Haman se může příští sezónu dočkat několika jubileí

Rozhovory
ČT 3. 4. 2008
<em>Znojmo/Brno</em> - V době, kdy vrcholí boje o český hokejový trůn, vrátil se z dovolené ve Španělsku znojemský útočník <b>Radek Haman</b>. Společně s Karlem Pláškem jsou jediní, kteří zažili všech devět orlích extraligových sezón. Haman má ale primát v tom, že odehrál největší počet zápasů v dresu Orlů. V telefonickém rozhovoru vyjádřil uspokojení, že se Znojmo dočká jubilejní desáté extraligové sezóny: "Před čtrnácti dny mi volal Jarda Vlasák. Potěšilo mě, když mi sdělil, že se mnou i dál počítá a že tady bude hokej pokračovat."

Byla mezi hráči nějaká nervozita, když se nevědělo, zda bude extraliga ve Znojmě pokračovat?
Ne, že by byla nějaká panika, ale občas byly dny, kdy se člověku honily v hlavě myšlenky, co bude dál. V koutku duše jsem ale stále doufal, že ještě minimálně rok hokej ve Znojmě zůstane.

Dokázal byste si představit, že byste se stěhoval do jiného města?
Přiznám se, že ne. Kdybych tady byl rok nebo dva, tak možná. Devět let je ale tak hrozně dlouhá doba, a tak mi to tady přirostlo k srdci, že bych si to opravdu nedokázal představit. Bylo by to asi hrozně těžký.

⇒ Radek Haman už se nemůže dočkat až v letní přípravě vypotí hektolitry potu

Nastala někdy taková situace, že jste chtěl ze Znojma odejít?
Jo, hned tu první sezónu. Moc mi nevyšla a taky jsme si nepadli do oka s trenérem Bardou. Říkal jsem si, tomuhle mužstvu a tomuhle městu nic nedávám. Od té doby už ani jednou.

Co vás vlastně ve Znojmě pořád drží?
Hlavně lidi, kteří tady hokejem žijí, i když poslední dobou trošičku divácký zájem upadá. Ale ta parta kolem Jardy Vlasáka a vůbec kolem hokeje je tady výborná. Dokázali tady navodit výbornou domáckou atmosféru, každý ví, jaké jsou jeho povinnosti. Vztah hráč - trenér - vedení klubu je korektní, sice se dodržuje odstup, ale přesto tu panuje rodinné prostředí. Nikdo si na nic nehraje, nikdo se na nikoho nepovyšuje. Vždycky tady byla parta v tom pravém slova smyslu.

Nelákalo vás jít třeba do brněnské Komety? Dřív jste tam hrával, zvyšuje se zájem o hokej a v neposlední řadě tam bydlíte.
Ne, nikdy mě to nenapadlo. Právě kvůli těm věcem, které jsem teď jmenoval. Jsem z Brna už hrozně dlouho, skoro nikoho tam neznám. Z dřívějška se znám s Liborem Zábranským, ale jinak tam žádné vztahy a vazby nemám. Sleduju to, ale v Brně na hokej nechodím. Mám toho sám dost. Přeju jim, hlavně kvůli lidem, kteří chodí, táhne je to. Ale já jsem neměl nikdy důvod přemýšlet nad tím, odejít ze Znojma. Nezažil jsem tady žádný zádrhel nebo krizi, že bych si řekl, vrátím se.

Příští sezónu na vás může čekat několik hráčských jubileí. Nejen 10. znojemská sezóna, ale chybí vám už jen 19 zápasů a dosáhnete mety 500 odehraných zápasů v dresu Orlů. Když se vám budou vyhýbat zranění, mohl byste odehrát 800 zápasů v nejvyšší soutěži. Teď jich máte přesně 750. Na svém kontě máte ale s angažmá v první lize už víc jak tisíc zápasů. Netočí se vám z toho hlava?
Mně teda ne. Důležitý je, jestli se nebudou trenéři nebo fanoušci chytat za hlavu, až tam zase vyjedu. O těch číslech jsem ani nevěděl. Teda věděl jsem o té desáté sezóně, to se lehce počítá. Ale když je to takhle, tak to budu muset dotáhnout.

I pan Dopita může dosáhnout 800. utkání. Myslíte, že se budete hecovat, kdo tu metu pokoří dřív?
No, to my se spolu hecujeme vždycky o všechno. Určitě ho ale kvůli tomu nebudu kopat do kolena. Ale vážně! To, co on odehrál nejen v extralize, ale i v nároďáku, je se mnou nesrovnatelné. Kdybych ho alespoň v tomhle tom trumfl, tak by to byla paráda.

Když jsme u těch jubileí, ke konci příštího roku vám bude 40 let. Do kdy budete hrát hokej?
Utíká to... Ale nemyslím na to, cítím se dobře. Akorát je to vidět na dětech, jak rychle rostou. Uvidím, jak to půjde dál, jestli ještě budu schopen mužstvu něco dát a jestli budu držet pohromadě. Přinejhorším to třeba spraví nějaká injekce.

— Radek Haman

Vypadá to, že loňský kádr zůstane téměř nezměněn. Určitě je to plus a když se budou vyhýbat zranění, mohl by se podařit dobrý výsledek. Jak to vidíte vy?
Jsem přesvědčený o tom, že tento kádr má na víc, než co jsme odehráli v letošní sezóně. Samozřejmě je to sport a zranění se nám zrovna nevyhýbala. Je to dobře, že jsme zůstali pohromadě, známe se, víme, co od sebe můžeme čekat. To je pro každý mančaft obrovské plus, než když se do mužstva musí zabudovávat noví hráči. Vidím v tom naši ohromnou sílu.

Máte už víc jak měsíc volno. Co děláte?
Teď zrovna jsem v obchodě. Manželka pracuje, tak musím fungovat já. Je toho docela dost a už se těším, až začneme trénovat, abych takový ty věci, jako nákupy a podobně, přenechal jiným. Už toho bylo docela dost. Po čtrnácti dnech si tělo samo o pohyb řeklo. Chodím hrát tenis, jednou týdně si jdu zahrát hokej, spíš se tak sklouznout s takovou partičkou, ještě přidávám posilovnu a kolo. Ne, že bych tloustl, váhu si dokážu pohlídat, ale cítím se takový oplácaný. Je to hlavně dlouhé, sezóna skončila hrozně brzo. Navíc mi chybí parta, protože to, co jsem zmínil, se provozuje ve dvou lidech. Kolektiv, srandičky, hecování, to všechno mi chybí. Moc se už těším na letní přípravu.

Co byste si přál do další sezóny?
Byl bych hrozně rád, kdyby si lidi uvědomili, že to opravdu může být poslední extraligová sezóna ve Znojmě. Aby začali chodit a užívali si to. Vím dobře, že se mnoho lidí strachovalo, co bude dál. Dostal jsem moře esemesek od fanoušků a známých, kteří fandí Znojmu. Bylo cítit, že si uvědomili, že se opravdu může stát, že ten hokej tady nebude. Mohli by i Jardovi Vlasákovi ukázat, že je stále ve Znojmě o hokej zájem. Určitě to je i jeden z aspektů, proč ho tady dělá.