Orli poprvé změří své síly s nováčkem z Dornbirnu

ČT 4. 10. 2012
<em>Znojmo</em> - Pro Orly je Dornbirn zatím velkou neznámou, a tak znojemští hokejisté do okresního městečka na řece Dornbirner Ach odcestovali již ve čtvrtek, aby se na souboj s Buldoky mohli náležitě připravit. „Dornbirn je silný celek, mívá dobrý start do hry. Neptejte se ale, zda s nimi budeme hrát ofenzivně nebo defenzivně, jedeme tam, abychom vyhráli,“ uvádí trenér Orlů Martin Stloukal. Udrží si Jihomoravané průběžné třetí místo proti nováčkovi soutěže? Zápas začíná v 19:15 hod. Sledujte náš textový online přenos.

Představení soupeře

Dornbirner Eishockey Club je jedním ze dvou nováčků letošního ročníku EBEL. Mistrovi rakouské Nationalligy z let 2008 až 2010 se však vstup do nejvyšší soutěže příliš nevydařil, ihned v prvním kole vysoce podlehl soupeři z Villachu (0:6), kterému nevstřelil jedinou branku. V dalších zápasech se sice Buldoci již gólově prosadili, ale na výhru to přece jen nestačilo.

V zatím posledním kole narazil tým kanadského trenéra MacQueena na Salzburg, posílený nejen zahraničními ale i rakouskými hvězdami, kterému podlehl 1:4. To v předchozích dvou zápasech si vedl o poznání lépe, po velmi vyrovnané hře nejdříve porazil Olimpiji Ljubljana 5:4 a pár dní předtím zamotal hlavu hráčům Vienny Capitals, na kterou nestačil až v samostatných nájezdech (3:4 sn).

Produktivitu doslova kanadsko-rakouského mančaftu s 12 body vede Luciano Aquino (CAN/ 2 + 10), o druhé místo se dělí Andrew Jacob Kozek (CAN/ 5 + 2) a Dale Edward Mitchell (CAN/ 3 + 4), kteří mají shodně po 7 kanadských bodech. Třetí v průběžné týmové produktivitě je Daniel Bois (CAN/ 3 + 3), který přišel hvězdný útok Buldoků posílit ze Salzburgu. Na defenzivních postech se to v oblasti efektivity také hemží hráči kanadské národnosti. Olivier Magnan-Grenier i Michael Henrich stihli během osmi duelů ukořistit 5 bodů (oba 2 + 3). Trojici nejúspěšnějších obránců uzavírá Jonathan D´Aversa (1 + 2).

Mužem číslo jedna mezi tyčemi je gólman s bohatými zkušenostmi, který si mimo jiné vyzkoušel i NHL, Patrick DesRochers (CAN), ten byl do Dornbirneru před začátkem sezóny povolán z norského Vålerenga. Dvojici s ním utvořil Hannes Enzenhofer (AUT), který se do brány prozatím nedostal.

Z kabiny Orlů

Orli naposledy zvítězili v zápase s Innsbruckem, takže určitě budou chtít po dvoukolovém půstu zlepšit bilanci vyhraných duelů. Naposledy Jihomoravané podlehli Grazu, přitom dokázali otočit zápas po trefách Marka Urama a Martina Pláňka z nelichotivého 0:1 ve svůj prospěch. Jejich jednobrankové vedení v poslední dvacetiminutovce však smazal Robert Wren a o tom, který z týmů se tedy bude radovat ze dvou bodů, musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich byl úspěšnější rakouský celek, ten dokázal Kacetla překonat třikrát, naposledy z hole Grega Daye (2:3 sn.).

Richard Jarůšek je nejproduktivnějším hráčem Orlů

V čele tabulky znojemské produktivity stojí nejlepší střelec Jihomoravanů Richard Jarůšek (5 + 4), ten ovšem nedohrál poslední zápas, protože trenér nebyl s jeho výkonem spokojen. „Nebylo to ono, tak jsem ho posadil, aby se trochu probudil,“ uvedl Stloukal. Stejný počet bodů za dvě branky a sedm asistencí si připsala i finská posila Orlů Kim Strömberg. O tři body hůře (2 + 4) je na tom jejich parťák v útoku Ondřej Fiala. Nejúspěšnějšími obránci jsou zatím znojemský odchovanec Martin Pláněk (1 + 4), zkušený Kyle Wharton (2 + 2) a Aleš Sova (0 + 2).

Jasnou jedničkou mezi tyčemi i nadále zůstává Ondřej Kacetl, který je s 94% úspěšností zákroků a 1,96 inkasovaných branek na zápas druhým nejúspěšnějším maskovaným mužem soutěže. Záda mu tak, jako v minulé sezóně, kryje pardubický odchovanec Filip Landsman, ten se do brány zatím dostal jen na 49 minut a z dvaadvaceti střel, které na něj během té doby šly, nestihl zkrotit jen dvě.

Znojemský tým dlouho trápila zranění. Do sestavy se opět vrací zkušený obránce Burke Henry, společně s týmem do Dornbirnu odcestovali také Tomáš Komínek a Adam Havlík, o jejich startu v pátečním zápase však stále není rozhodnuto. Díky výluce NHL Jihomoravané také do svých řad získali držitele Stenleyova poháru Bryana Bickell. „Je to důrazný hráč. Slibujeme si od něj kvalitu v zakončení, zvýšení důrazu před brankou a přínos v přesilových hrách,“ zdůvodňuje Stloukal jeho angažmá. Bickell však do nadcházejícího duelu ještě nezasáhne, do hry se zapojí až v nedělním domácím zápase proti Lublani.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Peter Gebei (HUN), Roland Kellner (AUT)
Čároví: Manuel Hollenstein (AUT), Balazs Kovac (HUN)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Pláněk, Wharton, Bořuta, Štach, Sova, Škadra, Stehlík - Jarůšek, Fiala, Strömberg - Beránek, Pucher, Crowder - Beroun, Šeda, Lattner - Uram, Rožník.

Dornbirner Eishockey Club: DesRochers – Magnan, Aarssen, D´Aversa, Trummer, Slivnik, Henrich, Fussenegger – Hecimovic, Kozek, Glanznig, Petrik, Bois, Häussle, MacMillan, MacLean, Aquino, Putnik, Feichtner, Mitchell, Wilfan.

Další zápasy 9. kola

EHC LIWEST Black Wings Linz - UPC Vienna Capitals
SAPA Fehervar AV19 - HC TWK Innsbruck "Die Haie"
Moser Medical Graz99ers - KHL Medvescak Zagreb