Jiří Lander: Mezinárodní scéna nás nutí více na sobě pracovat

Rozhovory
ÚT 29. 10. 2013
S kapitánským "C" vede tým znojemských starších dorostenců v jejich první sezoně na mezinárodním poli Erste Bank Juniors League. Jiří Lander se svou rolí pere důstojně a pomalu si zvyká na nový styl hokeje.

V mužstvu máte pozici kapitána, jak jste se k ní dostal?
Hlavní důvod je asi ten, že jsem mezi kluky nejstarší. Žádné speciální úkoly jako kapitán týmu nemám, maximálně tak vedu rozcvičky.

Letošní sezona je první sezonou staršího dorostu v mezinárodním měření sil, dá se srovnat s českou ligou?
Z mého pohledu se to vůbec srovnat nedá. Jsou to dvě úplně jiné ligy s odlišným stylem hokeje. Myslím si, že některé týmy se přibližují i úrovni české nejvyšší soutěže. Hra v EBJL je hlavně tvrdší, rychlejší a prakticky ve všech činnostech kvalitnější.

Je nějak odlišná i příprava na samotné zápasy?
Máme více tréninků než minulý rok a celkově je příprava lepší. Když hrajeme jen jeden víkendový zápas, tak trénujeme od pondělí do pátku, pokud máme dvojzápas, tak je pak volné pondělí. Přeci jen si potřebujeme alespoň den odpočinout.

Jak se dají skloubit víkendové zápasy s přípravou do školy?
Neviděl bych v tom žádný velký problém. Po víkendových venkovních zápasech je to akorát složitější s pondělím, kdy jsme omluveni. Ale jinak příprava do školy není nijak ohrožena.

Občas trochu bojujete s počtem hráčů, jak zvládáte hru na nekompletní tři lajny?
Musí nám vypomáhat i kluci z mladšího dorostu. Největší problém je ale v tom, že máme málo obránců. Většinou jsou to v našem případě útočníci předělaní na beky. Nějaké hráče bychom ještě asi potřebovali.

V zápasech jste docela často vylučováni, jak je to s rozhodčími v lize?
Počet vyloučených hráčů bychom měli z naší strany trochu omezit. Jde spíše o to, udržet nervy na uzdě. S fauly je to složitější... Musím říct, že čeští rozhodčí jsou na tom kvalitativně o mnoho lépe než ti mezinárodní. Je to tak, že v Rakousku většinou pískají rakouští rozhodčí, v Maďarsku zase maďarští a u nás čeští arbitři.

V čem vidíte největší sílu týmu?
Máme dvě poměrné silné lajny. V té třetí jsou většinou mladší hráči, ale nechci říct, že by byli špatní. Hodně bojují a snaží se. O slabších stránkách bych raději nechtěl moc mluvit...

Mohou třeba souviset i s tím, o čem jste se již zmínil...tedy málo klasických obránců?
Ano, to rozhodně ano. Navíc možná by ze sebe mohli dát více i gólmani. Čímž nechci říct, že by byli špatní, ale mohli by se trochu více snažit. Hodně branek inkasujeme, ale na druhou stranu jich i hodně dáváme. Takže se to alespoň trochu vyrovnává.

Docela často dotahujete i tří-čtyřbrankové náskoky soupeře, jak náročné to je?
Samozřejmě to bere hodně sil, ale i když o tolik gólů prohráváme, tak se vždy zvedneme a snažíme se s výsledkem něco udělat. Třeba v Grazu jsme prohrávali 1:6 a ve třetí třetině jsme dokázali stáhnout na 4:6, což byl poměrně slušný výkon.

Jaké jsou cíle kapitána do dalšího průběhu soutěže?
Je to první sezona, takže je složité stanovit si nějaké cíle. V každém případě bych chtěl, abychom byli na vyšších příčkách, než jsme teď. Myslím si, že máme na víc.