Klademe si jen ty nejvyšší cíle, přiznává trenér juniorů Martin Stloukal

Rozhovory
PO 24. 1. 2011
<em>Znojmo</em> - Všech čtyřiačtyřicet utkání extraligy mají za sebou znojemští junioři. Jejich výkony mnohé překvapily. Není divu, když se tým pod vedením trenéra Martina Stloukala vyhoupl až na třetí příčku, a zajistil si tak přímý postup do play off. Orlí kádr skrývá nadějné mladé hokejisty, které trenéři poctivě sledují a zapracovávají i mezi muže hrající první ligu. „Všichni hráči patří Znojmu. Jsou pro klub velkým příslibem a bohatou budoucností,“ nešetří slovy trenér juniorů.

Máte za sebou základní část juniorské extraligy. Jak byste ji zhodnotil?
Když budu upřímný, tak spokojený nejsem, protože jako trenér jsem v kabině neustále zdůrazňoval, že chci být první. Samozřejmě kluci to chtěli jistě taky. Měli jsme tam dvě velké šance, kdy jsme na prvním místě mohli být, ale nebyli jsme. Taková velká kaňka při představení v základní části, byl zápas v Havlíčkově Brodě. To jsme nezvládli a prohráli 0:1. Byla to hrubka, kterou si ode mne hráči drsně vyslechli. Je to škoda, mohli jsme tu soutěž vyhrát.

Trenér juniorů Martin Stloukal

Před sezónou přišlo hodně nových hráčů. Jak jste spokojený s jejich výkony?
Domnívám se, že to můžeme ohodnotit kladně, protože všichni hráči teď patří Znojmu. Investovaly se peníze do jejich nákupu a myslím, že jeden vedle druhého jsou pro Znojmo velkým příslibem a bohatou budoucností.

Před pár dny přišel do Znojma i finský gólman Riku Härmä.
To se přiznám, že v tom mám prsty já. Už někdy v listopadu, když se Jakub Kameš rozhodl skončit s hokejem, jsme si povídali s Pavlem Oherou. Snažil jsem se Kubu osobně kontaktovat, aby se vrátil, ale bohužel jeho rozhodnutí je pro nás nezvratné. Museli jsme tedy začít shánět nového gólmana, protože tu nemáme žádný ročník 1992. Zkoušíme tu tedy teď finského gólmana, který už má jakousi historii za muže. Podepsali jsme s ním kontrakt do roku 2016, takže opět je to pro Znojmo zboží, které bude jistě mít svoji kvalitu.

V posledních dvou zápasech jste hodně nasazovali dorostence. Jak jste s nimi spokojený?
Samozřejmě je chceme zapracovávat. Je tam celá lajna kmenových hráčů Znojma, takže je postupně zkoušíme. Teď se snažíme zapojit i obránce, pro které to bude přeci jen složitější. Určitě je v našem plánu zapojovat ty kluky i během těch deseti zápasů v nadstavbě a připravit je na další sezónu.

Někteří junioři odehrají za den i dva zápasy. Nejprve za juniory, a pak večer za áčko. Jak to vnímáte?
Já to nevnímám vůbec špatně, naopak tam je logika. Ti kluci musí být v zápřahu, pokud chtějí prorazit do velkého hokeje, tak musejí makat a pracovat více, než jejich konkurence. V juniorce dostanou kondici a v mužích zkušenosti. Nedávno jsme seděli s Karlem Soudkem a shodli se na dalším programu pro tyto hráče. Bude to pro ně nejlepší, když budou v zápřahu a trénovat třeba i dvakrát za den. Věříme, že v play off se to potom ukáže. Jak už v mužích, tak i v juniorech.

Znojemská juniorka letos válí, uspěje i v play off?

Jaké budou vaše cíle mezi elitní šestkou?
Budeme se chtít umístit v první čtyřce, to znamená mít v play off výhodu domácího prostředí o zápas více. Určitě musíme počítat i s tím, že budeme zapracovávat všechny hráče, a tak musíme být více trpěliví. Sobotní zápasy budeme tedy hrát na 99 procent bez těch juniorů, kteří budou působit v áčku, ale i přesto si klademe ty nejvyšší cíle.

Před sezónou se rozeběhla spolupráce s Třebíčí. Jak se vyvíjí v současnosti?
Tak teď se vrátil Vojta Kún a okamžitě se zařadil. Je platný hráč, z čehož mám obrovskou radost, protože zezačátku v přípravě jsem s ním trochu bojoval. On ale pochopil, o čem to je, a já do něho vkládám velké naděje, že by z něho mohlo něco být. Škoda je Franty Nahodila, který si zranil rameno, takže v podstatě začíná znovu a necháme ho v Třebíči do konce sezóny. Víme i o mladém Milanu Kastnerovi. Já ho monitoruju, každý týden mluvím s trenéry. Je to jen o něm. Buď má hokej rád a překoná sám sebe, pak má ve Znojmě dveře otevřené. Pokud se ale tak nestane, tak bohužel. Konkurence je tady tak veliká, že se sem nedostane.