Je to válka! V posledních zápasech se popereme o vše, burcuje kapitán Matuš

SO 18. 1. 2020
Když se na začátku listopadu Radim Matuš v zápase proti Bolzanu zranil, nebylo jisté, jestli se na led v letošní sezóně ještě vrátí. Znojemský kapitán ale zabojoval na svém zotavení a v pátek odehrál druhý zápas po svém návratu do sestavy. O tom, jak se cítí a jak vidí šance Znojemských v boji o play-off, se rozpovídal v rozhovoru.

Jak bys zhodnotil vaše počínání proti Salzburgu?
Byl to těžký zápas, pořád jsme se dotahovali o jeden gól. Oni hráli dobře do obrany. Škoda, že se Lucianimu nepodařilo proměnit jeho samostatný únik na 3:3. Bohužel mu hat-trick nebyl přán. Všichni viděli, že Salzburg byl hratelný. Ke konci hrál velice chytře do obrany a my jsme čekali na naši zlomovou šanci. Ta bohužel nepřišla. Pozitivní ale je, že máme na čem stavět. Já jsem dnes po dlouhé době konečně cítil, že můžu bruslit. Byla z nás cítit energie a z té musíme profitovat v dalším zápase proti Villachu.

Mrzí ztracené body o to víc, když vezmete v úvahu, že zápas byl poměrně vyrovnaný?
Dneska nám nepřálo štěstí. Věřím ale, že jsme na dobré cestě a je na čem stavět. My to teď musíme ukázat ve Villachu, protože v posledních zápasech se hraje o všechno. Je to válka.

Před koncem druhé třetiny jste inkasovali gól na 2:3. Byl to rozhodující moment zápasu?
Nevím. Pořád jsme měli dvacet minut na zvrácení výsledku. Jsme manšaft, který, jak jsme si říkali o přestávce v kabině, dokáže dát dva góly za třetinu úplně s přehledem. Opět se vracím k tomu, že dneska nám zkrátka nebylo přáno. Kdyby nám tam padl gól na 3:3, tak jsme mohli hrát třeba ještě prodloužení a brát nějaké body. Ale teď budeme bohužel pracovat s tím, že jsme nevybojovali žádný bod. Musíme být pozitivní. Vrací se nám síly a je opravdu na čem stavět. V Klagenfurtu to nebylo ideální, byli jsme utahaní. Dneska to ale bylo mnohem lepší, a tak věřím, že toho využijeme příště ve Villachu.

Poslední tři zápasy se vám umístění v nejlepší pětce začalo vzdalovat. Jaké máte cíle do dalších utkání?
Na tabulku jsem se ještě nedíval, takže nevím, jak to tam přesně je. Všechny týmy tam ale proti sobě bojují. Věřím, že když se nám podaří udělat šňůru tří zápasů v řadě za tři body, tak bychom v posledním kole v Bolzanu mohli získat poslední postupující místo. Je těžké teď kalkulovat. Musíme zkrátka brát body všude a dát do toho vše.

Na soupisku dnes byli dopsaní dva hráči z Moravských Budějovic. Jak se ti s nimi hraje a jak je hodnotíš?
Myslím, že pro kluky je to velká zkušenost, kdy se mohou podívat do většího hokeje. Moravské Budějovice na tom nejsou úplně dobře jako tým. Když jsou ale kluci tady na ledě, tak se s tím dokáží dobře popasovat. To potvrdili už ve Vídni, kde se dařilo Martinu Kosnarovi. Hrál tvrdě, což je u čtvrté lajny důležité stejně jako být agresivní a vybojovat si nějaký faul. Kluci působí energicky. Musím je pochválit, v jejich prvních zápasech ve velkém hokeji si vedou skvěle.

Jak se cítíš po zranění? Stíháš tempo hry nebo ti bude zotavení ještě chvíli trvat?
Je to dobré. Bylo těžké dívat se na zápasy z vrchu a nemoct klukům pomoci. Počítal jsem i s variantou, že by pro mě mohla skončit sezóna. Díky doktorům a fyzioterapeutům ve Znojmě a Alence Pospíšilové, která se mnou odvedla skvělou práci stejně jako kondiční trenér Kuba Šigut, na mém zotavení pracujeme každý den. Dá se říct, že jsem celý prosinec strávil v nemocnici a pracoval na tom, abych mohl naskočit už dříve a zranění pro mě neznamenalo konec sezóny. Není sice úplně ideální, ale dneska už jsem mohl i trochu zrychlit, a tak věřím, že to bude zápas od zápasu jen lepší.