Orli jsou Rulíkovi sympatičtí

Rozhovory
ČT 10. 4. 2008
<em>Znojmo</em> - Novým šéfem znojemské střídačky se stane oficiálně od 1. května <b>Radim Rulík</b>. Letos působil jako asistent trenéra Hořavy u reprezentační dvacítky, se kterým ke konci sezóny rovněž vedl extraligovou Plzeň. Na své nové svěřence se těší, protože mu Orli byli vždycky sympatičtí, jak prozradil v rozhovoru.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Proč jste si vybral zrovna Znojmo?
Dostal jsem nabídku od Jaroslava Vlasáka a přijal jsem ji.

Své angažmá jste poprvé prozradil v rozhovoru v televizi, i když vám v Plzni ještě běží smlouva.
Byl jsem domluvený, že když mi v Plzni končí smlouva, můžu jednat o své budoucí práci.

Máte nějaký osobní vztah ke Znojmu?
Zatím jsem byl ve Znojmě jenom jako trénér soupeřů Znojma a na soustředění s národním týmem před mistrovstvím světa ve Vídni. Vztah ke Znojmu mám vlastně jen přes šéfa klubu, protože se s ním delší dobu znám. Trochu jsem město poznal, ale nějaký vztah ke Znojmu si budu muset teprve vytvořit.

Jak se těšíte na práci s Orly?
Těším se moc! Toto mužstvo mi bylo vždycky sympatické, i když jsem ho pozoroval na dálku.

foto
⇒ V uplynulé sezóně působil Radim Rulík jako asistent trenéra Hořavy u reprezentační dvacítky, ke konci roku i v extraligové Plzni

Bude to pro vás jiná práce než u reprezentační dvacítky?
Poslední dva roky jsem současně trénoval extraligové juniory v Plzni, ke konci letošní sezóny jsem ještě navíc naskočil s Milošem Hořavou na střídačku Plzně. Bude to taková obdobná práce. Nevidím v tom nějaký rozdíl.

Ovlivnil vás při rozhodování pan Hořava?
Nevím, jestli ovlivnil, tak bych to nenazýval. Dal mi určité informace, hlavně ohledně atmosféry a hokejového zázemí.

Máte představu, kdybyste chtěl začít s letní přípravou?
Já se připojím k týmu prvního května, protože mám ještě smlouvu v Plzni. Přípravu začne koncem dubna Jarda Vlasák, nebude to žádný specializovaný trénink, spíš takové rozjetí.

Asistenta jste si ještě nevybral?
Zatím ne, později se domluvíme s panem Vlasákem. Začátek začneme spolu.

Kádr zůstává stejný, odešel jen Ríša Jareš. Budete se ho snažit nějak přebudovat nebo doplnit?
V žádném případě ho nebudu přebudovávat. Určitě ho ale budeme muset doplnit o obránce, takže někoho sháníme. Chtěli bychom mužstvo ještě doplnit o dva, maximálně tři útočníky, abychom trochu vytvořili konkurenci. Budou s námi také trénovat dva junioři, Adam Havlík a Martin Pláněk, kteří se probojovali ve své věkové kategorii do reprezentace. Ve Znojmě zůstali taky oba golmani, ale chtěli bychom k nim sehnat ještě jednoho mladého.

Krátce z kariéry trenéra Rulíka

Narozen: 25. června 1965, Ostrov nad Ohří

Byl asistentem Vladimíra Růžičky na mistrovství světa 2005 ve Vídni, kde český národní tým vybojoval zlaté medaile. Jeho předchozí mezinárodní kariéra zahrnovala i první český triumf na šampionátu do 20 let ve švédském Skellefteu v roce 2000, kde pomáhal trenéru Jaroslavu Holíkovi.

Do sezony 1984/85 hrál za Karlovy Vary, k předčasnému ukončení kariéry ho přiměla vážná nemoc. Nejprve trénoval juniory v Sokolově, v sezoně 1991/92 se vrátil do západočeských lázní jako asistent. V létě 1996 se přesunul do extraligové Plzně. Mužstvo dovedl v ročníku 1999/00 do semifinále play off a k celkovému třetímu místu v soutěži.

Ve stejném roce se stal koučem Karlových Varů v nejvyšší soutěži a v dalším pokračoval jako asistent Ivana Hlinky celku ruské superligy Avantgard Omsk. Před sezonou 2002/03 se vrátil do mateřského klubu, na sezonu 2005/06 podepsal jako asistent v Plzni.

Jeho první působení u české reprezentace do 20 let trvalo od března 1999 do dubna 2000. Byl konzultantem trenéra českého týmu, který v roce 2002 vyhrál Baltika Cup v Moskvě, 13. května 2004 se sám stal asistentem u národního mužstva.

Stál na české střídačce při Světovém poháru 2004, kde tým postoupil do semifinále. Jako hlavní kouč vedl mužstvo ke 3. místu na Rosno Cupu v Moskvě v prosinci 2004. Poté, co získal zlato na světovém šampionátu ve Vídni 2005, byl jmenován vládcem střídačky české dvacítky. Tým vedl na juniorském mistrovství světa 2006. V létě 2007 se k němu vrátil jako asistent, mezitím pracoval s juniory v Plzni.