Nové tváře Orlů - Petr Svoboda

Portréty
PO 17. 6. 2002
Jedním z nejsledovanějších postů v každém hokejovém týmu je brankář. Kuriózní je, že svatyni znojemského týmu bude od letošního roku střežit bratrská dvojice. Ke zkušenému Oldřichovi se přidá jeho mladší bratr <b>Petr Svoboda</b>.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Petr pochází ze sportovní rodiny, otec dělal atletiku a matka krasobruslení. Starší bratr Oldřicha a Petra se závodně věnoval karate, kde to dotáhl až na hnědý pásek. Do hokejové branky se Petr postavil již ve čtyřech letech. "Olda v té době chytal a tak táta chtěl, abych byl taky brankářem." Svůj první zápas hrál už v šesti letech za Hradec Králové. V juniorském věku krátce působil ve Vsetíně, který měl tehdy dohodu s Hradcem o hostování jejich hráčů. Byl také nominován do reprezentačního B výběru "18", spolu s Adamem Svobodou a Vlastimilem Lakosilem jako brankářská trojka. "Tam byla taková konkurence, že jsem se do branky skoro vůbec nedostal."

Nejlepší sezónu prožil loni v Hradci Králové, kde byl hodnocen jako nejlepší brankář ve II. národní lize. "Loňská sezóna se mi opravdu vydařila. Hráli jsme vlastně dvě soutěže - II. ligu za Hradec a I. ligu za Šumperk, který se dostal do finančních problémů, a proto účast v soutěži prodával. Šumperk se v té době pohyboval na hraně baráže, ale nám se povedlo I. ligu zachránit. Byla kolem toho velká euforie a na hokej chodilo okolo čtyř tisíc lidí," vzpomíná. "Tento úspěch určitě napomohl i k mému angažmá ve Znojmě."

S bratrem vycházel vždy dobře: "Já jsem měl bráchu, vedle jiných vynikajících gólmanů, vždycky za vzor. Chtěl jsem se mu vyrovnat a pokud to půjde, být i lepší než on. Ale cíle si kladu postupně, a když na sobě budu poctivě pracovat, věřím, že se mi to snad podaří." Aby nevyšel ze své skvělé formy, bude mít možnost v příštím ročníku hájit také branku Hradce Králové. "Mám ve smlouvě klauzuli o střídavém startu v Hradci, protože brankář chytat musí. Žádný trénink vám zápas nenahradí."

Velkou neznámou pro Petra byly první tréninky. "Po týdnu jsem myslel, že se tady sbalím a odjedu domů, že už to nevydržím. Musel jsem hodně překousnout, abych to vydržel. Pak jsem to překonal a zjistil jsem, že už to půjde. Víte, netušil jsem, že rozdíl v náročnosti tréninku a fyzická zátěž bude tak odlišná, než na co jsem byl doposud zvyklý. Na trampolíně jsem taky skákal poprvé až tady ve Znojmě. Už abychom byli na ledě."

Má rád všechny sporty, ale nejvíce jej v poslední době baví squash. Jako vyučený umělecký truhlář má vztah k i manuální práci, což dokládá, že má šikovné ruce, které jsou pro každého brankáře nezbytností. Třeba jednou bráchovi vytesá bustu. Rád používá počítač a sleduje dění ve sportu i ve světě na internetu.

Petr Svoboda #1

Narozen: 10.12.1978