Do Znojma jsme nepřišli, abychom se tady nějak vytahovali

Rozhovory
ST 29. 9. 2004
Z n o j m o - Start dalších dvou očekávaných posil Znojemských orlů v letošním ročníku extraligy se přiblížil. Po Tomáši Vokounovi, který již odchytal úvodní dva zápasy, obléknou v nedělním domácím zápase znojemský dres další dvě hvězdy zámořské NHL <b>Patrik Eliáš a Martin Havlát</b>. Zatímco Eliášovi pozdější start do soutěže způsobilo zranění třísla v průběhu Světového poháru, Havlátův případ je prozaičtější. Martin odmítl hrát po dobu výluky v NHL za Třinec, který vlastní jeho hráčská práva, a tak museli zástupci Orlů a Ocelářů jednat o odstupném, či případné kompenzaci. Dle sdělení prezidenta klubu Jaroslava Vlasáka je jednání téměř u konce a je nutné dohodu klubů stvrdit na papíře. Oba skvělí forvardi se od začátku týdne prohání na znojemském ledě a stávají se středem pozornosti fanoušků. Jsou plní energie a dobré nálady, což ukazuje i následující rozhovor, při kterém se oba šprýmaři dobře bavili.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Zápasy, které Znojmo prohrálo, rozhodovaly v řadách soupeřů posily z NHL. Totéž se očekává od vás v dresu Orlů. Jste na to připraveni?
Martin Havlát: Je úplně jedno, kdo bude zápasy rozhodovat. Vůbec nezáleží na tom, jestli góly budeme dávat my nebo někdo jiný. V hokeji je důležité, aby vyhrál mančaft.

Patrik Eliáš: Určitě se od nás tato role bude čekat, a proto je důležité, aby si to ostatní kluci v mančaftu nemysleli, že to tak bude. Je důležité, aby každý hráč v mančaftu věděl, jaká bude jeho role a abychom jako tým hráli dobře. Do Znojma jsme nepřišli, abychom se tady nějak vytahovali a vyhrávali zápasy. Ale po tu dobu, co tady budeme, se jich budem snažit vyhrát co nejvíc a třeba i celou ligu.

Řekl vám trenér Zajíc, koho budete mít v útoku jako centra?
P.E.: Už jsme se o tom trochu bavili. Je to na jeho rozhodnutí. Je zkušený trenér a myslím si, že s náma to bude mít jednoduchý, protože my máme svoji práci rozdělenou a on určitě nejlíp pozná, kdo se k nám bude hodit.

Podmínky v českých klubech jsou daleko skromnější. Nebudete strádat?
M.H.: Určitě ne. Pokud by nám šlo jen o finanční stránku, tak bychom hráli určitě někde jinde. V ostatních věcech je to skoro stejný.

P.E.: Je samozřejmé, že NHL je nejlepší a nejbohatší liga na světě a s financema je to trochu na jiný úrovni. Ale zatím nevím o tom, že by si někdo z kluků, co přišli z NHL, stěžovali.

Jak to funguje v kabině? Chováte se jako hvězdy?
M.H.: Na to se musíte zeptat někoho jinýho.

P.E.: Já určitě jo (smích).

V NHL si můžete ulevit českými nadávkami a rozhodčí vám nerozumí. Zanadáváte si teď naopak v angličtině, nebo máte v záloze nějakou jinou řeč?
P.E.: Máme mezi sebou takový vlastní jazyk. Občas to splyne v jeden. A není to publikovatelné.

Na co se těšíte?
M.H.: Na neděli, až budeme hrát a na fanoušky.

P.E.: Bude to dobrý zahrát si doma, atmosféra je úplně jiná. Tím, že se vrátili kluci z Ameriky zpátky, se celá liga zvedla. Jsme hokejisti, je to naše práce, a tak se těšíme, až si konečně zase zahrajeme.

Čeho se naopak bojíte?
P.E.: Zranění.

M.H.: Rozhodčích.

Do kdy potrvá podle vás stávka v NHL?
M.H.: Teď to nevypadá moc dobře, určitě se do Vánoc hrát nebude, pak se uvidí, jestli se bude hrát, nebo bude odvolaná celá sezóna.

Patriku, děláte Martinovi staršího bráchu?
P.E.: Ne. Já se chovám pořád jako děcko :-) Jsme v pohodě, snažíme se jeden druhému vyhovět jak na ledě, tak i mimo.

Martine, dělá vám Patrik staršího bráchu?
M.H.: Opravdu ne.

Patriku, v jednom rozhovoru jste uvedl, že do Vsetína nepojedete, protože je to daleko. Co kdybyste použil třeba letadlo jako před časem Jágr?
P.E.: Jarda Vlasák letadlo má, můžeme se dohodnout, že by nás naložil i s trenérama.

Patrik Eliáš

Martin Havlát

„Podívej, prezident klubu se na nás přišel podívat…“

„Tak, chlapci, budete pořádně makat…“

„Měli bysme asi pořádně zabrat, ať nás neseřeže…“
„Stejně je ten majitel nějakej divnej.“

„Jdeme na to!“

Šum svistu

„Nějak se mi z toho točí hlava…“

„A to já bych šel klidně ještě i na kolotoč…“

„Na kolotoč bys chtěl? Podívej, puky je potřeba posbírat…“

„Jeden puk, druhý puk…“

„Tak a už mám hotovo.“

„Musím pěkně uklidit led, ať mě pan Vlasák pochválí… Třeba si pak budu moct v neděli zahrát.“

„To jsme my?“

„Fakt, jsme to my!“

„Moc bysme si přáli, aby nás trenér v neděli nominoval do sestavy.“