Martin Stloukal: V této fázi soutěže se gólových hodů nedočkáme

ST 2. 1. 2013
<em>Znojmo</em> - Tři zápasy a čtyři vstřelené góly. I to je vizitka, kterou se v posledních dnech prezentují znojemští hokejisté. Přesto jim relativně slabší koncovka přinesla dva body, které mohu být v konečném součtu velmi důležité. „Teď už jsme v podstatě v přímém boji o play-off. Los závěru základní části nám příliš nepřeje, ale není čas uhýbat,“ říká znojemský trenér Martin Stloukal.

Máte za sebou kvalitně odehrané utkání se Záhřebem s trochu smolnou prohrou 1:2 po samostatných nájezdech, jak hodnotíte průběh duelu?
Musíme si říct, že Záhřeb nepřijel v úplně nejsilnější sestavě. Měli tady jen devět útočníků, chytal druhý gólman. Tím ale nechci nijak shazovat svůj tým. Také my nemáme k dispozici všechny útočníky. Přesto jsme mohli vést po první třetině v pohodě 3:0 a už si jen pohlídat průběh utkání. Můžeme se bavit i o tom, že od nás odešlo střelecké štěstí. Doposud jsme dávali docela dost gólů, až poslední tři až čtyři zápasy je to slabší.

foto
⇒  O jedinou gólovou radost se na Nový rok postaral Adam Havlík

Dá se říct, že mizerná produktivita je momentálně ten největší problém týmu?
Nechci tvrdit, že dáváme málo gólů, ale na každého přijde slabší chvilka. Máme dlouhodobě problémy s marodkou, to je asi ta největší potíž. Hráči neustále odcházejí a zase se vrací, na chvíli utvoříme nějakou formaci, po pár zápasech se nám zase rozpadne. Já s týmem nějakým způsobem žiji, takže se obávám, že nás spíše dohání naše nezkušenost. Přeci jen soutěž je vyrovnaná, o nejlepší šestku hraje reálně nějakých osm až devět týmů.

V posledních zápasech nezvládáte třetí třetiny, které většinou rozhodnou o prohře Znojma. Čím to může být?
Je to z velké části dané tím, že nemáme tak zkušené hráče. I zahraniční hokejisté, kteří přišli, toho nemají až tolik odehráno ve „velkém“ hokeji. S výjimkou Bryana Bickella, i když on také hrával ve třetí lajně, takže tolik velkých momentů také neodehrál. Ti mladí kluci, které tady máme, jsou v každém případě šikovní a perspektivní, přesto většinou chodí do závěrečné třetiny zbytečně nervózní. Nedokážeme tak ve třetím dějství najít mezivariantu, pasivní způsob hry, kdy nemáme v ohrožení vlastní bránu, ale přitom se nic neděje. Toto nám dělá problémy. Teď už padá a bude padat méně gólů, už jsme v podstatě před play-off. Nezvládat zápasy v poslední třetině by pro nás mohlo být osudné.

V této fázi ligy se tvrdě bojuje o každý bod, který může být velmi důležitý. Sledujete proměny vyrovnané tabulky po každém kole?
Abych pravdu řekl, tak já to až tak podrobně nesleduji. Týmy bojující o play-off si navzájem požírají body. Snad jen čtyři výhry nebo čtyři prohry v řadě by mohly dát jasnou informaci o tom, jak po základní části skončíme. Momentálně nemáme moc dobrý los. Čekají na nás dvě povinné domácí vítězství nad Innsbruckem a Dornbirnem, ale jinak všechny rozhodující zápasy odehrajeme na hřišti soupeře. Situace pro nás není extra výhodná, ale co se dá dělat.

Mluvil jste o marodce v mužstvu, jak to vypadá v současné chvíli?
Jiří Beroun měl otřes mozku, snad přijde na trénink ve čtvrtek, ale u tohoto typu zranění nikdy nevíte. Začali s námi opět trénovat také Marek Uram a Peter Pucher. Nově v Klagenfurtu musel odstoupit ze hry Martin Podešva, který schytal ránu golfákem nad koleno. Nemůže chodit, skáče po jedné noze. Prostě sestavu lepíme jak se dá. Letos jako kouč nemám tolik štěstí na málo zranění v kádru. Když máte zdravé hráče, tak mužstvo chytí rytmus. To nám chybí.

Navíc z úterního zápasu odstoupil také Lubomír Štach...
Luboš hraje dlouhodobě s vleklým zraněním třísla. Vždy se mu to na nějaký čas uklidní, ale dneska se bolest zase ozvala.

Jak je na tom Kim Strömberg a jeho avizované bolesti zad?
Kim chodí na masáže, přemýšlí se o nějakých obstřicích. Hrát chce, do zápasu nastoupí, ale já jako trenér vidím, že to není takové jako na podzim.