K derby zajíždějí Orli do Jihlavy

PÁ 16. 10. 2009
<em>Znojmo</em> - Znojmo třikrát po sobě nezvítězilo, co víc, nepřipsalo si jediný bod a v tabulce 1. hokejové ligy kleslo ze třetího až na deváté místo. Na svého nejbližšího soupeře, jenž se nachází o dvě příčky výš, však ztrácí pouhý bod. Spolu s Orly vyráží na Vysočinu tři autobusy věrných fanošků, kteří chtějí svůj tým proti odvěkému rivalovi podpořit. Úvodní buly bude vhozeno v 17:30.

Jihlavský celek má velmi bohatou historii. Dvanáctkrát se stal mistrem Československa, pětkrát zvítězil ve Spenglerově poháru, navíc se Dukla stala osmkrát finalistou PMEZ a dvakrát finalistou Světového poháru. V jejím dresu zářili hvězdná jména, které zná každý hokejový fanoušek. Jmenujme např. Martinec, Kaberle, Šejba, Ujčík, Vejvoda nebo bratři Holíkové.

⇒  Útočník Dukly Tomáš Čachotský ještě loni hájil v extralize barvy Znojma

Poslední titul získal tým z Vysočiny naposledy v roce 1991. Na jeho zisku se tehdy podílel i současný znojemský kapitán a útočník Radek Haman. Poté si Dukla ještě dvakrát zahrála čtvrtfinále, ale většího úspěchu už nedosáhla. V sezóně 1998/99 přišla pohroma, když jeden z nejlepších českých celků historie opustil po prohrané baráži se Znojemskými orly po dlouhých 42 letech nejvyšší soutěž.

Jihlava se do extraligy v sezóně 2004/05 ještě jednou podívala. Návrat mezi elitu však dopadl tragicky. Po základní části měla na svém kontě šest výher, pět remíz, jednu porážku v prodloužení, čtyřicet proher v normální hrací době a skóre 89:195. S Orly tehdy prohrála všechny čtyři vzájemné duely. Po roce ji tak znovu čekala baráž, ve které tentokrát podlehla Českým Budějovicím 1:4 na zápasy.

V letošní sezóně se znojemskému soupeři daří střídavě. Z deseti zápasů pět vyhrál a pět prohrál a tabulce první ligy mu náleží sedmé místo. Na svém ledě však body nerozdává a střílí velmi přesně. Své by o tom mohli povídat celky Tábora a Třebíče. Obě mužstva si z Jihlavy odvezli téměř stejný příděl gólů, Slávia inkasovala sedm a jihočeský mančaft šest branek. Jediný Šumperk dokázal odvézt z Horáckého zimního stadionu všechny body, po divoké přestřelce zvítězil 6:5.

Nejproduktivnějším hráčem Dukly je útočník Oldřich Bakus. Z deseti utkání nasbíral 14 bodů za osm branek a šest asistencí. V produktivitě ligy mu náleží druhá příčka, hned za chomutovským Radkem Dudou, který má na svém kontě o dva body navíc. Mezi další produktivní hráče Jihlavy patří Ladislav Rytnauer. Odehrál stejný počet zápasů jako jeho spoluhráč, ale připsal si o jeden bod míň. S deseti asistencemi je nejlepším nahrávačem týmu. Mezi obránci se daří Rostislavu Malenovi (1+7). V brance se prezentuje dobrou úspěšností 92,58 gólmanská jednička Milan Řehoř.

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Horčička - Hořava, Morava, Štach, Protivný, Štrach, Kolafa, Mojžíš - Svoboda, Haman, Plášek, Sedlák, Hradecký, Staněk, Beroun, Sojčík, Havlík, Barták, Vondráček, Vyletelka

HC DUKLA JIHLAVA: Řehoř - Dobrovolný, Malena, Ficenc, Takáč, Kašpar, Březina, Posmyk, Zelený - Čachotský, Bakus, Hodek - Rytnauer, Hanzal, Man - Fiedler, Bezděk, Krupka - Hrbatý, Minčák, Suk

Další zápasy 11. kola