlenky?
Pauza mezi posledním zápasem, který jsem v Rakousku odehrál, a prvním tréninkem ve Znojmě byla dlouhá. Navíc jsem se vracel domů do známého prostředí. Není to obvyklý jev, ale díky souhře všech okolností jsem se na přípravu těšil.

Jak byste zhodnotil letní přípravu?
Ze začátku byly tréninky částečně ovlivněny aktuální situací v souvislosti s šířením koronaviru. Museli jsme dodržovat určitá opatření, která nás ale v přípravě na novou sezónu nijak významněji neomezovala. Kabina si sedla dobře, bylo to fajn.