Orli míří do Budějovic, chtějí jim oplatit domácí porážku

ČT 15. 1. 2009
<em>Znojmo</em> - Znojmo zvládlo klíčový duel s Kladnem na výbornou, nyní již však musí vzhlížet k dalšímu, neméně důležitému zápasu. V rámci 42. kola O2 extraligy zajíždějí Znojemští orli na led mužstva Českých Budějovic, kterému budou chtít oplatit prohru z 5. prosince loňského roku a zároveň konečně proniknout do elitní desítky zaručující aspoň předkolo play off. Zápas bude zahájen v 17:30.

Mountfield sice před minulým zápasem s Vítkovicemi procházel velkou šňůrou proher, kdy nevyhrál osm utkání v řadě, připsal si pouhé dva body za prohru na nájezdy resp. v prodloužení a propadl se až na poslední příčku tabulky. Proti pátému celku extraligy však dokázal konečně naplno bodovat a připsat si pro tým tolik potřebné tři body. „Celý zápas jsme takticky zvládli bez chyb a dotáhli ho do vítězného konce," řekl po utkání hlavní trenér Budějovic Jan Tlačil.

Právě Tlačil, který ještě donedávna zastával funkci asistenta hlavního kouče týmu, vystřídal na začátku tohoto roku po prohraném domácím zápase proti Mladé Boleslavi ve funkci dosavadního „vůdce“ hráčů Ernesta Bokroše, kterého představenstvo jihočeského klubu odvolalo kvůli špatným výsledkům. Nový kouč má od té doby skóre tří proher a jedné výhry, právě nad slezským mančaftem.

Znojmo však proti Českým Budějovicím nečeká vůbec jednoduchý zápas. Právě výhra nad silnými Vítkovicemi může jejich příštího soupeře hodně posílit. „Musíme dál makat stejně a věřit tomu, že se nám povedou takový utkání jako ve Vítkovicích,“ nabádá nejproduktivnější obránce Budějovic a bývalý znojemský hráč Milan Toman, který si v zápase připsal dva body za gól a přihrávku.

Všechna střetnutí, které v této sezóně proti sobě odehráli oba soupeři, byla velmi vyrovnaná. Znojmo nejdříve doma těsně prohrálo doma 2:3, poté však v Budvar aréně zvítězilo poměrem 3:1, kdy ještě 5 minut před koncem prohrávalo 0:1, ale díky trefám Kucharczyka a Hamana vývoj otočilo a v poslední minutě ještě do prázdné branky zásluhou Selingra pečetilo své první vítězství na cizím kluzišti. Ovšem v následujícím domácím utkání prohrálo stejným poměrem jako v tom prvním, a sice těsně 2:3.

V čele kanadského bodování Mountfieldu je s 25 body za 14 branek a 11 asistencí Tomáš Kůrka. Úplně stejnou bilancí se může pochlubit i druhý Ivan Huml. Na rozdíl od svého spoluhráče však odehrál o dva zápasy navíc. Trio uzavírá s 19 body (7+12) Michal Hudec. Brankářskou jedničku zastává Roman Turek, který zatím odchytal 1691 minut, kryl 826 střel, gólový průměr má 2,84 branky a úspěšnost 91,17 %. Záda mu kryje neméně výborný Jakub Kovář.

Zatímco Znojemští orli budou postrádat útočníky Berouna a nejspíš také ještě Pláška, na straně Českých Budějovic je situace zcela opačná. Trenér Jan Tlačil má k dispozici kompletní kádr. Jihočeský klub navíc získal na přestup sparťanského obránce Františka Ptáčka. Nová tvář se představí pravděpodobně už v zápase proti Znojmu.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj - Tesařík, Bičánek, Mojžíš, Rýgl, Švrček, J. Mrázek - Erat, Dopita, Selingr - Svoboda, Haman, Kucharczyk - Demel, R. Procházka, Růžička - Havlík, Meidl, Čachotský

HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE: Kovář - Macháček, Gřegořek, Vydarený, Frolo (27. Jareš), Toman, Mucha - Bílek, Huml, Veselý - Duda, Mertl, Melichárek - Květoň, Vak, Hudec - Gulaš, Horák, Kuchejda