Jsme obrana táta a syn, sluší nám to, smál se Lubomír Štach

Aktuální zprávy
ÚT 28. 7. 2009
<em>Znojmo</em> - Pořádně zpocení a unavení byli po prvním letošním tréninku na bruslích hráči Orlů. Po třech týdnech volna proběhlo bleskové seznámení s novou výstrojí a následné vyzkoušení při zátěži na ledě. Jedním z mála, který po hodinovém bloku vypadal poměrně svěže, byl <b>Lubomír Štach</b>. „Docela to šlo, jsem celkem spokojený,“ prohlásil cestou do kabiny.

Třiadvacetiletý obránce se připravuje na čtvrtou sezónu ve znojemském klubu. „Čekal jsem, že to bude horší. Možná to je tím, že jsem byl už pětkrát na ledě v Kanadě na dovolené u známých. Trávil jsem tam ty tři týdny volna a byla možnost jít na led,“ popsal svůj program v posledních týdnech.

První zápasovou prověrkou bude pro orlí tým střetnutí s Kometou Brno příští týden v úterý. „Znám tam skoro 90% kluků. Bude to super zápas, hodně fanoušků, takže se na to těším moc a určitě nejsem sám.“ Velkou část minulé sezóny musel Štach vynechat kvůli nepříjemnému zranění prstu na ruce, nyní se již zdá být vše v pořádku. „Prst drží, zatím si nestěžuji. Nemůžu ho sice ohnout, ale s hokejkou mě to nebolí, takže v pohodě. Neomezuje mě to. Už se moc těším na sezónu, doufám, že budu hrát víc času než loni.“

Úsměvy na tvářích přihlížejících fanoušků vyvolal fakt, že se trenéři rozhodli dát do jedné obranné dvojice k Lubomíru Štachovi jeho skoro-jmenovce Petra Štracha. Zatímco příjmením se od sebe liší jen málo, výškový rozdíl je na první pohled patrný. „Jsme obranná dvojice táta a syn, celkem nám to sluší,“ komentoval pobaveně Štach. „Kdyby se pletlo, tak všechny body můžete psát Štachovi a vyloučení Štrachovi.“

⇒ Adam Havlík

Nejmladším hráčem, který vyjel na led během první hodiny, byl osmnáctiletý Adam Havlík. „Strašný. Je to nezvyk jít po tak dlouhé době na led,“ zhodnotil pondělní trénink. „Musíme teď makat. Za měsíc musíme nabrat co nejvíc, abychom z toho potom žili celou sezónu. Bude to teď asi hodně náročný. Navíc mám komplet novou výstroj včetně bruslí, takže si na to zvykám.“

Třítýdenní volno po skončení suché přípravy si znojemský odchovanec užíval především doma. „První týden jsem nedělal vůbec nic, ani v dalších týdnech jsem to nepřeháněl,“ prohlásil s úsměvem. „Sem tam jsem si šel zahrát tenis, párkrát si zaposiloval a udržoval se v kondici.“ Věkem spadá Havlík ještě do kategorie juniorů, připravovat se však bude s A-týmem. „Měl bych teď trénovat pouze s áčkem, jen na začátku září než začne první liga zřejmě v pár utkáních vypomůžu juniorům. Dál to bude záležet na domluvě trenérů.“

Mladý útočník, který si v minulé sezóně připsal pět extraligových startů, bude mít první šanci předvést své umění 4. srpna proti brněnské Kometě. „Určitě to nebude obyčejná příprava, půlka týmu tady loni hrála. Mají docela výhodu, jsou o týden déle na ledě a budou mít za sebou dva zápasy. Pro nás to je teprve první utkání.“

⇒  Radek Haman

S benjamínkem v kádru Orlů souhlasil i o 21 let starší Radek Haman. „Kdyby to bylo později, v průběhu přípravy, asi by to byl lepší zápas a obě mužstva by byla rozehraná. Bude to trošku vyhecovaný, hraje tam devět nebo deset kluků ze Znojma, takže i prestižní, ale my jsme na začátku a musíme to brát jako přípravu,“ upozorňuje Haman, který v brněnském dresu několik sezón strávil.

Tréninkovou dávku polykal ve stejném tempu jako ostatní. „Docela těžký to bylo (smích). Po třech týdnech volna je to znát, je to jiný pohyb než jsme dělali v létě. Nohy bolí, tělo bolí, navíc máme nové brusle a výstroj, ale pro mě už to není nic neobvyklého.“

„Volno jsem strávil na chalupě na Vysočině,“ popsal na závěr svoji červencovou náplň. „V Čechách bylo výborné počasí, dokonce nám dvakrát nebo třikrát na deset minut vykouklo sluníčko.“