Gól oslavím čajem s medem, říká Lubomír Štach

ÚT 23. 10. 2012
<em>Znojmo</em> - Běží 33. minuta zápasu se Salzburgem. Znojemský obránce Lubomír Štach si najíždí do útočného pásma, z pravé strany dostane přesný pas od Tomáše Komínka a krásnou střelou k tyči zvýší svým premiérovým gólem v sezóně průběžný stav na 4:1 ve prospěch Orlů. Poté odjíždí na střídačku a vychutnává si zasloužené ovace publika. V tu chvíli ještě netuší, že ani tento náskok nebude domácím stačit a zápas dospěje až do prodloužení. „Sami jsme si to zbytečně zkomplikovali a Salzburgu pustili jeden bod“, mrzelo šestadvacetiletého hráče.

Jaké jsou vaše pocity bezprostředně po konci zápasu?
Jsem hodně unavený, protože ten zápas nás stál spoustu sil, jak fyzických, tak psychických. Utkání však musím zhodnotit kladně, i když jsme asi majitele s trenérem a naše fanoušky tím závěrem moc nepotěšili. Velká škoda, že jsme si to sami zbytečně zkomplikovali a Salzburgu pustili jeden bod, ale jsme strašně rádi, že máme dva body a to je to hlavní, co se počítá.

Vy sám jste si připsal gól a asistenci, jak byste obě situace popsal?
U té asistence jsem jel sám do pásma, chtěl jsem si puk nahodit na gólmana, ale byl jsem tak “zavařený“, že jsem minul. Měl jsem však rychlost, protihráči stáli, tak jsem pokračoval, protože jsem věděl, že bych je mohl přebruslit, což se taky stalo. Nikdo na mě pak nešel, tak jsem zkusil vystřelit zpoza brány, protože jsem viděl, že gólman měl místo mezi nohou a tyčkou. Nevím přesně, kam se to odrazilo, ale Ríša Jarůšek to potom dorazil a za to jsem rád. Ten gól byl brejk tři na dva, kdy Jirka Beroun nahrál Tomášovi Komínkovi a odtáhl obránce, Tomáš mi to pak přihrál a já jsem střílel úplně sám mezi kruhy a konečně jsem to trefil. Přiznám se, že jsem jen zavřel oči, prásknul do toho a nic nevymýšlel.

foto
⇒  Lubomír Štach (1 + 5) hraje za Orly sedmou sezónu

Co byl podle vás rozhodující moment v zápase?
Určitě přesilovka před naší druhou inkasovanou brankou. Mohli jsme v ní odskočit na ještě větší rozdíl a tím, jak dali 30 vteřin před koncem na 4:2, se vrátili do zápasu. To buly předtím jsme nezvládli, bohužel.

Následně jste přišli o slibné tříbrankové vedení. Může to být i tím, že je tým hodně mladý a ještě nezkušený?
Je pravda, že náš tým je mladší, ale kdy jindy se mají hráči zlepšit, když ne v takovýchto zápasech? Někdy si to člověk prostě musí zkusit, dneska jsme sice vedení neudrželi, ale pak jsme dali rozhodující gól a za to jsme rádi.

Co vám trenér říkal při time-outu před koncem druhé části?
Říkal nám, abychom si odpočali a hlavně tu třetinu dohráli bez gólu, ovšem stal se pravý opak.

Prý jste začali jinak nacvičovat přesilové hry?
Jo? (směje se) Přesilovky se snažíme hrát co nejjednodušeji, jenom vystřelit a tlak do brány. Někdy to vyjde, někdy ne.

Kdyby vám před víkendem někdo řekl, že na jeho konci budete mít čtyři body, věřil byste tomu?
Jasně, že bych věřil. Věděl jsem, že Villach, pokud se dostaneme do vedení, to bude muset otevřít a to jim nesvědčí, což se potvrdilo. Taky nám pomohlo, že se jim vyfauloval gólman. Na Salzburg si věříme vždycky, protože hraje hezký ofenzívní hokej a to nám vyhovuje.

Jak oslavíte svůj první gól v sezóně? Dáte něco do klubové kasy?
Do klubové kasy nedám ani korunu, protože jsem tady už zaplatil hodně. Oslavím ho čajem s medem, protože jsem jeden z těch, kteří se dnes necítí zrovna nejlíp.

V mančaftu prý panuje velká viróza?
Pár kluků nachcípaných je, možná se i to projevilo na té třetí třetině. Chybí nám Kim Strömberg, který má horečky a celkově jsme pořád takoví nachrchlaní. Celý týden jsme tak nějak nemohli pořádně potrénovat, ale v pondělí máme volno, tak snad se všichni do úterý vyléčíme.

Když je řeč o Kimovi, jak spolu vycházíte v jednom společném bytě?
Vycházíme spolu velice dobře. Jsem moc rád, že bydlím s někým, s kým se můžu bavit anglicky, protože to je vlastně jediná věc, kterou umím a chtěl bych s tím dál pracovat, takže si tu angličtinu snažím osvěžovat. Stejně tak i s klukama z Kanady.