Hlídali jsme Vokounovi nulu

Aktuální zprávy
PÁ 8. 10. 2004
Z n o j m o - Očekávané a trochu i povinné vítězství nad jihlavskou Duklou přerušilo sérii proher Orlů na domácím ledě. Vítězství bylo potřeba nejen k pozvednutí nálady věrných znojemských diváků, ale hlavně pro klid a pohodu v týmu, na který se již ze všech stran hrnuly dotazy na možnou krizi. Ta byla zažehnána pohodovým vítězstvím, ve kterém první třetina rozhodla o výsledku utkání a pak už se Znojemští orli starali jen o to, aby si Tomáš Vokoun udržel čisté konto. Trenéři před utkáním sáhli ke změnám v prvních dvou útocích. Vrátili Vorla mezi Urama a Puchera a do druhé řady nasadili mezi Havláta a Eliáše dravého Erata. Hlavně zlepšená obranná hra slavila úspěch nad ustrašeným výkonem Jihlavy. Nejproduktivnější obránce Orlů <b>Karel Rachůnek</b> to svými slovy potvrzuje: „Dali jsme se trochu dohromady, vypadalo to docela dobře, akorát ve třetí třetině jsme to trochu nezvládali.“
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku V minulých zápasech se možná od znojemského brankáře Tomáše Vokouna čekala jakoby samozřejmě spasitelská role. Pravda, jeho výkony nebyly excelentní. Ale už předchozí duel ve Vítkovicích napověděl, že je brankářem nejvyšších kvalit. Dnes své renomé potvrdil a připsal si na konto první shut-out v letošní sezóně. Samozřejmě to nebylo pouze jeho zásluhou, ale dobrou obrannou hrou celého týmu. I zkušený obránce Karel Rachůnek to svými slovy potvrzuje: „Nulu máme dnes hlavně díky výkonu Tomáše. Snažili jsme se mu v tom všichni pomoci. V poslední třetině jsme se už trochu podvědomě šetřili, hlavně hlídali Tomášovu nulu,“ říká Rachůnek. A doufá v prodloužení úspěšné série i proti dalším soupeřům: „Určitě nebudeme spokojeni s touto jednou výhrou, chtělo by to vyhrát pár zápasů v řadě.“

Na stejnou notu zahrál i další urostlý znojemský zadák Radim Bičánek: „Chtěli bychom na to navázat, protože teď máme Pardubice a Slavii, což jsou výborní soupeři a navíc na jejich hřištích to bude fakt těžký. Budeme muset hrát ještě víc do obrany.“ Soupeře z Jihlavy však v žádném případě nepodcenili, byť by k tomu sváděla vysoká porážka, kterou Dukla utrpěla v posledním zápase s Karlovými Vary. „Pro nás to bylo hlavně vítězství, které už jsme konečně potřebovali. I když jsme hráli s Jihlavou, brali jsme ji jako každého jiného soupeře. Druhá třetina byla špatná, mysleli jsme víc na ofenzívu, ale uhráli jsme to s nulou a pak jsme mysleli už víc na nulu pro Tomáše, než na konečný výsledek.“ Tentokrát nastoupil Radim bez ochranného štítu na helmě. Proč? To vysvětlil jednoduše. „Od svého očního lékaře jsem dostal potvrzení, že mám oční vadu a plexi mi brání v normálním vidění. APK to uznala a udělila mi výjimku,“ vysvětluje Bičánek.

Předcházející slova svých spoluhráčů potvrzuje i Martin Havlát: „Dneska to bylo vybojované vítězství. Diváci tlačili, média tlačila… I my jsme se tlačili do útoku. Řekli jsme si, že budeme dobře bránit a kromě druhé třetiny jsme celý zápas drželi docela dobře. Myslím si, že jsme povinně vyhráli a zaslouženě získali tři body. Za stavu 4:0 jsme se asi nějak podvědomě stáhli a přestali hrát to, co jsme si před zápasem řekli. V poslední třetině už jsme zase hráli tak, jak jsme měli.“ Výkon brankáře si rovněž chválí: „Je dobře, že Tomáš udržel nulu. Měl spoustu dobrých zákroků, mnohokrát nás podržel a i my jsme mu dnes pomáhali daleko víc, než v předcházejících zápasech. Tomáš je moc dobrej v práci s holí a všichni gólmani v NHL hrají hodně s pukem a to je obrovská výhoda pro tým.“

V neděli čeká Orly zkouška ohněm proti Pardubicím, které se v začátku sezóny potýkaly s nevyrovnanými výkony. Vyústilo to ve výměnu trenérů a tým plný hvězd začíná nabírat dech a v tabulce stále stoupá. Uvědomuje si to i znojemský Orel, Senátor z Ottawy: „Pardubice hrají o něco lepší hokej, než hrály na začátku, kdy dostávaly spoustu gólů. My budeme hrát opět ze zajištěné obrany a od toho se bude odvíjet celá hra. Určitě to bude supr zápas pro diváky.“