Ján Pardavý v netradiční roli

Rozhovory
PÁ 21. 5. 2004
Z n o j m o - Diváci, kteří sledovali přenosy z letošního mistrovství světa v hokeji ve slovenské televizi, měli možnost poslechnout si zasvěcené komentáře k jednotlivým zápasům z úst <b>Jána Pardavého</b>. V rozhovoru se znojemský útočník podělil o své dojmy z komentování a z průběhu celého mistrovství světa. Vyjádřil se také ke změnám v týmu Orlů, hlavně k odchodu Marka Urama a příchodu Tomáše Kucharčíka.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Na letošním MS v hokeji jste působil v netradiční roli, spolukomentoval jste pro slovenskou televizi hokejové zápasy. Jak jste se k tomu dostal?
Už v předcházejících letech jsem vždy dva až tři zápasy spolukomentoval. Tato práce mě opravdu baví. Lidi z televize mě už znají, a tak se mi vždycky sami ozvali. Už v průběhu sezóny mi volal šéf sportovního zpravodajství a domluvili jsme se, že pokud nebudu nominován, komentoval bych přímo z dějiště mistrovství světa. Účast přímo v místě konání mistrovství by byla ale příliš drahá, tak jsme to nakonec komentovali ze studia. V podstatě jsem byl zapřáhnutý každý druhý třetí den, odkomentoval jsem osm zápasů. Byl to docela záběr.

Jak celý přenos vlastně probíhal?
Hlavně jde o to, že člověk musí velmi pozorně sledovat celý zápas. Taky je důležité znát všechny hráče na ledě a umět správně vyslovit jejich jména. Docela složité je vyhodnocovat šance a góly, vypozorovat, kdo udělal kde jakou chybu. O přestávce režisér pouští různé situace a je na mně, abych je rozebral a okomentoval. Ono se to nezdá, ale v podstatě jeden zápas zabere až čtyři hodiny s přípravou před zápasem a potom zhodnocením toho zápasu. Když jsem komentoval v jednom dni dva zápasy, strávil jsem ve studiu až devět hodin a odcházel jsem docela unavený.

Připravoval jste se nějak speciálně před každým zápasem?
Před zápasem jsem si jen vždycky vytiskl sestavu. Měl jsem výhodu, že většinu hráčů, hlavně Švédů a Finů, jsem znal. Snažil jsem se nevyprávět nějaké blbosti, ale být přesný a aktuální.

Komentátoři ve studiu České televize používali k rozboru herních situací elektronickou tužku. Měli jste také nějaké takové pomůcky?
Elektronickou tužku jsme ve studiu neměli. Je to dobrá věc, ale musí to dělat odborník. V Česku to velmi dobře zvládal Martin Hosták.

Jak se vám líbilo mistrovství světa?
Pro diváky to bylo určitě velmi zajímavé mistrovství. Zápasy byly velmi kvalitní. Pro český i slovenský tým to bylo určitě super, protože měly skvělou atmosféru. Bylo úžasné jak diváci klukům pomáhali. Slováci měli v Ostravě perfektní domácí prostředí. Určitě bylo také zajímavé to, že na mistrovství došlo k mnoha překvapením jako třeba bylo vyřazení Čechů. To v podstatě dělá mistrovství taky zajímavé, protože, kdyby vyhráli Češi, a Slováci byli s nimi ve finále, tak by to vlastně nikoho nepřekvapilo. Jsem přesvědčen, že Kanada si nezasloužila získat titul, i když opět dokázala, že v rozhodujících zápasech se umí vybičovat a ve finále zahrála fantasticky.

Čeští hokejisté, ale i diváci, přisuzovali nečekané vyřazení týmu systému mistrovství? Je podle vás opravdu tak nespravedlivý?
Myslím si, že systém je dobrý, určitě pro diváka zajímavější. Byla by to nuda, kdyby třeba Kanada vyhrála pět zápasů po sobě a byla už dvě utkání před koncem definitivním mistrem světa. To play-off má jiný náboj. Měly by být ale skupiny vyrovnanější a ne tak, jak to bylo třeba letos, kdy Češi měli velmi lehkou skupinu a na to možná doplatili.

Nebylo vám líto, že nehrajete?
Teď už mi to tak nevadí, že jsem nehrál. Už to bylo tři roky za sebou. Pět roků předtím jsem pravidelně na všech turnajích byl a zrovna v roce 2002 jsem odešel z kempu před mistrovstvím světa a tehdy kluci zrovna šampionát vyhráli. To mně bylo nepříjemné, říkal jsem si, kdybych vydržel, mohl jsem tam být s nimi. Teď už jsem si zvykl a plně se soustředím jen na klubové záležitosti, reprezentaci už takovou váhu nepřikládám.

Když se podíváme na znojemský klub, došlo tam k několika změnám. Jednou z těch zásadních je, že se Marek Uram dohodl na smlouvě s ruským Spartakem Moskva a ze Znojma odchází. Bude Orlům hodně chybět?
V tomto směru jde o to, že hráč, který dá za sezónu pětadvacet gólů, bude vždycky v jakémkoli mančaftu chybět. Na druhou stranu ale na jeho místě dostane prostor někdo jiný a ten může vedle Petera ty góly dát taky. Oni dali dohromady spoustu gólů, ale ostatní už tak produktivní nebyli. Markovým odchodem se může zvednout někdo úplně jiný, můžou přibýt i další, třeba i obránci a ono se to potom nějak vyrovná. Pokud se mančaft vhodně doplní, tak to až taková ztráta být nemusí. Samozřejmě Marek dával často velmi důležité góly, to nám bude chybět, ale je na nás, abychom se s tím nějak vyrovnali a budeme muset zabrat všichni. Budeme na to mít teď i více prostoru.

Pro vás asi příjemnou změnou je příchod zkušeného centra Tomáše Kucharčíka, se kterým jste hrál ve finské Hämeenlinně. Co očekáváte od jeho příchodu?
Doufám, že nám to oběma pomůže, chtěli bychom odehrát dobrou sezónu pro Znojmo, abychom udělali dobrý výsledek. Tomáš mi hodně pomohl v Hämeenlinně. Já se teď budu snažit pomoci jemu tady. Vlastně si tak pomoct navzájem, abychom dobře hráli i jako pětka i jako celý tým. Musíme postoupit do play-off a pak snad už konečně to semifinále uděláme.