NHL a extraliga nejdou srovnávat, říka několikanásobný mistr světa František Kaberle

Rozhovory
ST 25. 8. 2010
<em>Znojmo</em> - Jednou z výrazných posil Pardubic je urostlý František Kaberle. O jeho zkušenostech nelze pochybovat. Doma má pět zlatých a dvě bronzové medaile z mistrovství světa, jeden bronz z olympiády z Turína a svoji sbírku završil v sezóně 2005/2006 vítězstvím ve finále Stanley Cupu v týmu Carolina Hurricanes. Extraligový úspěch mu prozatím schází. Šestatřicetiletý obránce vyrůstal na Kladně, kde působil i minulou sezónu. „Nepohodl jsem se na Kladně, takže jsem si řekl, že bude lepší, když letos budu hrát někde jinde,“ zdůvodnil v rozhovoru svůj přestup do Pardubic.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

V přípravě se vám zatím příliš nedaří. S čím jste šli do zápasu proti Znojmu?
Určitě jsme si chtěli vyzkoušet nějaké nové věci. Samozřejmě jsme chtěli i vyhrát, ale to se nepovedlo.

Před pár dny jste se vrátili z turnaje ze Švýcarska. Vyhráli jste jen jednou. Jak hodnotíte celý turnaj?
Sice jsme dvakrát prohráli a jen jednou vyhráli, ale myslím si, že si z toho turnaje máme co vzít. V naší hře jsou chyby, které musíme zlepšit a je dobré, že se objevily teď, protože máme čas na to, abychom je odstranili.

Ve Znojmě jste nastoupili ke čtvrtému zápasu v posledním týdnu? Jak je to pro hráče náročné?
Je to přípravné období, takže se dost trénuje. Ta únava na nás určitě je.

V minulé sezóně jste hrál na Kladně. Co vás vedlo k tomu odejít do Pardubic?
Nějak jsem se nepohodl na Kladně, takže jsem si řekl, že bude lepší, když letos budu hrát někde jinde. Byl jsem dlouho v kontaktu se Zbyňkem Kusým, manažerem Pardubic, tak jsem odešel tam.

Měl jste i jiné nabídky? Třeba ze zahraničí?
Měl jsem něco ze zahraničí, ale kvůli rodině jsem chtěl zůstat v Čechách, i proto jsem se rozhodl pro Pardubice.

V minulém ročníku extraligy vyhrály Pardubice titul. Jaké jsou vaše cíle pro aktuální sezónu?
Určitě se chceme dostat do play off a tam uhrát co nejlepší místo. Budeme muset jít zápas od zápasu.

Hrál jste dlouho i v NHL, teď jste se vrátil do extraligy. Je to pro hráče velký rozdíl?
Hokej je úplně jiný. Tady je větší hřiště, i styl hokeje je jiný. V NHL se hraje více do těla a je tam méně času na všechno. I zázemí jiné. Nejde to vůbec srovnávat.

Na které vaše angažmá vzpomínáte nejraději? A proč?
Musím říct, že na všechna působiště, kde jsem byl, tak vzpomínám rád. Všude bylo něco dobré víc, něco míň. Celkově jsem ale neměl místo, kde bych byl absolutně nespokojený.

Pomýšlíte, že byste se v závěru kariéry ještě podíval do zahraničí?
Už mi bude sedmatřicet. Sice se říká, nikdy neříkej nikdy, ale myslím si, že do zahraničí už nepůjdu.