Orli Znojmo Orli Znojmo

Noví soupeři Orlů #1: Týmy plné reprezentantů

Noví soupeři Orlů #1: Týmy plné reprezentantů

Znojmo - Stojaté vody české první ligy vyměnil znojemský hokej před novou sezónou za atraktivnější a dynamickou mezinárodní Erste Bank Eishockey Ligu. S ní zavítá do Znojma také desítka zbrusu nových soupeřů, se kterými Orli do této doby nikdy nezměřili své síly. Co na Znojmo čeká? V prvním díle představení nových znojemských protivníků se zaměříme na zahraniční účastníky ze Slovinska a Maďarska.

HK Acroni Jesenice

HK Acroni Jesenice

HK Acroni Jesenice je slavným slovinským hokejovým týmem působícím v podhůří Alp poblíž hranic s Rakouskem. S 22 tisíci obyvateli se jedná o nejmenší město v EBEL, oblast a město samotné má ale velkou hokejovou a krasobruslařskou tradici. Místní hokejisté celkem 23x opanovali bývalou jugoslávskou ligu, po osamostatnění Slovinska také devětkrát místní soutěž, a to včetně posledních čtyř ročníků.

Úspěchy mužstva a příhodná poloha způsobily, že Jesenice se v roce 2006 stala prvním klubem mimo Rakousko, který vstoupil do EBEL. Největších úspěchů v lize dosáhla hned v prvních ročnících. V sezóně 2006/07 obsadila páté místo, tehdy ale v lize působilo osm mužstev a do play-off postupovali jen první čtyři. V dalších dvou sezónách se probojovala pokaždé do čtvrtfinále, v němž ale nestačila na Linz (2:3 na zápasy) a o rok později ani na Salzburg (1:4).

Další sezóny přinesly spíše zklamání, finanční těžkosti, s tím spojený pokles výkonnosti a umístění mimo play-off. Problémy mimo led se ale klubu podařilo vyřešit a nadále spřádá plány na úspěch v mezinárodní konfrontaci.

Největší hvězdy

O hlavní zbrani Jesenice loni nebylo pochyb. Útočné reprezentační trio Sabolič, Tičar, Jeglič bylo k nezastavení, jejich úspěch ale neušel pozornosti ostatních klubů. Sabolič zamířil do konkurenčního Záhřebu, Tičara a Jegliče zlákalo švédské Södertälje. Klub, kde působí také český brankář Michal Fikrt, tak musí hledat náhradu. Mohla by se jí stát kanadská dvojčata Tyler Donati a Justin Donati, jejich krajan Wacey Rabbit nebo další z mnoha slovinských mladíků čekajících na příležitost.

Trenér

Historický přehled trenérů jesenického hokejového mužstva nese výraznou československou stopu, na lavičce se vystřídalo celkem 11 Čechů a Slováků. Pro sezónu 2011/12 ale u týmu pokračuje Fin Heikki Mälkiä se zkušenostmi z finské a dánské nejvyšší soutěže.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Dvorana Podmežakla)

HDD Tilia Olimpija Ljubljana

HDD Tilia Olimpija Ljubljana

HDD Tilia Olimpija Ljubljana je celý název hokejového celku z hlavního města Slovinska. Lublaň je s 280 tisíci obyvatel také největším městem země. Hokej se zde hrál už před druhou světovou válkou a místní klub si na své konto připsal celkem 13 titulů bývalé Jugoslávie. Po osamostatnění Slovinska si Olimpija dlouho užívala dominanci nad slovinskou hokejovou scénou a v letech 1995 – 2004 vyhrála deset titulů za sebou, od té doby ale po vzestupu rivala v Jesenici uspěla už jen jednou v roce 2007.

Ve stejném roce vstoupil klub společně s maďarským Fehérvárem do EBEL a dal o sobě okamžitě ve velkém stylu vědět. Ve své první sezóně sice v základní části nedominoval a obsadil až sedmé místo, v play-off ale začala senzační jízda. Skvělou formu Slovinců odnesl nejprve ve čtvrtfinále Klagenfurt (3:0 na zápasy) a následně v semifinále Linz (4:2). Lublaň dokonce vyhrála tři z prvních čtyř finálových klání, jenže v tom čtvrtém nesplnila pravidla bodového systému pro registraci hráčů do utkání, o vítězství kontumačně přišla a následně ztratila i celou sérii poměrem 2:4.

