Jaroslava Mrázka zkouší přítelkyně z povinné četby

Portréty
ST 11. 6. 2008
<em>Znojmo</em> - Se svým 190 centimetry je <b>Jaroslav Mrázek</b> nejvyšší ze znojemských beků. Do Znojma přišel na hostování ze Sparty, za kterou ale zatím odehrál pouhých devět zápasů. Loňskou sezónu končil ve Vítkovicích a v Sareze Ostrava. Pevné místo v nejvyšší soutěži mladý obránce teprve hledá, ale věří, že ve svém novém angažmá se mu to může podařit.

„K hokeji mě přivedla máma, začal jsem na rybníku, který se jmenuje Suchaňák. Nebylo to ale všechno, později jsem zkoušel ještě házenou,“ vzpomíná na své první sportovní krůčky Mrázek. Do sedmé třídy hrál v Milevsku, později přestoupil do Jindřichova Hradce. Když měl přejít do dorostu, nastalo první vážné rozhodování: „Měl jsem více nabídek. Přišly z Českých Budějovic, Karlových Varů a Plzně. Byl jsem na devadesát devět procent rozhodnutý, že půjdu do Plzně, ale v tom mi volali ze Sparty. Byl tam už jeden můj spoluhráč z dřívějška, tak jsem si s ním dal schůzku, zjistil co a jak, jaké jsou tam podmínky, parta. Když mi říkal, že je to super, padla volba na Spartu.“

Svými výkony si řekl o nominaci na šampionát osmnáctek, o dva roky i dvacítek. Tam si jej všimli zámořští scouti a objevil se i na draftu, proto přijal angažmá v Kanadě, ať je více na očích. Zde nastupoval v juniorském týmu Toronto St. Michaels Majors. Když nepřišla i přes dobré výkony nabídka z NHL, rozhodl se vrátit domů. Ale i ve Spartě měl problémy pevně zakotvit v týmu. „Po návratu byl ve Spartě široký kádr a bylo těžké se uchytit. Byl jsem proto poslán na střídavý start do Berouna a na Kladno. Obdobné to bylo i v loňské sezóně. Začal jsem na Spartě, pak jsem šel do Hradce, ale Pardubice tam nechtěly nikoho cizího, tak jsem putoval přes Kometu do Vítkovic. Ty mě pustily i na pár zápasů do ostravské Sarezy,“ popisuje své hokejové stěhování.

Neměl to ale být konec jeho hokejové anabáze. „Po skončení sezóny jsem čekal co bude, jak se Sparta rozhodne, jestli mě někam prodají. Přišla nabídka ze Znojma, tak jsem ji rád přijal, protože chci hrát extraligu,“ přibližuje důvod svého příchodu na jih Moravy. „Zatím se mi tady moc líbí, je to tady bezva, skvělá parta. Takové podmínky, jaké jsou ve Znojmě, jsem nezažil na Spartě ani ve Vítkovicích. Je to tady všechno pohromadě, všude kousek,“ pochvaluje si Mrázek své nové působiště.

Při hokeji se stihl vyučit v oboru kuchař – číšník, čehož občas využívá. „Něco málo bych uvařit zvládl,“ přiznává. V deseti letech mu zemřel otec, tak musela převzít otěže rodiny matka. „Maminka byla vždycky takový můj vůdce, ale taký můj velký, věrný fanoušek. Stále ale nade mnou drží bič.“ Sestra hrála v mládí házenou, ale brzy toho zanechala.

Ve volných chvílích si rád zahraje tenis, v poslední době začal s přítelkyní chodit do divadla v Praze. „Ona je víc kulturně založená, dokonce mě naučila číst knížky. Když jsem jezdil pendolínem do Ostravy, tak jsem místo hraní her, musel povinně číst knížky. Pak mě z toho zkoušela, o čem to bylo,“ vypráví s úsměvem. Velmi rád chodí na procházky se svým labradorem.

Sezóna   Klub                                       Z  G  A  B  TM
         HC Sareza Ostrava (1. liga p-o)            6  1  2  3  35

Celkem   Nejvyšší soutěž ČR                        64  1  3  4  56

Draft NHL:
2004     New York Islanders (179. celkově)

Reprezentace:

2004     Mistrovství světa U18 (Bělorusko)          7  0  0  0   6