Duba si na Slavii příliš odpočinku neužil

Aktuální zprávy
SO 31. 1. 2004
P r a h a - Do utkání v Edenu proti úřadujícímu mistru nastoupili Orli se Slávikem v brance. Ten v ní však vydržel jen necelých osm minut, po třetím gólu ho nahradil Tomáš Duba. Ve zbývajících minutách kvalitního duelu Duba inkasoval už jen jednou, z hole Patrika Martince. Hosté se slávistům od druhé třetiny herně vyrovnali, ale na body to nakonec nestačilo. Nepovedený vstup do utkání byl smrtící. <i>”My jsme nehráli špatně od těch tří gólů, ale sami jsme si ten začátek zkazili a pak už to bylo těžké dotahovat.”</i> Po útočném představení nahorů - dolů s Pardubicemi tak svěřenci trenéra Pazourka prohráli podruhé v řadě. <i>”Teď doufám, že jsme se z toho poučili a budeme muset vyhrát s Českými Budějovicemi,”</i> myslí už na příští duel dvaadvacetiletá hvězdička mezi tyčemi Orlů.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Úvodní minuty v režii Slavie sledoval ještě ze střídačky, protože trenéři možná trošku překvapivě nasadili do branky Roberta Slávika. ”Dnešní zápas jsem si měl spíš odpočinout, trenér tak plánoval, ale nakonec z toho odpočinku bylo asi jen sedm minut a vlítnul jsem tam dřív než jsem čekal. Ze začátku jsme nestíhali, Slavia dala tři rychlé a hezké góly. Slávik s tím nemohl nic dělat, obránci ho tam nechali. Pak jsme začali trošku hrát a kdybychom možná proměnili nějaké šance, tak jsme se ještě do hry dostali, ale slávisté dobře bránili. My jsme nehráli špatně od těch tří gólů, ale sami jsme si ten začátek zkazili a pak už to bylo těžké dotahovat.”

Hlavní slovo si v úvodu vzala nejproduktivnější řada celé extraligy, tedy první útok vedený Josefem Beránkem. Slávistický kapitán připravil ideální pozice pro obě své křídla, s chutí hrající hvězdy domácího týmu daly dva góly z prvních dvou střídání. ”Tak já myslím, že Beránek je špičkový hráč a určitě vede zaslouženě to bodování. Připravovali jsme se na zápas jako na každého jiného soupeře, vždycky si řekneme ty nejlepší lajny a Slavia má tu první opravdu skvělou. Nevím, první střídání jsme si řekli, že budeme bránit a přišla hned obrovská chyba, přihrávka zpoza branky a gól v podstatě do prázdné brány. Druhé jejich střídání zase, bylo to pěkně sehrané. My jsem bohužel trestuhodně nebránili a mysleli si, že dáme nějaké góly a půjde to samo, což na Slavii nejde.”

Utkání bylo přímým soubojem o třetí místo, oba páteční soky dělil v tabulce od sebe jediný bod. Po ztraceném utkání s Pardubicemi, kdy byli Orli dvě třetiny vždy o krok vepředu a nakonec z toho byl sedmibrankový debakl, trenéři nabádali především k maximální bojovnosti a obezřetnosti v zadních řadách. Úřadující mistr pořád vzbuzuje respekt. ”Určitě, trenér před zápasem říkal, že průměrný výkon samozřejmě stačit nebude, Slavia je stále úřadující mistr, hraje výborně a navíc ještě doma. Chtěli jsme si dát pozor po těch Pardubicích, ale bohužel asi na nás ten zápas ještě v začátku dolehl a chvilku nám trvalo, než jsme se zase do toho dostali. Teď doufám, že jsme se z toho poučili a budeme muset vyhrát s Českými Budějovicemi, se kterými nám to letos moc nejde. Bude to těžký zápas, i když jsou poslední.”

Tomáš Duba podal od nástupu do branky v 8.minutě výborný výkon, pochytal řadu možností Slavie. Občas při něm stálo i štěstí, jako na začátku třetí třetině po ráně Beránka do levé spojnice tyče a břevna. Jen jednou zůstal překonán, v polovině zápasu ho po sólu pokořil lišácky provedeným blafákem Patrik Martinec. ”Já jsem to klukům zkazil,” byl k sobě sebekritický strážce znojemské svatyně. ”Máťa je tvrdej střelec, tem má ránu, znám ho ze Sparty,” s úsměvem hodnotil autora čtvrté branky Slavie, aby vzápětí přecejen zvážněl: ”Já vím, že je to takový hračička, že to tam vždycky míchá. Udělal to dobře, rychlou kličku a pak mi to dal mezi betony, puk se došoural za brankovou čáru. Dal gól, který nás bohužel asi definitivně poslal dolů, protože předtím jsme měli dvě tři šance, trefili jsme i tyč a Hronek toho tam také dost pochytal. Kdybychom dali kontaktní gól na 2:3, tak mohl zápas být trochu jiný.”

Snížení Radka Hamana na 2:4 pět minut před koncem už přišlo pozdě, slávisté nepřipustili další drama. ”Slavia asi na chvíli přestala hrát, tím pádem jsme mohli dát ten druhý gól, ale potom už bylo pozdě. Slavia je mužstvo, které si to nenechá vzít. A my už jsme ani neměli sílu a už to i vypadalo, že nás k ničemu nepustí.” Tak se také stalo, Orli se nedostali ani k power-play. V zápase se de facto hrálo o šest bodů, boj o umístění v elitní čtyřce je pořádně napjatý. Proto porážka na horkém ledu v Edenu hodně mrzí. ”Je to těžké, pro nás je prvořadé dostat se do play-off a pokusit se o co nejlepší umístění. Každé body, které získáme, jsou skvělé. Poslední dva zápasy byly dost těžké, těžcí soupeři. Je jasné, že jsme tu naší sérii nemohli držet věčně. Ale je to určitě škoda.” Pohádka v Novém roce, kdy Orli neprohráli sedm zápasů v řadě v normální hrací době, je už minulostí. Další může začít v posledním duelu před reprezentační přestávkou s Českými Budějovicemi v domácí Hostan aréně.

V nominaci stavitelů národního týmu na Švédské hokejové hry se objevil jediný zástupce Znojma. Zatím jako náhradník figuruje na soupisce Tomáš Duba. ”Určitě je to skvělé, já jsem hrozně rád, že se po čase zas na mě dostalo a že si na mě vzpomněli, i když jen v roli náhradníka. V podstatě jsem si tam ještě nezachytal ani zápas, až si stoupnu poprvé do brány, tak teprve uvěřím, že jsem v nároďáku. Ale i tak je to hezké, být mezi třemi gólmany je úspěch a já věřím, že to jednou přijde. Když to nebude letos, tak třeba příští rok.”