Na tento velký úspěch se klub zatím marně snaží navázat. Další dvě sezóny skončil mimo play-off, loni se do vyřazovacích bojů sice dostal, ve čtvrtfinále ale tentokrát proti Salzburgu neměl šanci a prohrál 1:4.

Největší hvězdy

Vedení Lublaně se na rozdíl od rivala z Jesenice podařilo udržet většinu svých největších hvězd z minulé sezóny. Fanoušci se tak nadále mohou těšit na nejproduktivnějšího hráče Johna Hughese, slovinského reprezentanta Žigu Pance, Fina Tomiho Mustonena, ale také českého útočníka Petra Šachla, bývalého hráče extraligových Bílých Tygrů z Liberce.

Šachl si v loňském ročníku mohl v kabině popovídat česky s brankářem Janem Cháberou, kterého znojemští fanoušci mohou znát dokonce z 1. ligy, kde působil v dresu Chomutova. O dalším Cháberově působišti ale zatím rozhodnuto není a klub nejspíš bude v bráně spoléhat na Američana Lamoureuxe a mladého Slovince Pintariče.

Trenér

Také druhý slovinský celek v EBEL povede do nadcházející sezóny finský hlavní kouč. Bývalý finský reprezentant Hannu Järvenpää si zahrál i v NHL, letos začne na střídačce Olimpije už svou třetí sezónu.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Hala Tivoli)

SAPA Fehérvár AV19

SAPA Fehervar AV19

SAPA Fehérvár AV19 je nejslavnější maďarský hokejový klub sídlící v Székesfehérváru, devátém největším městě Maďarska ležícím 65 kilometrů jihozápadně od Budapešti. Fanoušci mohou tým znát také jako Alba Volan. S tímto názvem se tým účastnil několika finálových turnajů mezinárodního Continental Cupu. V letech 2005 – 2007 finále tohoto klubového turnaje dokonce pořádal a na domácí půdě dokázal v roce 2005 vybojovat třetí místo.

Bez nadsázky lze říci, že tým obsahuje výběr toho nejlepšího z maďarské hokejové scény. Vždyť také reprezentace Maďarska na jarním mistrovství světa první divize v Budapešti využila hned 10 hráčů Fehérváru a všech pět nejproduktivnějších hokejistů národního týmu působí právě v tomto klubu! I přes jejich výrazný příspěvek (Balázs Ladányi nasbíral ve 4 utkáních 12 bodů) Maďarům postup do elitní divize těsně unikl, když v rozhodujícím střetnutí podlehli v prodloužení Itálii.

Dominanci Fehérváru v Maďarsku dokládá fakt, že od roku 2003 vyhrál devět domácích titulů za sebou bez přerušení. Nyní se snaží prosadit i v mezinárodní konkurenci EBEL, kam vstoupil v roce 2007. Od té doby se pohybuje většinou ve spodních příčkách tabulky. Největší úspěch zaznamenal v sezóně 2009/10, kdy po základní části obsadil šestou pozici a postoupil do čtvrtfinále. Tam poměrem 1:4 na zápasy nestačil na Vienna Capitals.

Největší hvězdy

Klub udržel nejproduktivnějšího hráče loňské sezóny Erica Johanssona (47 bodů v 38 zápasech) a přilákal dvě osobnosti z Itálie, kanadského brankáře se zkušenostmi z NHL Adama Munroa a kapitána italské reprezentace Cristiana Borgatella. Jinak spoléhá na maďarské reprezentanty, mezi kterými vyčnívají především obránce Viktor Tokaji a útočníci Balázs Ladányi s Mártonem Vasem.

Trenér

Hlavním koučem je Kevin Primeau. Pětapadesátiletý Kanaďan působil šest let v roli asistenta Edmonton Oilers v NHL, po přesunu do Evropy trénoval v Německu, Rakousku i Švýcarsku. Do Fehérváru přišel v říjnu loňského roku, zároveň byl vybrán jako hlavní trenér maďarské reprezentace do osmnácti let. Primeauovým asistentem je maďarský kouč István Kóger.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Ifjabb Ocskay Gábor)