Čtvrtfinále je tu! Orli brousí drápy na Klagenfurt

SO 25. 2. 2017
Play-off EBEL začíná! O účast v něm letos Znojmo dlouho tvrdě bojovalo, nyní může starosti základní části hodit za hlavu. Klagenfurt je favoritem, zvládne svou úlohu? Orli budou chtít soupeře zaskočit. Úvodní duel série startuje v neděli od 17:30 na jihu Rakouska.
» Hvězda soupeře
Kanadský útočník Jamie Lundmark kroutí v Klagenfurtu již pátou sezónu a drží si obdivuhodný průměr téměř bodu na zápas

Hrdý rakouský klub z Klagenfurtu je historicky nejúspěšnějším hokejovým celkem v zemi. Mistrovský titul slavili hráči z hlavního města Korutan hned třicetkrát, naposledy v roce 2013. Následoval ale sešup formy, hned v následujícím roce se tým vůbec nedostal do play-off, poté dvakrát postupoval "těžší cestou" až přes kvalifikaci ze spodní nadstavbové skupiny.

Po rozporuplných letech se letos na střídačku postavil nový kouč Mike Pellegrims a formu s týmem vyladil skvěle. Po rozporuplném začátku se KAC postupem sezóny zlepšoval, zajistil si místo v první šestici a v nadstavbě předvedl vůbec nejlepší formu ze všech - vyhrál osm utkání z deseti! O tom, že sebevědomí je vysoké, svědčí i prohlášení sportovního manažera Dietera Kalta poté, co při volbě soupeřů ukázal na Znojmo: "Není to ani tolik o našem soupeři, jako o nás. Pokud předvedeme kvalitní výkon, postoupíme."

Rakouský tým se letos může spolehnout na dobrou a mimořádně vyrovnanou brankářskou dvojici. Ve Znojmě dobře známého Tomáše Dubu doplňuje mladý Rakušan David Madlener, statisticky patří oba mezi ligový nadprůměr. Solidní obranu dirigují produktivní beci Kapstad a Popovič, o tradičně velkou útočnou sílu se pak stará především formace tradičně produktivního Jamieho Lundmarka. Tomu ale zdatně sekundují rakouští reprezentanti Ganahl, Koch, šikovný Kanaďan Neal nebo urostlý Slovinec Pance.

Orli však nehodlají dát svou kůži lacino. V nadstavbě zvládli těžké a vyrovnané zápasy, dobrou pohodu a výkony si chtějí přenést i do čtvrtfinále. "Prakticky nemáme co ztratit, je to nová soutěž, začíná se od nuly. My ale chceme do čtvrtfinále přenést to, co nás zdobilo v nadstavbě," řekl hlavní kouč Roman Šimíček. To byla především aktivní a agresivní hra, rychlé protiútoky i poctivě hrající obrana v čele s gólmanem Markem Schwarzem.

Play-off EBEL s sebou přináší již tradičně změny ve formátu prodloužení. V případě nerozhodného výsledku po 60 minutách následují dvacetiminutová prodloužení proložená patnáctiminutovými přestávkami až do rozhodnutí. To Orli dobře poznali právě na ledě Klagenfurtu před dvěma lety, kde druhé utkání tehdejšího čtvrtfinále rozhodli vítězným gólem až v 87. minutě.

Letošní novinkou po vzoru NHL je také tzv. Coaches Challenge umožňující každému týmu vyžádat si jednou za zápas prohlédnutí videozáznamu u předem stanovených situací. Pokud se požadavek ukáže jako neopodstatněný, ztrácí tým svůj oddechový čas.