Chci pokračovat v nastolené hře. V postup do šestky věřím, říká nový trenér Roman Šimíček

Rozhovory
ČT 29. 12. 2016
Po téměř čtyřech letech došlo na lavičce A-týmu k trenérské výměně. Od čtvrtečního tréninku vede Orly bývalý český reprezentant Roman Šimíček, který hovoří o svém novém angažmá v rozhovoru.

Ve čtvrtek ráno jste nastoupil na trenérskou lavičku znojemských hokejistů. Jak se ten váš příchod seběhl?
Všechno to bylo takové narychlo. Před pár dny se mi ozvali majitel klubu a generální manažer. Zeptali se, jestli bych měl zájem jít trénovat do Znojma. Musím přiznat, že jsem neváhal ani chvíli, protože ta nabídka byla velmi zajímavá. Byl jsem ale ještě stále vázaný smlouvou v Třinci a do toho byly Vánoce, takže nešlo změnit hned angažmá. V Třinci mi ale nakonec vyšli vstříc, za což děkuji.

Roman Šimíček

• narodil se 4. listopadu 1971 v Ostravě
  • jako hráč působil v české extralize, v NHL, ve Finsku, na Slovensku i v Polsku
  • v NHL hrál i za Pittsburgh, kde v té době působilo hned jedenáct českých hráčů včetně Jaromíra Jágra
  • odehrál 53 zápasů za českou reprezentaci a vstřelil 7 branek
  • má zlato z MS 1999 a bronz z MS 1997
  • hráčskou kariéru ukončil v roce 2013 v polském GKS Tychy
  • trénoval Vítkovice, Košice a Skalici
  • s Košicemi ovládl v sezóně 2014/2015 slovenskou extraligu
  • letos byl hlavním trenérem staršího dorostu v Třinci

Jdete do neznáma, nebo již máte nějaké zkušenosti s EBEL ligou?
V loňské sezóně, kdy Znojmo hrálo finále, jsem se tu byl na pár utkání podívat. Byl jsem velmi nadšený ze stylu hry. Je to atraktivní hokej. Hraje se nahoru a dolů, takže něco pro diváky. Co se týče hráčů, tak samozřejmě už delší dobu znám Petera Puchera i několik dalších hráčů, například Romana Tomase. S Teddy Da Costou jsem dokonce působil v jednom týmu. Celkově je to pro mě ale něco nového a rád bych navázal na výkony z loňské sezóny, kdy Znojmo hrálo výborný hokej a dotáhlo to díky tomu až do finále.

S jakými cíli přicházíte do Znojma?
Každý trenér, když někam přijde, má ty nejvyšší ambice a chce, aby tým hrál atraktivní hokej pro diváky. Nyní je ale ještě brzo mluvit o cílech. V první řadě chceme urvat šestku. Pokud by to ale nemělo vyjít, chceme o to play-off bojovat dál. Půjdeme krok po kroku a uvidíme, jak to bude.

S týmem jste absolvoval první trénink. Už jste si udělal obrázek o kádru?
Kluci se vrátili pozdě v noci z Lublaně, takže byl na programu jen individuální trénink. V kabině se sešli všichni, ale na led jich šlo asi jen deset. S některými jsem si již stihl popovídat. Bohužel vím i o tom, že je tu spousta zraněných hráčů. Snažil jsem se zjistit něco více o jejich zdravotním stavu. Spíše jsem se ale jen rozkoukával. Více se ukáže v pátek v Salzburgu, což bude první ostrá zkouška.

Bude to pro vás o to těžší zkouška tím, že je Salzburg druhý v tabulce?
Tak se na to nedívám. Já i hráči budeme chtít odvést tu nejlepší práci, abychom udělali body. Chceme se porvat o tu šestku, protože naděje tam stále je. Jsem pozitivní člověk a věřím, že to zvládneme i přesto, že marodka je proti nám. Alespoň nyní dostanou šanci ti, kteří před tím nebyli tolik vidět.

Lze od vás očekávat nějaké změny ve stylu hry?
Bavili jsem se s Jirkou Režnarem a na spoustě věcí jsme se shodli, takže ty změny takové nebudou. Ve finále můžete malovat systémy, které chce, ale to nejdůležitější je, aby tomu ti hráči věřili. V nejbližší době žádné radikální změny nechystám. Budu se snažit pokračovat v tom, co je zde nastolené. Chci, aby hráči uvěřili tomu, že je to tak správně a posune nás to někam dál.

Loni jste působil na Slovensku, letos u mládeže v Třinci. Jak je pro trenéra těžké adaptovat se na jinou ligu?
Myslím si, že s tím problém nebude. Samozřejmě je EBEL liga rychlejší a je to jiná práce, než jsem doposud dělal u mládeže. Působí na to hodně vlivů, ale nebojím se toho. Naopak se těším, že to pro mě bude něco nového. Bude tam adrenalin, a to já při práci potřebuji.

Jako hráč jste působil v evropských ligách i v zámoří. Jdou tyto zkušenosti přenést do vašeho trenérského života?
Jedna věc je hráčská kariéra a druhá ta trenérská. Nikde není řečeno, že ten, kdo odehrál spoustu zápasů v zámoří nebo v Evropě, musí být kvalitní trenér. Věřím ale, že některé zkušenosti z těch angažmá jsem schopen zúročit. Je to ale už několik let, co jsem hrával, a ten současný hokej je už zase někde jinde. Praktikují se jiné styly. Tu filozofii bych chtěl založit spíše na komunikaci trenér – hráč.