Orlí letka míří do údolí Krušných hor

SO 20. 2. 2010
<em>Znojmo</em> - Dramatické předkolo zvládli Orli na čtyři zápasy, nyní je však ve čtvrtfinále čeká mnohem těžší soupeř. Do cesty se jim totiž postavil jeden z favoritů soutěže – Chomutov. O tom vypovídá také fakt, že ani v jednom ze dvou letošních vzájemných zápasů proti tomuto celku nezískalo Znojmo jediný bod. Čtvrtfinále se hraje na čtyři vítězné zápasy a začíná se na ledě Chomutova již tuto neděli 21. února od 17:30 hodin. Druhý zápas je na programu o den později ve stejný čas.

Město Chomutov

Město Chomutov leží na severozápadě Čech v Ústeckém kraji. Celkem zde žije přes 50 000 obyvatel. Ve městě nalezneme plno zajímavostí, především Náměstí 1. máje, kostel Nanebevzetí Pany Marie či Městskou věž. Od Znojma je Chomutov vzdálen přes 300 km.

KLH Chomutov

Velkým paradoxem v chomutovském hokeji je to, že práva na druhou nejvyšší soutěž u nás odkoupil klub od svého nynějšího soka z Ústí nad Labem. To se stalo v roce 1997 a od této doby okupuje tým ze severu Čech přední příčky tabulky. V těchto třinácti sezónách byl jeho největším úspěchem postup do baráže o extraligu, kde se střetl s Karlovými Vary. V závěrečném vrcholu soutěže však neuspěl a prohrál 2:4 na zápasy.

Po základní části této sezóny se chomutovští umístili na druhém místě, což jim zajistilo přímý postup do play off. Jejich bodová bilance se usídlila na rovné stovce, když v základní hrací době prohráli jen osmkrát. O tři body je obral 2x Havlíčkův Brod, 2x Kadaň, Chrudim, Jihlava, Olomouc a Ústí nad Labem.

Útočná síla

⇒  Milan Procházka

Ve statistikách útočných řad dominuje především jedno jméno – Radek Duda. Tento dvaatřicetiletý útočník nasbíral za celou základní část 60 kanadských bodů. Autorem gólu se stal třiadvacetkrát a třicet sedmkrát gól připravil pro spoluhráče. To jej řadí na místo nejproduktivnějšího hráče týmu, nejlepšího nahrávače, nejlepšího střelce, ale dokonce se 161 minutami je i nejtrestanější hráč. O celých sedmnáct bodů za Dudou zaostává Milan Kraft, který má na svém kontě 43 kanadských bodů (15 + 28). Hranici třiceti bodů překonal ještě Petr Jíra (12 + 20). Na čtvrté pozici chomutovských statistik nalezneme znojemského odchovance Milana Procházku. Ten nasbíral 29 bodů (12 + 17).

Obranné řady

Nyní se podíváme na statistiky obránců. Zde vévodí Jakub Grof, jenž má na svém kontě 23 bodů (7 + 16). O dva bodíky za ním se pohybuje František Bombic. Ten je s devíti přesnými zásahy nejlepším střelcem mezi beky. Dalšími produktivními beky jsou Lukáš Pulpán (4 + 11), Aleš Pavlas (2 + 10) a Jakub Trefný (2 + 10).

Muž v masce

Nejnasazovanějším mužem mezi tyčemi je Miroslav Hanuljak, který nastoupil ve třiceti osmi zápasech, kde nasbíral úspěšnost 91,74%, což odpovídá 2,42 gólu na zápas. Celkově v soutěži je Hanuljak na jedenácté pozici. Dalšími gólmany Chomutova jsou Tomáš Závorka a Jan Chábera.

Hlavním trenérem Severočechů je znojemským fanouškům dobře známý Radim Rulík, jenž působil na lavičce Orlů minulou sezónu. Asistenta mu dělá Vladimír Petrovka.

⇒  Radek Haman

Pouze dvakrát se tito dva soupeři potkali letos na ledě. Vzájemná bilance je velmi jednoduchá, neboť Orli si ani v jednom z těchto střetnutí nepřipsali jediný bod a ještě k tomu utržili od Chomutova nejvyšší porážku sezóny.

Znojmo – Chomutov 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)
První vzájemný zápas v rámci desátého kola sice otevřel Adam Havlík, ovšem hosté v zápětí vyrovnali a rychlými góly na začátku druhé třetiny odskočili na rozdíl dvou branek. O snížení se postaral Tomáš Hradecký, ale poté patřilo kluziště již jen Chomutovu, který přidal další tři branky a rozhodl o výsledku 6:2 ve svůj prospěch.

Chomutov – Znojmo 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)
Největší debakl v první lize utržili hostující Orli 28. listopadu. Hned v první dvacetiminutovce se dostali domácí do dvoubrankového náskoku. Na začátku dalšího dějství snížil Tomáš Hradecký, ale chomutovští hráči přidali odpověď ve stylu čtyř gólů. Ve třetí třetině padly už jen dvě branky. Nejprve vstřelil čestný gól Karel Plášek a následně hosté upravili na konečných 8:2.

Z kabiny Orlů

Znojmo porazilo v předkole svého soka z Benátek 3:1 na zápasy a postoupilo tak do čtvrtfinále. Ve středu dostali hráči volno a následující den začali nabírat síly na těžkého soupeře z Chomutova.

V předkole se vyznamenal především Petr Štrach, který se s šesti kanadskými body (4 + 2) usadil na druhém místě v celkové tabulce bodování play off. I čtvrtá pozice patří znojemskému hráči, a to Václavovi Meidlovi (1 + 5).

Orlí marodka by měla být nejspíše prázdná. V Benátkách do zápasu sice nezasáhl Aleš Staněk a ani Přemysl Sedlák, ovšem ti by už měli být v pořádku. Staněk byl nemocný a druhý jmenovaný si na tréninku poranil záda.

Sestavy z posledního utkání

KLH Chomutov: Chábera (Závorka) - Trefný, Posmyk - Brňák, Tribuncovs - Malínský, Hlubuček - Všetečka, Mazanec - Polanský, Skořepa, Boušek - Hašek, Mikšovic, Kůs - Gombár, Bauer, Míka - Fiala, Domin

ORLI ZNOJMO: Horčička (Panec) - Hořava, Morava, Protivný, Štach, Kolafa, Štrach - Plášek, Haman, Svoboda, Beroun, Hradecký, Havlík, Meidl, Barus, Říha, Vyletelka

Další zápasy čtvrtfinále play off