Olympionici v dresu Orlů

Dění v hokejovém světě
NE 17. 2. 2002
Dva hráči ze současného kádru Orlů již okusili atmosféru olympijského turnaje. O tom, jak se vedlo Peteru Pucherovi jste si již mohli přečíst, nyní příjde na řadu druhý olympionik: Oldřich Svoboda.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Brankář Oldřich Svoboda kryl záda Petru Břízovi na Olympiádě v Albertville v roce 1992. Tehdy ještě československá reprezentace měla v sestavě několik výborných hokejistů, přesto to po semifinálové porážce od Kanady stačilo jen na třetí místo. Bronzová medaile tehdy započala "dobu bronzovou", která pokračovala na dvou následujících světových šampionátech.

Naši měli tenkrát ve skupině za soupeře celky Společenství nezávislých států (Sovětský svaz byl těsně po svém rozpadu), Kanady, Švýcarska, Norska a Francie. Naši prohráli pouze s Kanadou, vedenou Ericem Lindrosem a třetí místo ve skupině jim bylo přisouzeno jen na základě horšího skóre.

Ve čtvrtfinále naši góly Kadlece, Janeckého a Patrika Augusty porazili 3-1 Švédsko a v semifinále je čekala Kanada, která prošla jen díky penaltovém vítězství nad Německem.

Přestože ještě po dvou třetinách byl nerozhodný stav 2-2, dvě branky Kanady v poslední třetině nám vzaly finálové naděje.

V souboji o třetí příčku si už naši lehce poradili s demotivovanými Američany 6-1, olympijské zlato získalo Společenství nezávislách států díky třem brankám v poslední třetině a výhře 3-1.

Oldřich Svoboda nastoupil na Olympijských hrách k jedinému zápasu, od Švýcarů ve skupině inkasoval dvě branky. De facto celý turnaj odchytal Petr Bříza a nevedl si nijak špatně. Z hráčů, kteří se představují v Salt Lake City za náš tým nastoupili Richard Šmehlík a Robert Lang. Lang byl navíc nejproduktivnějším hráčem našeho týmu (7+7) a v hodnocení celého turnaje jej předstihli pouze Joe Juneau a Andrej Chomutov.