Leoš Zajíc: Za svůj návrat do Znojma jsem rád

Juniorský hokej
PÁ 20. 6. 2014
Znojemskou juniorku vede od startu suché přípravy nový lodivod Leoš Zajíc. Jih Moravy není pro zkušeného kouče neznámé prostředí, před lety zde pracoval nejen s mládežnickými oddíly, vedl dokonce i A-tým Orlů. „Mým cílem je podávat s juniory nadále solidní výsledky,“ prozradil trenér.

Po osmi letech jste opět kývl na znojemské angažmá, jak se vše seběhlo?
Už v průběhu minulé sezóny jsem udržoval kontakt s trenérem Kučírkem, takže jsem sledoval, jak kluci hrají. Ve Znojmě jsem už párkrát trénoval, takže mě zajímalo, jak se kluci vyvíjejí, jak si vedou. Poté jsme se domlouvali, že by nebylo špatné, kdybych na svou dřívější práci v klubu navázal. Pan Kučírek odešel k nižším věkovým kategoriím, takže já jsem byl za tuto příležitost rád.

Byl jste se podívat na nějaké zápasy i osobně?
Já jsem byl hodně vytížený v Praze na Slavii, takže ne. Ale byl to spíše telefonický kontakt, sledoval jsem zápasy na internetu. V podstatě jsem věděl i to, kdo mužstvo táhne, kteří hráči jsou silní. Docela jsem to tedy sledoval.

Kde jste trénoval po svém odchodu ze Znojma?
Po Znojmě jsem byl dva roky v Kometě, kde jsem trénoval juniory. Poté jsem odešel do Slavie Praha, tam jsem byl také dva roky. Dělal jsem asistenta u šesté až osmé třídy. V té době jsem trochu odpočíval, nabíral síly. S těmito dětmi se pracuje trochu jinak, byla to jiná práce než u juniorky. Ale samozřejmě je to stále velká zodpovědnost.

Leoš Zajíc

Kdy jste s juniorkou začal letní přípravu?
Začínali jsme první týden v květnu. V prvních pěti týdnech jsme se soustředili na objem přípravy, teď se snažíme zapracovat na rychlosti. Takže už postupná příprava na led.

Kolik hráčů s vámi přípravu absolvuje?
Mám v týmu osmnáct hráčů. Vše bylo ztíženo tím, že jsme měli hodně kluků, kteří dodělávali maturity. Takže docházka byla tak ze sedmdesáti procent. Dost kluků navíc dojíždí, takže v průměru trénujeme tak v patnácti.

Loňská juniorská jednička Dovina odchází, jak to vypadá s gólmany?
Zatím nemáme ani jednoho brankáře. Trénoval s námi Petr Helešic, ale ten se spíše soustředí na Moravské Budějovice. Doufáme, že se nám podaří nějakého gólmana, který by nám mohl dělat jedničku, vyjednat. Ideální by bylo, kdyby mohl zároveň chytat jako trojka u A-mužstva.

Případně by se v juniorce mohl objevit Patrik Nechvátal, který je u A-týmu...
Patrik by teoreticky mohl, ale my s tímto vůbec nekalkulujeme. My si představujeme gólmana, který by s juniorkou denně trénoval, což by v tomto případě nešlo. Samozřejmě bychom ho pouštěli v případě potřeby i na tréninky s A-mužstvem, ale stabilně by měl chytat za juniorku.

Jak to tedy vypadá se složením týmu?
Přišlo nám asi sedm hráčů ze staršího dorostu. Noví hráči zatím nepřišli, ale určitě je ještě budeme hledat. Hlavně z ročníků 1993 a 1994, tedy ty trochu zkušenější. Máme tu dost mladých hráčů, ale potřebujeme i starší, kteří by si navíc mohli zahrát i za Moravské Budějovice. Já bych přivítal, kdyby se tak v týmu objevili starší hráči a nějaký kvalitní gólman. Potom by tým mohl fungovat a opět podávat solidní výsledky. Přiznejme si, že nám odešlo devadesát procent gólů s Nováčkem a Špačkem, takže to bude opravdu znát. Navíc skončil Matyáš Hložek, Vojtěch Žemlička se vrátil do Slavie, ale přemýšlí o jiném zahraničním angažmá.

Hlásí se vám hráči i sami? Je zájem o působení ve Znojmě?
Hlásí se, ale spíše ročníky 1996, 1997, ale jak už jsem říkal, my potřebujeme starší hráče. Takže si počkáme, někdo se určitě objeví. Potom teprve můžeme o posílení přemýšlet.

Jak jste zatím spokojen s přístupem hráčů k přípravě?
Myslím si, že tady nebyl ani jeden hráč, který by nešel naplno, který by se nesnažil. Po této stránce mohu být spokojen. S čím nejsem spokojen je to, že by nás tu mělo být nějakých pětadvacet...navíc do toho maturity, ale s tím nic nenaděláme.

Byly už zveřejněny nějaké informace o tom, jak bude probíhat příští ročník EBYSL?
Zatím nic nepřišlo, čekáme na nějaké stanovy každý den. I pro nás je to směrodatné. Přesně vlastně ještě nevíme, jak to bude s výjimkami atd. Takže teď je to takové trochu čekání.

Jak dlouho ještě plánujete pokračovat v suché přípravě?
Budeme trénovat do konce příštího týdne, tedy do 28. června. S hráči, kteří mi tu ještě v prvním týdnu prázdnin zůstanou, bych chtěl pokračovat v další přípravě, která by trvala ještě jeden týden. Chtěl bych času plně využít, aby nebyla velká pauza mezi suchou přípravou a nástupem na led. Na ten bychom šli 21. července.

Máte už dojednaná přípravná utkání?
Přípravné zápasy máme. Je jich na programu asi dvanáct. Opět se utkáme s A-týmem Moravských Budějovic. Bude to navíc takové pozorovací utkání, kdy si budeme moci trochu ujasnit, kteří hráči by mohli v sezóně naskočit do seniorského mužstva Moravských Budějovic.