HC Sparta a Jiří Dopita po pěti letech opět proti sobě

Portréty
ÚT 28. 3. 2006
Z n o j m o - Jiří Dopita opět narazí v play-off na Spartu. Obr ze Šumperka ještě v dresu Vsetína svedl proti pražskému týmu v letech 1999-2001 tři nezapomenutelné bitvy v play-off. Zejména na finále 2001 vzpomínají fanoušci obou týmů jako na jeden z největších hokejových zážitků. A Jiří Dopita? Ten patřil vždy k ústředním postavám - v roce 2001 dokonce vstřelil v Praze do branky Petra Břízy sám čtyři branky a dotáhl Vsetín k šestému a zatím poslednímu titulu.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

V play-off Jiří Dopita vždy ožívá a právě v letech 1999-2001, kdy byl v nejlepších rocích své kariéry, předváděl nezapomenutelné výkony. Poprvé se Vsetín potkal se Spartou v semifinále play-off 1999. Sparta tehdy suverénní Valachy dokázala maximálně potrápit a dovést sérii do rozhodujícího pátého zápasu, ve kterém napěchovaný Lapač viděl bezbrankovou remízu, po níž následovaly samostatné nájezdy. V nich Čechmánek předčil Břízu a Vsetín tak mohl přes finále se Zlínem dokráčet k pátému titulu.

O rok později už Sparta dokázala Vsetínu jeho vítěznou sérii přerušit. Tým kolem kapitána Kučery, brankáře Břízy nebo útočníků Výborného s Žemličkou porazil Vsetín ve finále ve třech zápasech a vrátil pohár pro mistry ligy po sedmi letech z venkova zpět do hlavního města.

Největší střet Dopity se Spartou ale přišel v roce 2001. Vsetínský tým, jehož dny se zdály být po zatčení mecenáše Zubíka sečteny, se v play-off semkl a dokráčel ke svému nejcennějšímu titulu. V prvním kole rozhodla až branka Burgera v prodloužení šestého zápasu v derby se Zlínem. V semifinále vyřídilo Slavii šest branek Pardavého ve čtyřech zápasech, na všechny z nich přihrál Jiří Dopita.

A přišlo finále. Po dvou zápasech na Valašsku byl stav vyrovnaný 1:1. V tom druhém Sparta otočila z 0:3 na 4:3 a v Praze se už viděli s obhajobou titulu. Sparťané poukazovali na to, že vsetínský brankář Kameš se nemůže rovnat Břízovi a titul nevychytá.

13. dubna 2001 přišel pravděpodobně největší zápas Dopity v českém play-off. Před čtrnácti tisíci diváky v T-mobile aréně nastřílel Spartě čtyři branky a rázně nasměroval Vsetín k šestému titulu. "Nemyslím, že bych podal nějak výjimečný výkon," prohlásil tenkrát. "Jindy hraju i líp, jen mi to tam nepadá." Jak příznačné pro hráče jeho kalibru.

Do čtvrtého zápasu postavili trenéři Sparty vše na obraně Dopity. Mohutní obránci Zábranský, Nedvěd a Jiruš se od něj nehli, Dopita se přesto do jedné šance dostal. Skórovat mu však sparťanská obrana nedovolila, za Vsetín se ale brankově prosadili mladící Paroulek, Veselý a Burger a po střele Stantiena do prázdné branky mohl Jiří Dopita po šesté zvednout nad hlavu pohár pro mistra ligy.

Sparta Praha vs. Jiří Dopita, verze 2006

Z letošního kádru Sparty pamatuje souboj se Vsetínem a Dopitou hned sedmička Sparťanů. Stříbro z roku 2001 mají Bříza, Ptáček, Hlinka, Kašpařík, Chabada, Kratěna a Sivek. Na lavičce tehdy stáli trenéři Výborný a Hynek.

Jak Dopita, tak Jaroslav Hlinka tehdy patřili k nejproduktivnějším hráčům play-off. Dopita získal ve 14 zápasech 21 bodů (8 + 13), Hlinka ve 13 zápasech 11 (2 + 9). A ještě jedna společná maličkost spojuje play-off 2001 a play-off 2006. Dopitova paruka. "Největší ohlas vyvolal mezi vsetínskými kapitán Jiří Dopita, který několikrát proběhl stadionem se zelenou parukou na hlavě," napsala tehdy MF Dnes. Dopita nejrůznějšími parukami vždy zpestřoval oslavy úspěchů.

Vzpomínky na play-off 2001

BITKA. V prvním čtvrtfinále litvínovský Pilař ostře fauloval sparťana Hlinku, sparťan Zábranský vyrazil k pomstě a viníka ztrestal. Oba kvůli incidentu nemohli hrát dva zápasy. Ve stejném utkání udeřil litvínovský brankář Orct sparťana Žemličku, byl vyloučen a v rozstřelu musel chytat náhradník Podolka.

KYSELOVA FINTA. Litvínovský útočník dal nádherný gól v samostatných nájezdech čtvrtého čtvrtfinále na Spartě. Čekal do poslední chvíle, naznačil kličku do bekhendu, hokejkou si puk prostrčil mezi nohama a vystřelil pod břevno do protipohybu svého těla.

ZVRAT SÉRIE. Hokejisté Slavie postoupili do semifinále, přestože v souboji se Znojmem prohráli první dva zápasy. Tým, který v sérii prohrával 0:2, postoupil po sedmi letech. Naposledy se to podařilo Olomouci, která v play off 1994 otočila semifinálovou sérii s Kladnem. Tehdy se hrálo na tři vítězné zápasy.

PÁD MODLY. Pardubický kapitán Otakar Janecký, jedna z největších osobností ligy, se nechal unést a v přímém televizním přenosu sprostě nadával rozhodčím.

HROZBA ROZHODČÍCH. Rozhodčí v průběhu play off dvakrát pohrozili stávkou. Poprvé kvůli rostoucí kritice, kterou považovali za neúměrnou, a v přímé reakci na atak pardubického obránce Píši. Ten po rozhodujícím čtvrtfinále s Vítkovicemi udeřil čárového rozhodčího Cambala. Podruhé hrozila stávka proto, že chomutovský trenér Kýhos po zápase baráže o extraligu v Karlových Varech nedodržel pár hodin starou dohodu a znovu rozhodčí kritizoval.

VELKÉ OBRATY. Vsetín během týdne poznal velké vítězství i hroznou porážku. V rozhodujícím semifinále na Slavii vyhrál, přestože patnáct minut před koncem prohrával 2:5. Naopak v druhém finále se Spartou za polovinu zápasu ztratil vedení 3:0 a o gól prohrál.

ČTYŘIKRÁT DOPITA. Vsetínský kapitán Jiří Dopita rozhodnul klíčový třetí finálový zápas na Spartě. Z šesti gólů svého týmu dal čtyři a ještě na další přihrál.