Boj o play-off začíná ve Villachu

SO 21. 1. 2012
<em>Znojmo</em> - Podruhé ve třech dnech cestují znojemští hokejisté na jihozápad Rakouska. Zatímco v pátek neměla daleká cesta a vysoká porážka v oslabeném složení žádný vliv na pozici Orlů v boji o play-off, nyní začíná nadstavbová část EBEL a jde o hodně. Osm utkání rozhodne o osudu celé sezóny, jen dva z pětice týmů si vybojují účast ve vyřazovacích bojích. Úvodní duel Znojma začíná v neděli od 17:30.

Zatímco vrchní skupina šesti nejlepších týmů má play-off jisté a v nadcházejících týdnech bude hrát jen o konečné umístění po základní části a možnou výhodu domácího prostředí, ve spodní pětici se dají očekávat líté boje. Už nyní je jasné, že play-off překvapivě mine alespoň jeden rakouský celek. Villach, Vídeň i Graz pro nadstavbu alespoň inkasovaly bonusové body.

Ligou zároveň hýbe kauza týkající se slovinské Jesenice. Finančně sužovaný celek z alpského podhůří dostal od vedení ligy ultimátum a do nedělních 14 hodin musí garantovat, že má prostředky na to, aby dohrál letošní sezónu a dostál svým závazkům, jinak bude ze soutěže vyloučen. V posledních hodinách Jesenici opustil jak prezident klubu Slavko Kanalec, tak kapitán Andrej Tavželj.

Představení soupeře

⇒  Nepřehlédnutelný Markus Peintner je oporou Villachu

Ambiciozní Orli z Villachu začali letošní sezónu mizerně, v říjnu se nacházeli na poslední pozici v lize, rozloučili se s několika zahraničními hráči a marně hledali cestu k vítězství. Postupně ale korutanský celek našel jistotu, angažoval několik zkušených kanadských hráčů a začal stoupat tabulkou. Na průnik do první šestky už to sice nestačilo, Villach ale získal tři bonusové body a zejména na domácím ledě je v posledních kolech téměř k neporažení.

Tým kouče Mika Stewarta táhne zkušený rakousko-kanadský útok Markus Peintner, Mike Craig, Shayne Toporowski, podporovaný produktivním americkým obráncem Kevinem Mitchellem, či nejlepším nahrávačem ligy Rolandem Kaspitzem. Velkou oporou v brance je rakouský reprezentant Bernhard Starkbaum, kterému Znojmo za 120 minut ještě nedokázalo dát na ledě Villachu jediný gól.

Ve vzájemných duelech má zatím navrch rakouský celek, který doma slavil dvě jasná vítězství 5:0 a 7:0, ve Znojmě pak v prvním duelu ukořistil dva body za vítězství 3:2 v prodloužení, v tom druhém si Orli připsali dosud jediné vítězství, když ve vypjatém zápase zvítězili 5:1.

Z kabiny Orlů

⇒  Ve Villachu nastoupí mezi tři tyče Ondřej Kacetl

Poslední utkání základní části odehráli Orli jen na tři formace, nejlepší hráči dostali volno. Bohužel hned v úvodní třetině byl nucen kvůli zranění odstoupit brankář Filip Landsman. V neděli se tak do znojemského brankoviště postaví Ondřej Kacetl. Na zkoušku mezitím do klubu přišel mladý slovenský gólman Marek Čiliak, jenž v letošní sezóně odchytal 17 zápasů ve slovenské extralize za Nitru, na ledě Villachu ale k dispozici nebude.

Na znojemskou družinu tak čeká na úvod velmi těžký úkol. „Dva zápasy jsme Villachu na jeho ledě nedali gól, problém se střílením branek ale máme celou sezónu,“ říká trenér Martin Stloukal. „V neděli budeme připravení a budeme bojovat.“

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Ladislav Smetana, Georg Veit (oba AUT)
Čároví: Florian Widmann (AUT), Trpimir Piragić (CRO)

Sestavy z posledního utkání

EC REKORD-Fenster VSV: Starkbaum - Bacher, Mitchell, Wiedergut, Kuznik, Unterluggauer, Altmann, Martinz, Hartl - Peintner, Damon, Craig - Pewal, Shearer, Toporowski - Weller, Kaspitz, Razingar - Petrik N., Toff, Petrik B.

ORLI ZNOJMO: Landsman (16. Kacetl) - Lattner, Škadra, Hranáč, Stehlík, Pláněk, Štach - Staněk, Bartoš, Videlka - Trojan, Říha, Jarůšek - Danton, Šeda, Komínek.

Další zápasy 1. kola nadstavby

KHL Medvescak Zagreb - EHC Liwest Black Wings Linz