Hrozné trápení, oddechl si Tomáš Protivný

Aktuální zprávy
ČT 7. 1. 2010
<em>Znojmo</em> - Stává se z toho pomalu tradice. Tabulkově horší soupeř znamená pro znojemské hokejisty zpravidla větší překážku než týmy pohybující se na stejných nebo lepších pozicích než Orli. Znojemští hokejisté na domácím ledě smetli Třebíč, dvakrát porazili Olomouc i Havlíčkův Brod, poradili si s Hradcem Králové, na druhou stranu prohráli s Benátkami a Kadaní. K neúspěchu bylo velmi blízko i nyní, Berounští Medvědi drželi v Hostan aréně ještě těsně před koncem vedení 1:0.

Těsný náskok přinesl lépe bruslícím hostům začátek druhé třetiny a protože se Znojmo celý zápas utápělo v nepřesnostech, nedorozuměních a špatném zakončení, rodilo se na jihu Moravy další překvapení. Prohru a nulu na kontě vstřelených branek odvrátil až pět minut před koncem ranou od modré čáry Tomáš Protivný.

foto
⇒  Jeden z mnoha soubojů před brankou Lukáše Cikánka

„My jsme se dneska hrozně trápili, však jste to viděli. Oni přitom ještě trefili dvě tyčky. Po druhé třetině jsem říkal masérovi, že tam potřebujeme dostat nějakou blechu nebo šouráka, nakonec to byla taková rána,“ popisuje Protivný. „Petr Hořava tam pár vteřin předtím zlomil hokejku, takže jsem se ocitl na ledě s celou první lajnou. Výbornou práci odvedl Aleš Padělek, který mi dobře nahrál. Děkuju za to, super.“

Na Protivného vyrovnání navázali domácí hned ve druhé minutě prodloužení, kdy okénko v obraně Medvědů využil Sedlák a vsítil vítěznou branku. Radost z dvoubodového zisku tak alespoň trochu napravila rozpačitý dojem z utkání, v němž Orli měli být favoritem. „Nevím, čím to je. Chceme hrát uvolněněji, trenér říká jako profesoři, a pak se takhle trápíme. Minule s Havířovem to bylo dost podobné. Ale děkujeme za dva body, potřebovali jsme je víc než jindy,“ pronesl s úlevou Tomáš Protivný.

foto
⇒  Začátek pádu Berouna, Nedvěd je vyloučen a Znojmo v následné přesilovce vyrovná

Beroun v zápase nasbíral deset menších trestů, jenže přesilovky Znojma žádným vážným ohrožením Cikánkovy branky neoplývaly, v jedné z nich dokonce Medvědi vstřelili svůj jediný gól. Využita byla až ta poslední desátá, paradoxně při vyloučení kapitána a nejzkušenějšího hráče Středočechů Jaroslava Nedvěda. „Musím přiznat, že teď po Vánocích není moc dobrý led, nevím čím to je způsobené,“ našel možný důvod špatné produktivity Protivný. „Puky hodně skáčou. Přesilovky teď ale hodně trénujeme po trénincích, tak to snad půjde.“

Urostlý obránce oslaví za necelé tři týdny své čtyřiadvacáté narozeniny, jeho poznávacím znamením jsou na ledě kromě důrazné a nepříjemné hry také časté výlety do útočného pásma, které ze své defenzivní pozice podniká. „Určitě to není pokyn trenéra, ten spíš chce, abych zůstával vzadu,“ směje se. „Když se ale otevře prostor, zkouším tam jet.“

Velkým negativem dosavadního průběhu znojemské prvoligové sezóny jsou výsledky venkovních duelů, kde Orli patří k nejhorším týmům soutěže. „Nechci to svádět jen na jednu věc, ale od většiny mužstev v republice jsme docela daleko a po cestě se nám první třetinu vždycky strašně těžko rozhýbávají nohy. Vím, že se na to nemůžeme vymlouvat, máme se líp rozcvičit. Musíme se na zápasy venku líp soustředit,“ vysvětluje Tomáš Protivný.