Marek Uram opět na znojemském ledě

Rozhovory
PO 16. 8. 2004
Z n o j m o - Do týmu Orlů se vrátil z přípravy v ruském Spartaku Moskva <b>Marek Uram</b>. Prominentní střelec Znojma tak nepřeruší své působení v české extralize a i nadále může bavit ochozy zimních stadiónů svými střeleckými parádami. V pondělí odpoledne se zapojil do tréninku, sdělil svoje dojmy z krátkého působení v Rusku a vyjádřil naději, že v nejbližší době vyjede na led do přípravných zápasu před extraligovou sezónou.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Po čtyřech odehraných přípravných utkáních vám Spartak Moskva ukončil kontrakt. Jaký vidíte důvod?
Hlavní problém byl v tom, že jsme tam byli tři cizinci a oni hlavně chtěli nějakého obránce. Slyšel jsem to kolem sebe pořád. Rozhodovali se hlavně mezi mnou a Martinem Štrbou, kdo odejde. Martin je jiný typ hráče, než jsem já. Já jsem víc technický, víc se tlačím před branku a svoji hru jsem neměl šanci ukázat. Vůbec jsem se k tomu nedostal.

Jak jste vnímal přípravné zápasy?
Na pocity z těch zápasů vůbec nedám. Bylo to první seznamování nejen s týmem ale i s ledem. Počítal jsem s tím, že jsem tam na zkoušku. Snažil jsem se hodně bruslit, sledovat hru, jakým systémem to hrají, sledoval jsem ostatní hráče.

Jaký systém hry prosazují trenéři Spartaku?
Mančaft je založen velmi defenzivně a hraje tam křídlo s křídlem.

Do které řady jste byl nasazován?
Hrál jsem ve druhé lajně, většinou s Martinem Štrbou.

Nešel jste do týmu, který má ambice na přední příčky ruské superligy. Jaký dojem na vás klub udělal?
Spartak Moskva je normální mančaft, který před rokem spadl ze superligy, letos se mu podařilo znovu postoupit. Nemají žádné velké ambice, jejich cílem je udržet se.

Dá se srovnat letní příprava u nás a v Rusku?
Letní příprava tam probíhá trochu jinak. Dva týdny se trénuje na suchu, pak jsme odjeli do Finska. Tam už probíhala celá příprava na ledě. Hodně se tam běhá. Neposiluje se tak jak tady, ruce vůbec ne. Dělají tam maximálně čtyři až šest cviků, které se opakují pořád dokola.

Neměl jste strach ze známé tvrdé ruské přípravy?
Obavy jsem neměl, přibližně jsem věděl do čeho asi půjdu. Myslel jsem si, že to bude daleko tvrdší, nakonec mě překvapilo, že se to dalo docela v pohodě zvládnout.

Do Moskvy jste odcestoval až koncem června, byl jste na to připraven?
Trénoval jsem samozřejmě i předtím sám, protože jsem tam nechtěl přijet nepřipravený. Měl jsem ale problémy s kolenem, měl jsem tedy pauzu. Ale pak jsem trénoval s Liptovským Mikulášem, takže jsem tam přijel do rozběhnuté přípravy a absolutně v pohodě jsem to zvládal.

A co proslulá „baza“?
Tak bazu jsem zažil. Hrozná je hlavně v tom, že jsou to staré baráky, které snad pamatují Stalina. Na druhou stranu nějaké tlaky, teror nebo povinné večerky, to jsme tam nezažili. Že by jsme tam byli zavřeni, to ne.

Kdyby přišla další nabídka z Ruska, šel by jste tam znova?
Ve Znojmě mám ještě na dlouhou dobu podepsanou smlouvu, mám tam klauzuli, že v případě dobrého zahraničního angažmá jsem volný hráč. Tu klauzuli mi klub splnil, takže dodržím platnou smlouvu a ve Znojmě zůstanu. Po další sezóně by to muselo být jednání klubu s klubem a musela by to být obrovská suma, abych o tom vůbec přemýšlel.

Samotná Moskva má skoro tolik obyvatel jako celé Česko. Jaký na vás udělala dojem?
Moskva je obrovské město, určitě si tam každý to svoje najde. Ale je to hrozně zdlouhavé, všude je daleko, hrozně moc aut. Mně se tam ten život vůbec nelíbil.

Co vaše přítelkyně?
Měla za mnou přijet až přibližně za tři týdny, protože máme v listopadu termín narození prvního dítěte. Bohužel to už nestihla.

Po ruské anabázi jste se vrátil na znojemský led…
Dneska jsem si jel pro nové brusle, proto jsem absolvoval jen odpolední trénink. V podstatě celá výstroj je nová, takže to bylo jako bych byl poprvé na ledě. Musím si zvyknout a taky proto jsme se s trenéry domluvili, že do zápasu proti Liberci ještě nenastoupím. Taky mám týdenní tréninkový výpadek, tak by to nemělo vůbec smysl. Uvidíme ve čtvrtek nebo v pátek. Musím se do toho nejdříve dostat, proto jsme ještě ani s trenéry nemluvili o tom, do které pětky mě zařadí.