Co nového v EBEL: Salzburg rekordním mistrem, kluby hlásí první posily

Aktuální zprávy
PÁ 17. 4. 2015
Dlouhá sezóna EBEL měla krátké vyvrcholení. Red Bull Salzburg se stal mistrem sezóny 2014/15 poté, co ve finálové sérii proti Vídni triumfoval suverénně 4:0 na zápasy. Rudí Býci tak stanovili nový rekord. V play-off vyhráli 11 utkání v řadě a prohráli jen jedinkrát - ve druhém čtvrtfinále ve Villachu.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024
Titul se Salzburgem slaví také český obránce Zdeněk Kutlák

Nejlepší tým základní části tak potvrdil svou dominanci v letošní sezóně i ve finále. Salzburg doma dvakrát smetl Capitals 6:1 a 5:1, v hlavním městě pak přidal další dvě těsná vítězství 5:4 a 4:3. Red Bull tak po čtyřech letech znovu slaví titul, tentokrát zcela zasloužený.

Navzdory jasné porážce ve finále může být spokojena také druhá Vídeň. Capitals se bezprostředně před play-off potáceli v hluboké výsledkové krizi, deset dní před startem vyřazovacích bojů dokonce odvolali trenéra Toma Pokela. Nový muž na lavičce Jim Boni pak dokázal celek téměř zázračně zvednout. Z nepříznivého stavu 0:2 na zápasy ve čtvrtfinálové sérii proti Fehérváru vyhrála Vídeň čtyřikrát v řadě a následně v pěti zápasech nedala v semifinále šanci ani obávanému Linzi.

Není tak divu, že kouč Jim Boni ještě během finálové série podepsal s klubem smlouvu i na další sezónu. Prvními posilami Capitals se stal slovinský reprezentační obránce Klemen Pretnar z Villachu a kanadský útočník MacGregor Sharp, jenž v minulém roce slavil titul s Bolzanem. Naopak potvrzen je odchod nejlepšího útočníka Capitals Krise Foucaulta, jenž podepsal smlouvu ve Švýcarsku.

Linz a Klagenfurt v Lize mistrů

Oba poražení semifinalisté - Linz i Klagenfurt - budou sezónu hodnotit rozdílně. Zatímco pro KAC je po hrozivém startu sezóny a boji o play-off do posledního kola nadstavby konečné čtvrté místo vysoce nad očekávání, Linz chtěl víc. Klub, který má prakticky na každý domácí duel vyprodáno, tak může těšit alespoň splnění dílčího cíle, kterým bylo zajištění účasti v příštím ročníku Ligy mistrů.

Manažer Christian Perthaler prohlásil, že v příští sezóně by tým měl hrát ještě více fyzický hokej, oznámil už i první posily. Stali se jimi dlouhodobě nejproduktivnější hráč Grazu Olivier Latendresse, jeho spoluhráč Kevin Moderer a zkušený obránce Mario Altmann z Villachu. Nejistá je budoucnost trenéra Roba Dauma. Kanadský kouč má v Linzi smlouvu ještě na další rok, zároveň kolem něj krouží zájemci především z Německa.

Doug Mason zůstává koučem Klagenfurtu a zahraje si s ním v Lize mistrů

Klagenfurt si po zázračném závěru sezóny a postupu do semifinále pojistil trenéra Douga Masona i klíčové hráče i pro další ročník. Zůstávají Oliver Setzinger, Jamie Lundmark i další, dlouholetá ikona zadních řad Kirk Furey se v 39 letech přesouvá do pozice asistenta trenéra. Balit kufry si zatím musí jen dvojice cizinců, od které se čekalo přeci jen víc - Luke Pither a ex-znojemský útočník Kim Strömberg. Klub navíc pro příští ročník, v němž bude tradiční korutanská organizace působit kromě EBEL také v Lize mistrů, oznámil první velkou posilu, je jí zkušený švédský centr Jonas Nordqvist.

Ostatní kluby zatím přestupových novinek příliš nepřinesly. Další přestavba kádru čeká Graz, po několika neúspěšných letech v řadě už tradiční kolorit štýrského klubu. Ten navíc opustila hlavní hvězda, brankář Danny Sabourin, a tak kouč Todd Bjorkstrand musí hledat náhradu. Spekuluje se o Berndu Brücklerovi, současné dvojce Salzburgu, či o Andym Chiodovi, jenž velkou část uplynulého ročníku chytal v Lublani.

Nejužitečnějším hráčem Lebler, produktivitu ovládl Hughes

V hlasování novinářů o nejužitečnějšího hráče ligy zvítězil útočník Linze Brian Lebler. Šestadvacetiletý hráč s kanadsko-rakouským občanstvím patří už druhý rok k nejlepším střelcům ligy, letos si v 66 utkáních připsal 41 gólů a 25 asistencí.

Přehled nejužitečnějších hráčů EBEL v jednotlivých sezónách
2014/15Brian Lebler (Linz)
2013/14Derek Ryan (Villach)
2012/13Jamie Lundmark (Klagenfurt)
2011/12John Hughes (Lublaň)
2010/11Benoit Gratton (Vídeň)
2009/10Alex Westlund (Linz)
2008/09Thomas Koch (Salzburg)

Celkové pořadí produktivity ovládl malý velký muž John Hughes ze Salzburgu. Ten dokázal v 66 střetnutích přidat k 18 brankám úctyhodných 55 asistencí a ovládl rovněž bodování play-off. Jak jsme již informovali, třetím majitelem individuálního ocenění je útočník Orlů Radek Číp, jenž byl zvolen nejlepším mladým hráčem sezóny.