Ohlédnutí za první čtvrtinou ČTELH

Aktuální zprávy
SO 19. 10. 2002
Z n o j m o - Chcete vědět, jak se plní předsezónní očekávání trenérského tria, jaká panuje spokojenost s dosavadním průběhem ligy a proč je dobré, když diváci někdy pískají? Pokud ano, tak si nenechejte ujít pohled na první čtvrtinu extraligy očima hlavního trenéra Znojemských orlů <b>Miloslava Hořavy</b>.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Po první čtvrtině je Znojmo na 4. místě. Sedmkrát se podařilo Orlům vyhrát, jedenkrát remizovali a na kontě mají pět proher. Jak jste spokojen s touto bilancí?
Umístění je slušné, ale na druhou stranu musím říct, že mužstvo je natolik kvalitní, že by bylo srábacké klást si cíle jako být do osmého místa. Postavení v tabulce odpovídá síle mužstva a formě, ve které hrajem. Odehráli jsme několik špatných zápasů – Liberec, doma Pardubice. Zápas proti Třinci se taky nepovedl.

Přišly tři porážky v radě a začalo se hovořit o krizi v týmu. Byla to skutečně krize?
V žádném případě se nejednalo o krizi. Hrajeme letos trochu jiný hokej, než na který byli hráči zvyklí. Možná, že styl hry, který nám přináší výsledky, hráče tolik nebaví a v tom asi bude malý rozpor. Není to ale v žádném případě nic vážného. Trenéři jsou tady od toho, aby dostali hráče na svou stranu. Hráči jsou prvořadí, ti dělají výsledky.

Nemohl mít na mužstvo vliv odchod Oldy Svobody?
To si nemyslím.

Odchod O. Svobody je v mediích nazýván vyhazovem. Je to správná formulace?
S Oldou jsme si to vysvětlili a dál jsme to nechtěli rozebírat. Klub se k němu zachoval slušně a umožnil mu, když nebyl zájem o prodloužení smlouvy ani z jeho strany ani ze strany klubu, angažmá jinde, třeba v zahraničí, což se teď potvrdilo. Určitě to bylo překvapivé hned po druhém kole, ale mám tu zkušenost, že je třeba dát hráči více času k tomu, aby se uchytil jinde.

Míchalo se sestavou. Hledali jste optimální složení?
Mně nepřipadá, že jsme se sestavou bůhvíjak míchali. Největší změnu jsme udělali, když jsme chtěli pomoct Peterovi Pucherovi, kterému se nedařilo, jeho přesunutím do řady k Ludvíkovi a Petrovi Kumstátovi. Ze začátku tím nebyl nadšený, ale je to profík se vším všudy, vzal to a pomohlo to. Dnes si spolupráci pochvalují všichni.

Čím to je, že se letos Pucher pomaleji rozjíždí?
Je to u každého hráče různé. Někdo má pomalejší start, někdo se rozjede třeba až po vánocích. Je to naprosto normální u nás i ve světě.

Potřebuje tým osobnosti, které tým táhnou?
Samozřejmě, stoprocentně. Jsou v každém mužstvu, bez nich by to nemohlo fungovat. Není tady žádný šéf, je tady hromada hráčů, ke kterým mladí vzhlíží - Peter Pucher, Marek Uram, Radek Haman, Karel Soudek, Míra Barus. Jsou to všichni poctiví kluci a opory mužstva. Stavíme na nich, zajímá nás jejich názor.

Podařilo se vám mužstvu vtisknout své představy, jak by měla vypadat jeho hra?
Hlavní představitelé tohohle „šou“ jsou hráči, v žádném případě to nejsou trenéři. My jim akorát chceme pomoct a snažíme se přijít na to, co by jim nejvíce vyhovovalo. Chceme dát hře nějaký směr, ale záleží na hráčích, jak to vemou a jak se k tomu postaví. Mě jako hráče vždycky štvalo, když jsem se někde dočetl, kolik který trenér udělal bodů. To je blbost, to je kravina. Trenér je jen od toho, aby hráčům pomáhal.

Marek Vorel vede kanadské bodování. Je to pro vás překvapení?
Není, vůbec ne. Marek je poctivej, všechno dělá naplno. Je s ním bezvadná spolupráce. A těch gólů mohl dát ještě víc.

Takže byl v reprezentačním týmu zaslouženě?
Určitě a doufám, že bude mít ještě další šanci. Reprezentační trenéři se nás ptali nejen na Marka, ale i na další hráče našeho týmu.

Na hostování v Třebíči je Tokoš a Zapletal, teď na střídavý start i Mikulík a Sklenář. Jaké jsou jejich šance hrát v základní sestavě Znojma?
Je tady velmi, opravdu velmi silné mužstvo, čtyři vyrovnané pětky a je velký problém se do týmu prosadit. Kluci celou přípravu skvěle pracovali a je dobře, že teď můžou pomoct Třebíči, aby byli pořád v herním rytmu. Jen trénovat nestačí, je potřeba hrát pravidelně zápasy.

Mohou se v A týmu objevit i junioři, kteří jsou na soupisce?
Sledujeme je. Kello je na zkoušku v Havířově a Peš hraje velmi dobře v juniorech. Nikdy nevíte, kdy přijdou nemoci, zranění a budeme je potřebovat.

Jednou z věcí, které ovlivnilo vaše rozhodování přijmout angažmá ve Znojmě, bylo doporučení vašeho okolí, že ve Znojmě jsou lidi a prostředí, které by vám mohlo vyhovovat. Potvrdilo se to?
Ano. Je tady výborná spolupráce jak trenérů, tak i vedení. Posloucháme vzájemně své názory a takhle by to mělo fungovat.

Jak na vás působí při domácích zápasech plný stadión? Vnímáte atmosféru během utkání?
Samozřejmě vnímám. Lidi jsou bezvadní, fandí a je i dobré, že když se jim něco nelíbí, tak zapískají. Mají na to právo, tak to je, hrajeme pro ně.