Jídlo v Rusku? Už jsem si zvykl, usmívá se reprezentant Petr Beránek

Rozhovory
NE 30. 12. 2012
<em>Ufa, Znojmo</em> - Zatímco se znojemští hokejisté rvou o body v Erste Bank Eishockey lize, útočník Petr Beránek bojuje až v daleké Ufě o úspěch českého národního týmu na MS hráčů do 20 let. Dva důležité kroky k postupu ze základní skupiny již česká reprezentace zvládla, po prohře se Švédy přišly vítězné zápasy s Finskem a posléze Lotyšskem. A právě v duelu s Lotyši o sobě dal řádně vědět i devatenáctiletý Beránek – vsítil první gól mužstva a o jeho druhé gólové trefě se rozhodčí dlouho radil, nakonec ji však neuznal. Ani to nemohlo mladému útočníkovi zkazit radost. „Jsme kousek od čtvrtfinále, snad se to povede,“ doufá Beránek.

Jak byste zhodnotil vaše první utkání ve skupině se Švédy, v němž jste prohráli 1:4?
Švédi velmi dobře bruslili. Hlavně v začátku utkání jsme jejich tempo nezachytili a z toho pramenilo tolik našich vyloučení. Hůř se potom hraje, když během pár minut prohráváte o dva góly. Bohužel jsme prohráli, ale musíme myslet na další zápas.

Poté přišel duel s Finy, které jste přehráli 3:1. Byl nějaký rozdíl mezi oběma zápasy?
Hlavní rozdíl byl v tom, že jsme dodržovali naši taktiku. Měli jsme povedený začátek a dali první gól. Hráli jsme jako tým.

Vaším zatím posledním soupeřem byli Lotyši, papírově nejslabším tým ve skupině, jak zápas probíhal?
Začali jsme zlehka, příliš jsme nebruslili. Nebylo to přesně to, co jsme si představovali. Naštěstí jsme dali úvodní gól, po kterém jsme se zvedli. Měli jsme hodně šancí, ale bohužel se nám je nedařilo proměňovat. Jsem rád, že jsme vyhráli, tři body pro nás znamenají opravdu hodně a jsme kousek od postupu do čtvrtfinále.

⇒  Petr Beránek

Jaké jsou vaše úkoly v týmu?
Úkoly mám jako každý jiný, akorát hraji hodně v našem oslabení. Důležité je, že se týmu zatím daří a jsme připraveni na další zápasy.

Co říkáte na podmínky v Rusku a zájem diváků o hokej?
Nechodí tak hodně lidí jako například v Kanadě, ale nedá se k tomu příliš říci. Podmínky zde jsou relativně normální, jídlo je špatné, ale i na to už jsem si zvykl. Prakticky už jsem si zvykl na všechno, nic mi nevadí.

Ani zima? V Rusku prý momentálně panují obrovské mrazy?
Je tady hrozná zima. První tři dny bylo -29°C, téměř se nedalo jít ven. Teď už je to o něco lepší.

Vánoce jste strávili už v dějišti mistrovství, jak probíhaly?
Vánoce jsme trávili všichni společně. Měli jsme vánoční večeři, film a dostali jsme i dárek. Určitě to nebylo jako doma s rodinou, ale bylo to fajn.

Toto MS není vaší první zkušeností na podobné akci, lze tedy říct, že nepatříte mezi nováčky...
Ano, je to tak. Už dříve jsem hrával za mládežnické výběry, od šestnáctek až do současnosti. Letos jsem měl možnost hrát na Turnaji čtyř ve Švédsku, kde jsem podal poměrně kvalitní výkon. Byl jsem se sebou spokojen a možná proto jsem byl nominován i na mistrovství světa.

Dá se najít srovnání mezi hrou na mistrovství a zápasy v Erste Bank Eishockey lize?
Řekl bych, že rychlostně to je stejné. Možná EBEL je tvrdší a daleko těžší v soubojích, ale jinak v tom velký rozdíl nevidím.