EBEL zůstává sedmou nejnavštěvovanější ligou v Evropě

Fanclub
ST 25. 3. 2015
Mezinárodní Erste Bank Eishockey Liga si ve výročním žebříčku Mezinárodní hokejové federace IIHF udržela sedmou pozici. Před ní se nachází pouze elitní šestice soutěží ve vyspělých hokejových zemích. Průměrná návštěvnost na zápas v základní části sezóny 2014/15 činila 2967 diváků.

Žebříček návštěvnosti evropských hokejových soutěží potřetí v řadě ovládla švýcarská NLA s průměrem 6762 na utkání. Na druhém místě se stejně jako loni umístila německá DEL. Třetí příčku obsadila ruská KHL těsně následovaná švédskou SHL. Všechny tyto ligy se pyšní zápasovým průměrem přesahujícím šest tisíc.

Pátá skončila s 5113 diváky česká extraliga, která se vyhoupla před Liigu. Nejvyšší soutěž ve Finsku zaznamenala výraznější pokles zejména díky odchodu Jokeritu Helsinki do KHL. Tradiční klub z hlavního města lákal nejen v Helsinkách, ale i na kluzištích soupeřů.

EBEL si drží divácký průměr pohybující se kolem tří tisíc na utkání. Po poklesu před dvěma lety způsobeném odchodem divácky silného Medveščaku Záhřeb si mezinárodní soutěž drží s přehledem sedmou pozici před dalšími soutěžemi.

Osmá je Elite Ice Hockey League na britských ostrovech, na devátou příčku se vyhoupla norská GET-ligaen, jenž předstihla slovenskou extraligu. Ta s 1728 diváky na utkání paběrkuje na desáté pozici a jen velmi těsně se udržela před francouzskou Ligue Magnus. Více jak tisíc v průměru chodí ještě na dánskou Metal Ligaen.

Liga Průměrná návštěvnost 2014/15
1.NLA (Švýcarsko)6 762
2.DEL (Německo)6 419
3.KHL6 324
4.SHL (Švédsko)6 036
5.Extraliga (Česko)5 113
6.Liiga (Finsko)4 336
7.EBEL2 967
8.EIHL (V. Británie)2 312
9.GET-ligaen (Norsko)1 860
10.Extraliga (Slovensko)1 728
11.Ligue Magnus (Francie)1 719
12.Metal Ligaen (Dánsko)1 481

Nejnavštěvovanějším klubem v Evropě zůstává švýcarský SC Bern s úctyhodným průměrem 16 164. Na druhou příčku se vyhouplo Dynamo Minsk, následuje trojice divácky silných německých klubů – Eisbären Berlín, Mannheim a Kolín, mezi něž se vklínil ještě ruský Petrohrad. Nejlepším českým klubem jsou na 14. příčce Pardubice, nejvyšším diváckým průměrem v EBEL se může pochlubit Klagenfurt (4761 na zápas, celkově 65. pozice).

» Kompletní žebříček návštěvnosti sestavený IIHF najdete zde